porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Dziennik budowy. Dlaczego jest potrzebny na budowie domu? Dziennik budowy jest ważnym, urzędowym dokumentem przeznaczonym do rejestrowania przebiegu ...
Jakie są rodzaje przeglądów budynku i jak często trzeba je przeprowadzać?

Stan techniczny budynku: na czym polega i czego dotyczy okresowy przegląd budynków?

Właściciel lub zarządca nieruchomości musi wykonać okresowy przegląd budynków. Dbanie o właściwy stan techniczny budynku nakazuje Prawo budowlane. Jaka jest częstotliwości i na czym polegają takie przeglądy okresowe obiektów?

Właściciel lub zarządca musi dbać o właściwy stan techniczny budynku

Zgodnie z prawem budowlanym każdy właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest zobowiązany do jego utrzymania i użytkowania zgodnie z zasadami określonymi w art. 5 ust. 2 ustawy – Prawo budowlane. Oznacza to, że budynek musi być utrzymywany w należytym stanie technicznym i estetycznym i nie można dopuścić do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej. W tym celu wykonywane są okresowe kontrole stanu technicznego budynku.

Przegląd budynków: częstotliwość i rodzaje przeglądów okresowych użytkowanego obiektu budowlanego

Prawo budowlane nakazuje przeprowadzanie okresowych przeglądów budynków raz w roku oraz co najmniej raz na pięć lat.

  • Przegląd budynków co najmniej raz w roku polega na sprawdzeniu stanu technicznego:
    - elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu,
    - instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska,
    - instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
  • Natomiast co najmniej raz na 5 lat sprawdza się stan techniczny budynku, jego przydatność do użytkowania oraz estetykę obiektu budowlanego i jego otoczenia. Przeglądy okresowe powinny również obejmować badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej (stan i sprawność połączeń), sprawdzenie osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień.

Informacje wynikające z protokołów okresowego przeglądu budynków powinny stanowić podstawę do podjęcia działań w zakresie poprawy stanu technicznego budynku. Okresowe przeglądy obiektów mają eliminować negatywne zjawiska w zakresie m.in. bezpieczeństwa konstrukcji, bezpieczeństwa pożarowego i bezpieczeństwa użytkowania.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Kto wydaje pozwolenie na budowę? Gdzie składać wniosek o pozwolenie na budowę? Kto wydaje pozwolenie na budowę? Gdzie składać wniosek o pozwolenie na budowę?

Zmiany w prawie budowlanym to ciągle pieśń przyszłości i do rozpoczęcia budowy nadal potrzebne jest pozwolenie na budowę. Sprawdź, kto wydaje ten dokument. Gdzie należy składać wniosek o pozwolenie...

Zmiany w Prawie budowlanym 2013. Jak się zmieni Prawo budowlane w 2013 roku? Zmiany w Prawie budowlanym 2013. Jak się zmieni Prawo budowlane w 2013 roku?

Wszystko na to wskazuje, że w 2013 roku szykują się rewolucyjne zmiany w Prawie budowlanym. Być może już w trzecim lub czwartym kwartale tego roku na budowę domu nie będzie potrzebne pozwolenie.

Certyfikat energetyczny - czy dom jednorodzinny musi go mieć? Certyfikat energetyczny - czy dom jednorodzinny musi go mieć?

Jeśli chcesz kupić dom, żądaj od sprzedawcy okazania certyfikatu energetycznego. Świadectwo energetyczne (zwane też certyfikatem) pomoże ci oszacować przyszłe koszty ogrzewania domu. Podpowiadamy, w...

Aktualizacja: 19.09.2011 17:21
Autor: (arz)
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Make Life Harder - kim są autorzy bloga - Maciej i Lucjan?
Make Life Harder - kim są autorzy bloga - Maciej i Lucjan?

Make Life Harder, czyli MLH powstał po to, by obśmiać ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.