porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak przygotować ŚCIANY do OCIEPLENIA? Prace przygotowawcze przed mocowanie styropianu czy wełny Od jakości podłoża zależy trwałość systemu ociepleniowego. Trzeba więc poświęcić ...
Czym ocieplić dom? Wełną czy styropianem? Zalety i wady wełny mineralnej i styropianu

STYROPIAN CZY WEŁNA? Czym ocieplić ściany metodą lekką mokrą

STYROPIAN CZY WEŁNA? Czym ocieplić ściany metodą lekką mokrą

Styropian gorzej izoluje akustycznie niż wełna, pozwala jednak w łatwy sposób kształtować powierzchnię elewacji - np. wykonywać boniowanie. 

fot.: Konrad Kalbarczyk
Sercem bezspoinowych systemów ociepleń (BSO) jest termoizolacja. To głównie dzięki niej ściany zyskują pożądany współczynnik izolacyjności cieplnej i pomieszczenia się nie wychładzają. Podpowiadamy, który materiał ociepleniowy wybrać do ocieplania domu.

Ocieplenie styropianem

Styropian jest lekki i łatwy w obróbce. Charakteryzuje się lepszą niż wełna odpornością na zawilgocenie, jest jednak znacznie mniej odporny na ogień i ma gorsze właściwości akustyczne. W bezspoinowych systemach ociepleń stosuje się styropian klasy EPS 70 lub EPS 100 (o większej gęstości objętościowej, a więc twardszy) o grubości od 5 do 25 cm. Dostępny jest też tak zwany styropian dyfuzyjny. Płyty takie są perforowane, a więc zapewniają ścianom paroprzepuszczalność. Cokoły warto jednak ocieplać polistyrenem ekstrudowanym, gdyż jest on twardszy i mniej nasiąkliwy. Dużą popularnością cieszy się styropian w kolorze grafitowym, zawierający dodatek surowca zwanego neoporem. Ma on lepsze właściwości termoizolacyjny niż styropiany białe. Wielkość płyt styropianu używanych do ocieplania nie powinna przekraczać 120 cm długości i 60 cm szerokości.

BSO z wełną mineralną

Wełna mineralna jest wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne, odporna na ogień i paroprzepuszczalna. Do ocieplania ścian metodą lekką mokrą stosuje się przeważnie jeden z dwóch rodzajów wełny mineralnej. Albo wełnę o zaburzonym układzie włókien, albo wełnę lamelową, której włókna są prostopadłe względem najdłuższej krawędzi płyty. I jedna i druga powinna mieć gęstość 80-150 kg/m3. Do ocieplania cokołów najlepiej jest wykorzystać wełnę twardszą, produkowaną z przeznaczeniem do izolowania termicznego fundamentów. Wełna powinna być nasączona preparatem hydrofobowym, który zmniejszy jej nasiąkliwość. W systemach dociepleń nie stosuje się mat wełnianych a jedynie płyty o grubości 8, 10, 12 cm.

Inne materiały ociepleniowe stosowane w BSO

Do ocieplenia ścian metodą lekką mokrą można użyć też innych materiałów, na poliuretanu PIR, płyt fenolowych  lub płyt z korka. Można je stosować tylko wówczas, gdy są elementem któregoś z systemów ociepleń, co jest potwierdzone odpowiednią aprobatą techniczną. Nie można dowolnie zamieniać materiału ociepleniowego przeznaczonego do danego systemu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Czym się różni OCIEPLENIE OD WEWNĄTRZ od zewnętrznego?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Polistyren ekspandowany a polistyren ekstrudowany – czym się różnią? Polistyren ekspandowany a polistyren ekstrudowany – czym się różnią?

XPS to polistyren ekstrudowany, a EPS – ekspandowany (czyli popularny styropian). Utarło się przekonanie, że XPS jest styropianem z wyższej półki. Fakt, kosztuje znacznie więcej niż styropian. Czy...

Jak ocieplić taras nad pomieszczeniem ogrzewanym? [SPRAWDZONE RADY] Jak ocieplić taras nad pomieszczeniem ogrzewanym? [SPRAWDZONE RADY]

Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym zawsze musi być starannie ocieplony. Dzięki temu ciepło nie będzie uciekało z wnętrza domu, a nawierzchnia tarasu będzie miała większa trwałość.

Jak i czym ocieplić fundamenty? [SPRAWDZONE RADY] Jak i czym ocieplić fundamenty? [SPRAWDZONE RADY]

Zagłębiony w gruncie fundament może działać jak niechciany przewodnik transferujący ciepło z budynku prosto w ziemię. Żeby uniknąć takiego niebezpieczeństwa, konieczna jest izolacja cieplna ścian...

Aktualizacja: 17.04.2018 14:16
Autor: "Murator"
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest chłopak Kingi Dudy? Co o nim wiemy?

O Kindze Dudzie mówią teraz wszyscy! Piękna krakowianka wzbudza podziw ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.