porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
BUDOWA ŚCIAN domu. Jak zbudować ścianę dwuwarstwową?
BUDOWA ŚCIAN domu. Jak zbudować ścianę dwuwarstwową? Ściany dwuwarstwowe, składające się z warstwy nośnej i ocieplenienia mocowanego ...
Szafę we wnęce można zbudować na dwa sposoby, sprawdź jakie

SZAFA WNĘKOWA. Jak zbudować szafę we wnęce na dwa sposoby?

SZAFA WNĘKOWA. Jak zbudować szafę we wnęce na dwa sposoby?
Szafa wnękowa to dobry pomysł na maksymalne wykorzystanie przestrzeni w domu. fot.: Konrad Kalbarczyk
Szafa wnękowa to bardzo dobry sposób na zagospodarowanie przestrzeni we wnęce. Może służyć zarówno jako garderoba w sypialni lub szafa w przedpokoju. Zobacz jak możesz zbudować szafę wnękową.

Szafa wnękowa jako samodzielny mebel

Szafę wnękową można wykonać jako samodzielny mebel który ma własny korpus: ściany, podłogę i sufit, lub jako zabudowę niepełną. Pełna zabudowa szafy wnękowej jest dobrym rozwiązaniem, gdy nie chcemy mocować półek i drążków na ubrania bezpośrednio do muru. Wówczas zmiana ułożenia poszczególnych elementów wnętrza szafy nie będzie wymagała od nas szpachlowania pozostałych w murze otworów. Dzięki pełnej konstrukcji szafa jest niezależnym, stabilnym meblem, który w każdej chwili, bez uciążliwych prac remontowych, możemy zdemontować i przenieść w inne miejsce. Takie rozwiązanie sprawdza się również, gdy powierzchnia posadzki, ścian czy sufitu nie jest zbyt równa. Ewentualne nierówności można wówczas zamaskować listwami korekcyjnymi lub gzymsami. Prowadnicę dolną takiej szafy zwykle montuje się kilka centymetrów nad posadzką – do płyty podłogowej, pod którą ukrywa się system regulowanych nóżek, umożliwiających korektę nierówności posadzki. Nóżki szafy wnękowej osłania się cokołem, który w każdej chwili można zdemontować, np. gdybyśmy chcieli posprzątać pod szafą. Prowadnicę górną z kolei montuje się do płyty, która pełni funkcję sufitu szafy. Taka skrzyniowa budowa szafy wnękowej umożliwia także montaż przy suficie tak zwanej półki górnej, do której można zamontować oświetlenie.

Niepełna zabudowa szafy we wnęce

W przypadku niepełnej zabudowy szafa wnękowa nie ma własnych boków, a najczęściej jedynie listwy przymykowe (odbojowe), dzięki którym drzwi przesuwne nie dojeżdżają do gołej ściany. Odpowiednio docięte pozwalają także uporać się z nierównościami ścian. Prowadnice montuje się zwykle do sufitu i posadzki na listwach wyrównujących, umożliwiających zniwelowanie ewentualnych nierówności tych powierzchni. Dzięki temu, że prowadnica dolna nie jest montowana bezpośrednio do posadzki, nie jest narażona na uszkodzenia spowodowane przedostającym się do jej torów piachem czy innymi zanieczyszczeniami.

Szafa wnękowa na poddaszu

Szafę wnękową można wykonać również pod skosami. Wystarczy do jej budowy zastosować docięte na odpowiedni wymiar skrzydła drzwi. Wówczas te dochodzące do skosów – które nie sięgają do górnej prowadnicy, poruszają się jedynie po prowadnicy dolnej, a ich pracę stabilizuje przymocowany do jednej z półek szafy wnękowej specjalny profil. Dzięki niemu skrzydła są zabezpieczone przed wypadnięciem z prowadnicy.

Przeczytaj też:

Szafa wnękowa. Jak krok po kroku zbudować szafę wnękową?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Szafy w mieszkaniu. Co zrobić, by nie przytłaczały wnętrza? [SPRAWDZONE RADY] Szafy w mieszkaniu. Co zrobić, by nie przytłaczały wnętrza? [SPRAWDZONE RADY]

Aby szafa nie dominowała w pomieszczeniu, warto ustawić ją przy ścianie jak najmniej rzucającej się w oczy (w rogu pokoju, za drzwiami, z dala od okna). Jedyne wolne masz na wprost drzwi do pokoju? Z...

Szafa wnękowa. Jak krok po kroku zbudować szafę wnękową? Szafa wnękowa. Jak krok po kroku zbudować szafę wnękową?

Montaż szafy wnękowej to dobry sposób na zaoszczędzenie miejsce we wnętrzu. Jak samodzielnie wykonać taką szafę wnękową? Podpowiadamy, co należy zrobić krok po kroku.

Aktualizacja: 04.10.2012 17:05
Autor: Zbuduj dom
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Czesław Bielecki, mąż Ilony Łepkowskiej?

Kim jest Czesław Bielecki, mąż Ilony Łepkowskiej? Królowa polskich seriali ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.