porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
BUDOWA LUKARNY. Jak zadbać o suchą lukarnę?
BUDOWA LUKARNY. Jak zadbać o suchą lukarnę? Aby w daszku lukarny nie gromadziła się wilgoć, konieczna jest ...
Sposób na oryginalną ścianę

ŚCIANA INNA NIŻ WSZYSTKIE. Jak ją zbudować?

ŚCIANA INNA NIŻ WSZYSTKIE. Jak ją zbudować?
Dobrym pomysłem na oryginalną aranżację wnętrza jest budowa ścianki o niepełnej wysokości (nie sięgającej sufitu). fot.: Marcin Czechowicz
Podstawą aranżacji wnętrz są proste i gładkie ściany, jednak coraz częściej ściany przybierają różne formy. Biegnąca po łuku, niedociągnieta do sufitu, a może rozbita oknem wewnętrznym. Jaka forma ściany służy niebanalnej aranżacji wnętrz? Podsuwamy pomysły na oryginalną ścianę.

Poza dominującymi prostymi płaszczyznami ścian, wnętrza mogą kształtować ściany łukowe, rozbite wnękami i niszami czy też ściany z prześwitami.

Ściana łukowa

Forma ściany łukowej często jest powiązana z kształtem jakiegoś elementu wnętrza. Może być wynikiem kształtu schodów, czy też formy wykusza lub ryzalitu. Łukową ścianę można wykorzystać także wtedy, gdy chcemy skierować uwagę w stronę wazniejszego w domu pomieszczenia - dlatego często taką formie nadaje się ścianom holu.

Ściana z wnękami

Rozbijające płaska ścianę nisze i wnęki to obecnie bardzo modne rozwiązanie. Wymagają one tak samo jak ściana łukowa uzasadnienia funkcjonalnego i estetycznego. Właściwie zastosowane ściany z wnękami mogą zmieniać proporcje wnętrza czy porządkować przestrzeń. Wnęki w ścianie stają się konkurencją dla wolnostojacych mebli - wprowadzone do nich szafy nie wystają poza ścianę i nie ograniczają optycznie przestrzeni. W ścianie z wnęką warto też ukryć sprzęt AGD. Sama wnęka lub nisza może być także dekoracją. Można w niej zamontować obraz lub ją podświetlić - wówczas źródła światła uwypuklą bryłę wnęki lub niszy czy ustawione w niej dekoracyjne przedmioty.

Ściana ażurowa

Doskonałym środkiem w manewrowaniu przestrzenią są ściany ażurowe - z prześwitami, wewnętrznymi oknami lub ściany o niepełnej wysokości. Otwierają one wnętrza, dzięki nim wpada do nich również pośrednie światło dzienne z innych pomieszczeń. Ściany ażurowe oddzielają pomieszczenia i jednocześnie odsłaniają jego atrakcyjne elementy.

Uwaga na nadmiar!

Decydując się na zastosowanie któregoś z wyżej wymienionych rozwiązań nie łączmy ich w jednym pomieszczeniu. Nadmiar ciekawych rozwiązań może prowadzić do kakofonii.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Drzwi przesuwne. Jak zamontować drzwi przesuwne chowane w ścianie?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 16.10.2012 17:47
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jacek Żakowski - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Jacek Żakowski to szanowany polski publicysta. Obecnie związany jest z ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.