porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Temperatura barwowa światła – co to jest? Jak ją dobrać do wnętrza?
Temperatura barwowa światła – co to jest? Jak ją dobrać do wnętrza? Aranżując oświetlenie, zadbajmy, by temperatura barwowa światła była dopasowana do ...
Jakie są rodzaje płyt drewnopochodnych?

PŁYTY MEBLOWE. Jakie są ich rodzaje, czym się różnią? Alfabet płyt drewnopochodnych

Obecnie niewiele mebli zrobionych jest z litego drewna, najczęściem ich budulcem są różne płyty przypominające drewno. Co kryje się za nazwami płyt drewnopochodnych: pilśniowych (MDF, HDF, LDF), płyt wiórowych i paździerzowych?

Meble oraz inne elementy stolarskie najczęściej robione są z różnego rodzaju płyt drewnopochodnych – sklejki, płyt pilśniowych, płyt wiórowych lub paździerzowych. Ponieważ płyty meblowe są najczęściej okleinowane lub laminowane, często nie wiemy, co tak naprawdę znajduje się pod ich zewnętrzną powłoką.

Płyty pilśniowe

W meblarstwie najczęściej wykorzystuje się płyty pilśniowe - tak zwane MDF-y. Powstają one ze sprasowanej rozwłóknionej masy drzewnej. W podobny sposób powstaje inna odmiana płyt pilśniowych - płyty HDF, które są twardsze od płyt MDF, oraz miękkie płyty pilśniowe LDF.

Płyty wiórowe

Wiele zastosowań mają też płyty wiórowe, które są produkowane z wiórów drzewnych sklejanych klejami syntetycznymi. Zależnie od ułożenia wiórów oraz spoiwa użytego do zespolenia, płyty te są używane w meblarstwie lub budownictwie.

Płyty paździerzowe

Płyty paździerzowe są najmniej szlachetną odmianą płyt drewnopochodnych - powstają ze spojenia klejem zdrewniałych łodyg roślin.

Sklejka

Do produkcji mebli często używana jest też najbardziej przypominająca naturalne drewno, droższa sklejka. Składa się ona z cienkich warstw drewna sklejonych ze sobą klejami żywicznymi.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Materiały drewnopochodne: jakie do budowy domów drewnianych? Płyty wiórowe i płyty pilśniowe

Podczas budowy domu z drewna możemy wykorzystać wiele materiałów, które są jego pochodnymi. Na przykład z odpadów tartacznych powstają płyty wiórowe i płyty pilśniowe. Są niezbędne na budowie domów...

Czym wykańczać skosy na poddaszu? Jakie płyty na poddasze wybrać? Czym wykańczać skosy na poddaszu? Jakie płyty na poddasze wybrać?

Dawniej skosy na poddaszach wykańczano drewnianymi deskami. Dziś, oprócz desek, które wprawdzie pięknie wyglądają, ale również sporo kosztują, do wyboru mamy wiele rodzajów płyt. Najpopularniejsze...

Czym różnią się płyty OSB od płyt MFP?

Płyty OSB oraz budowlane płyty MFP należą rodziny płyt drewnopochodnych i składają się z wiórów drzewnych, sprasowanych i zespolonych żywicami. Różnią się układem wiórów, co sprawia, że mają nieco...

Aktualizacja: 17.04.2018 12:56
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Janusz Kaniewski, polski projektant ferrari. Kim był?
Janusz Kaniewski, polski projektant ferrari. Kim był?

Polski projektant Janusz Kaniewski zmarł 9 maja 2015 roku. Miał ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.