porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Budowa DOMU POD KLUCZ – jak wybierać firmę? Wybierając firmę, która zbuduje dom na zamówienie, musisz sobie odpowiedzieć ...
Kiedy woda jest twarda? Jak działa twarda woda? Twarda woda a instalacje. Czy twarda woda jest szkodliwa?

Twarda woda: jak działa na nas i na instalacje?

Twarda woda niekorzystnie wpływa na naszą skórę i włosy, sprzyja powstawaniu kamienia kotłowego, ogranicza działanie kosmetyków podczas mycia i detergentów w czasie prania. Jakie inne niepożądane właściwości ma twarda woda?

Co to jest twarda woda?

O wodzie mówimy, że jest twarda, kiedy zawiera dużo jonów wapnia i magnezu. Twardość może być węglanowa. Obie składają się na tak zwaną twardość ogólną. Twardość jest podawana w stopniach niemieckich (°dH), francuskich (°fH) lub angielskich, albo określana liczbą miliwali jonów Ca2+ czy miligramów CaCO3 w litrze wody. Woda miękka zawiera nie więcej niż 140 mg CaCO3/l (14°fH lub 8°dH).

W Polsce ogólna twardość wody przeznaczonej do spożycia może wynosić 60-500 mg CaCO3/l (6-50°fH lub 3-28°dH).

Gdy czerpiemy wodę z wodociągu, informację o jej twardości możemy uzyskać u dostawcy, na przykład na jego stronach internetowych, a kiedy korzystamy z własnego ujęcia, chcąc sprawdzić jej twardość musimy ją oddać do badania lub samodzielnie wykonać test twardości za pomocą testera.

Czym skutkuje twarda woda?

  • Gotowanie – dno i ścianki garnków oraz czajnika pokrywają się kamieniem kotłowym, a przewody w ekspresie do kawy zarastają. Naczynia zaczynają wyglądać „nieapetyczne” i wzrasta zużycie energii spowodowane słabym przewodzeniem ciepła przez zarośnięte ścianki.

  • Zmywanie – na naczyniach pozostaje biały osad, w zmywarkach trzeba stosować sól zmiękczającą i środki nabłyszczające.

  • Pranie – detergenty działają słabiej, więc trzeba ich więcej zużywać. Tkaniny szybko tracą kolory, stają się sztywne po praniu – należy dodawać środki zmiękczające, które systematycznie niszczą włókna.

  • Mycie – wzrasta zużycie mydła i szamponu, które w twardej wodzie trudniej się pienią. Aby przywrócić miękkość skórze i włosom trzeba stosować kremy nawilżające i odżywki.

  • Sprzątanie – na armaturze, okładzinach ceramicznych i kamiennych powstają białe plamy i zacieki, wzrasta zużycie środków czyszczących.

  • C.o. i c.w.u. instalacje i wymienniki urządzeń grzewczych zarastają kamieniem. Zmniejsza się ich sprawność i wzrasta zużycie energii, a więc koszty odgrzewania.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 17.04.2018 20:17
Autor: ms
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim Jest Przemysław Kossakowski – prowadzący programu „Kossakowski. Szósty zmysł” ?
Kim Jest Przemysław Kossakowski – prowadzący programu „Kossakowski. Szósty zmysł” ?

Przemysław Kossakowski to przede wszystkim jeden z największych znawców jasnowidzów ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.