porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Zatkany zlew, umywalka – jak go udrożnić? JAK ODETKAĆ ZLEW?
Zatkany zlew, umywalka – jak go udrożnić? JAK ODETKAĆ ZLEW? Zatkany zlew kuchenny lub umywalka w łazience to prawdziwe utrapienie. ...
Usuwanie starych tapet ze ścian - jak to zrobić, żeby było szybko i łatwo?

TAPETOWANIE: Jak usunąć stare tapety ze ścian? ZRYWAĆ czy NIE ZRYWAĆ?

TAPETOWANIE: Jak usunąć stare tapety ze ścian? ZRYWAĆ czy NIE ZRYWAĆ?

Zanim przystąpimy do pracy wybieramy nie tylko rodzaj tapety, jakim chcemy pokryć ścianę, ale przede wszystkim jej wzór. Musimy także kupic odpowiednią liczbę rolek tapety.

fot.: MURATOR
Choć zdzieranie starych warstw tapet to zajęcie żmudne i czasochłonne, nie próbuj naklejać na nie nowej tapety. Ta częsta praktyka kończy się zazwyczaj tym, że po jakimś czasie nowa tapeta odchodzi od ściany wraz z poprzednią. Mówimy jak się pozbyć starych tapet ze ścian. 

Dlaczego trzeba usuwać stare tapety?

Gdy nakleimy nowe tapety na stare, tapeta wysychając, kurczy się, a stary klej traci  przyczepność. Ponadto wszystkie nierówności, których dotąd nie zauważałeś, staną się pod nową tapetą niezwykle widoczne – zwłaszcza zgrubienia na styku dwóch arkuszy.

Przygotuj narzędzia. Jakich będziesz potrzebować?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych przyrządów, które nie tylko ułatwią pracę, ale pozwolą Ci znacznie zaoszczędzić czas. Możesz też użyć myjki ciśnieniowej. Zorientuj się, jakie narzędzia ma w swojej ofercie najbliższa wypożyczalnia sprzętu. Najlepszy będzie przyrząd wytwarzający gorącą parę, ale dobrym rozwiązaniem jest także użycie zwykłego spryskiwacza do kwiatów. Potrzebne będą na pewno różnego rodzaju szpachelki i folia malarska. Ewentualnie specjalny płyn do rozmiękczania tapet i tzw. tygrys tapetowy (mechaniczne urządzenie o ostrych kółkach, które dziurkuje tapety, by łatwiej dostała się pod nie para wodna). Zamiast tego ostatniego można jednak wykorzystać też szczotkę drucianą lub papier ścierny.

Zabezpiecz pokój

Zacznij od zabezpieczenia podłóg i mebli. Możesz to zrobić za pomocą starych gazet albo – lepiej – folii malarskiej, zwłaszcza jeśli do usuwania tapet zamiast pary będziesz używał większych ilości wody.

Zwilż ściany

Bez względu na to, jakich narzędzi będziesz używać i jakie tapety masz na ścianach, stare warstwy przed zdarciem powinieneś odpowiednio nawilżyć. Woda najłatwiej wnika w cienkie papierowe tapety, gorzej, gdy są grube i dodatkowo powlekane wodoodpornym nadrukiem. W tym przypadku powierzchnię tapety musisz dość precyzyjnie podziurawić. Użyj na przykład szczotki drucianej lub deszczułki z przybitymi do niej gwoździami. Do wody możesz dodać również nieco płynu do naczyń bądź kleju do tapet, dzięki czemu nie spłynie po powierzchni, ale w nią wsiąknie i dłużej pozostanie wilgotna. Jeśli nie stosujesz przyrządów wytwarzających parę, zwilż tapety za pomocą wałka malarskiego, szerokiego pędzla, tzw. ławkowca, albo spryskiwacza.

Zdzieraj, zdrapuj, zrywaj

Po odczekaniu około 10 minut, możesz przystąpić do usuwania starych warstw. Dobrze, gdy będziesz mieć pod ręką kilka grubości szpachelek. Te cieńsze posłużą ci do usuwania tapet w miejscach trudno dostępnych, takich jak na przykład przestrzenie za kaloryferem.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
TAPETY ścienne. Jak przykleić tapetę w trudnych miejscach? TAPETY ścienne. Jak przykleić tapetę w trudnych miejscach?

Tapetowanie jest łatwe, ale tylko na dużych, płaskich powierzchnaich. Gdy tapeta ma skomplikowany wzór, a w ścianach są okna i wykusze, przyklejanie tapety staje się skomplikowane. Na szczęście na...

Tapetowanie pokoju. Jak przekleić tapetę? Tapetowanie pokoju. Jak przekleić tapetę?

Tapetowanie, to jedna z nielicznych prac wykończeniowych, które możesz z powodzeniem wykonać własnoręcznie. Musisz jednak poznać najpierw kilka sposobów i zasad naklejania tapet. Mówimy, jak krok po...

Jak przygotować ściany do tapetowania?

Choćbyś użył najlepszego kleju, tapeta szybko odklei się od powierzchni ściany, jeśli wcześniej odpowiednio nie przygotujesz podłoża. Sprawdź, jak to zrobić.

Aktualizacja: 17.04.2018 13:23
Autor: zyl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Joanna Keszka - kim jest? Co o niej wiemy [KARIERA, RODZINA]
Joanna Keszka - kim jest? Co o niej wiemy [KARIERA, RODZINA]

Joanna Keszka prowadzi najseksowniejszy projekt skierowany do kobiet, czyli Barbarellę ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.