porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co zrobić, by w ŁAZIENCE nie pojawiały się GRZYBY i PLEŚŃ? W łazience jest zwykle ciepło, powietrze zawiera dużo wilgoci, wytwarza ...
Jak fugować płytki ceramiczne?

Spoinowanie płytek, czyli fugowanie krok po kroku. Jak to zrobić samodzielnie?

  • ZOBACZ ZDJĘCIA
Spoinowanie płytek, czyli fugowanie krok po kroku. Jak to zrobić samodzielnie?
Gdy już wybierzemy odpowiednią zaprawę do spoinowania, można przystąpić do procesu fugowania. Fugowanie rozpoczynamy po odpowiednim związaniu zaprawy klejowej (minimum 24 h). fot.: Mariusz Bykowski
Spoinowanie płytek (potocznie fugowanie) to ostatni etap prac po zakończeniu układania glazury czy terakoty. Fuga, właściwie dobrana i wykonana, zapewni odpowiednią pracę powierzchni. Jeśli chcesz uzyskać zamierzony efekt, sprawdź jak fugować płytki ceramiczne!

Spoinowanie zaczynamy od wyboru fugi do płytek. O wyborze fugi decyduje funkcja, jaką ma spełniać spoina. W zależności od miejsca, gdzie zostały ułożone płytki ceramiczne (kuchnia, łazienka czy korytarz), należy wybrać fugę o odpowiednich właściwościach.

Zaprawy do spoinowania

  • Zaprawa cementowa – nadaje się do spoinowania płytek ceramicznych i kamiennych (oprócz marmurowych) wewnątrz pomieszczeń. Stosowana raczej na ściany. Nie jest odporna na działanie wody i środków chemicznych, dlatego nie należy używać jej w łazience i innych miejscach narażonych na działanie wody.
  • Zaprawa cementowa uelastyczniona – sprawdzi się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń, do spoinowania płytek ceramicznych i kamiennych (oprócz marmurowych). Można ją nakładać  na powierzchniach odkształcalnych (np. płyty g-k) i na ogrzewanie podłogowe.
  • Zaprawa cementowo-epoksydowa – przeznaczona głównie do spoinowania nieporowatych płytek ceramicznych. Fuga wykonana z tej zaprawy jest  odporna na ścieranie i działanie wody, dlatego bardzo dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach wilgotnych.
  • Zaprawa epoksydowa – jest bardzo odporna na działanie wody i środków chemicznych. Nie ulega tak łatwo przebarwieniom. Idealna do stosowania w kuchniach.
  • Silikonowe masy elastyczne – służą przede wszystkim do fugowania szczelin, w których stykają się różne powierzchnie, np. naroża ścian, szczeliny wokół wanien czy umywalek. Silikon nie ulega spękaniom i zapewnia szczelne i wodoodporne wypełnienie spoiny.

FUGI – sprawdź parametry i wybierz na Tuznajdziesz.pl

Jak fugować?

Gdy już wybierzemy odpowiednią zaprawę do spoinowania, można przystąpić do procesu fugowania. Fugowanie rozpoczynamy po odpowiednim związaniu zaprawy klejowej (minimum 24 h). Po tym czasie należy usunąć krzyżyki i dokładnie oczyścić powierzchnię (spoiny można wyczyścić odkurzaczem), a miejsca do fugowania zwilżyć wodą. Zwilżone krawędzie płytek nie będą odciągać wody z zaprawy, co mogłoby spowodować pękanie spoiny. Fugę przygotowujemy według proporcji podanej na opakowaniu. Jej modyfikacja może doprowadzić do późniejszych przebarwień i pęknięć spoiny. Gotową masę nakładamy na płytki za pomocą szpachli, a następnie dokładnie wypełniamy szczeliny za pomocą specjalnej gumowej pacy (pierwszy ruch ukośny, później prostopadły do krawędzi płytek, w ten sposób usuniemy nadmiar zaprawy). Spoinujemy partiami – po ok. 3-4 m2. Po ok. 10 min, gdy fuga lekko przeschnie, należy wygładzić jej powierzchnię za pomocą chłonnej, wilgotnej gąbki. Po zakończeniu fugowania należy dokładnie wyczyścić płytki.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Parametry klejów do płytek. Które świadczą o ich jakości? Parametry klejów do płytek. Które świadczą o ich jakości?

Będąc w sklepie, nie warto żałować czasu na uważną lekturę informacji zawartych na opakowaniach klejów. Można się z nich dowiedzieć wielu rzeczy o właściwościach danej zaprawy klejącej i zaleceniach...

Jak fugować płytki ceramiczne? [SPRAWDZONE RADY] Jak fugować płytki ceramiczne? [SPRAWDZONE RADY]

Wykończenie ścian i podłóg płytkami ceramicznymi to wciąż najpopularniejsze rozwiązanie w łazience czy kuchni. Na estetykę okładziny z płytek ceramicznych duży wpływ mają fugi. Należy nie tylko...

Fuga do płytek - jaką wybrać na ogrzewanie podłogowe? Fuga do płytek - jaką wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe jest coraz częściej stosowanym rozwiązaniem w polskich domach. Z reguły nad tego typu instalacją montuje się płytki. Jednak wypełniając szczeliny między płytkami fugą musisz...

Aktualizacja: 31.05.2012 20:26
Autor: Anna Trafisz
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Beata Szydło: rodzina [mąż, dzieci]
Beata Szydło: rodzina [mąż, dzieci]

Polityczną karierę Beata Szydło zawdzięcza sobie, rodzinie, która ją wspiera ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.