porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Mata wygłuszająca pod posadzkę – jakie ma zalety?
Mata wygłuszająca pod posadzkę – jakie ma zalety? Hałas męczy, a w skrajnych wypadkach może nawet wywołać chorobę. ...
Rury PEX cechy charakterystyczne. Rury PEX zalety

Rury PEX. Czemu zawdzięczają swoją popularność?

Rury PEX są wytrzymałe, elastyczne i odporne na zarastanie kamieniem. Słabo przewodzą ciepło, więc wychłodzenie transportowanej nimi cieczy jest niewielkie. Koszt wykonanej z nich instalacji jest niższy niż podobnej z miedzi lub stali.

Rury PEX: odporne na zarastanie

Rury i kształtki z PEX mają gładkie wewnętrzne powierzchnie, do których nie przywierają osady wapienno-magnezowe. Dzięki temu przewody zachowują stałą
średnicę wewnętrzną nawet przez kilkudziesięcioletni okres użytkowania. Większa prędkość wody w złączce, której wewnętrzna średnica jest zwykle mniejsza niż przewodu, powoduje samooczyszczanie się powierzchni kształtki.

Rury PEX: dobrze izolujące

PEX jest dobrym izolatorem, co gwarantuje niewielkie straty energii cieplnej transportowanej rurami wody. Straty w rurze PEX z wkładką aluminiową są blisko 900 razy mniejsza niż w miedzianej. Na zewnętrznej powierzchni przewodów z zimną wodą nie skrapla się para wodna, tak jak na rurach stalowych lub miedzianych.

Rury PEX: elastyczne

Dzięki tej zalecie wykonując instalacje z rur PEX można wyeliminować do 50% połączeń. Przewód z wkładką aluminiową jest trwale elastyczny - raz ukształtowany pozostaje taki na trwałe. Zmiany kierunku prowadzenia przewodów można robić bez stosowania złączek.

Rury PEX: zdolne do kompensacji wydłużeń cieplnych

Rury prowadzone po wierzchu ułożone w linii łamanej i mające odpowiednie punkty podparcia (podpory stałe i przesuwne) przejmują wydłużenia cieplne wykorzystując zjawisko samokompensacji. Dzięki temu nie trzeba montować specjalnych kompensatorów.

Rury PEX: trwałe

W warunkach, jakim są poddawane instalacji wodne i grzewcze (praca pod ciśnieniem, wysoka temperatura, zmiany temperatury) właściwości polietylenu sieciowanego, zapewniają wykonanym z niego instalacjom co najmniej pięćdziesięcioletnią trwałość. Jest ona porównywalna z trwałością budynku, w którym są zainstalowane.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak prawidłowo izolować instalacje wodne?

Odpowiednie zaizolowanie instalacji wodnejma ogromne znaczenie dla jej wydajności, a więc także dla oszczędności. Aby izolacja dobrze spełniała swoją funkcję musi być prawidłowo wykonana.

Jakie rury do instalacji wodnej: zalety rur z plastiku

Rury z tworzyw sztucznych - potocznie nazywane plastikowymi - mają wiele zalet: są elastyczne, odporne na korozję, wysoką temperaturę i ciśnienie w instalacji, lekkie, a więc niekłopotliwe w...

Jak skutecznie wyciszyć domowe instalacje?

Szum płynącej w rurach wody, odgłosy pracujących urządzeń grzewczych i wentylacyjnych – te dźwięki również mogą być bardzo dokuczliwe. Jak je skutecznie zniwelować?

Aktualizacja: 17.04.2018 13:41
Autor: ms
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Rafał Trzaskowski – kim jest? KARIERA, RODZINA
Rafał Trzaskowski – kim jest? KARIERA, RODZINA

Rafał Trzaskowski, byłi europarlamentarzysta i wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.