porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Posadzka w garażu: jak zrobić samodzielnie posadzkę epoksydową w garażu? Jeśli zdecydujesz się na bezspoinową cienkowarstwową powłokę epoksydową, będziesz miał ...
Kiedy konieczna jest zgoda na wymianę okien w bloku? Jak wymienić okna w budynku zabytkowym - jakie są procedury?

Wymiana okien w bloku: czy zgoda wspólnoty lub urzędu jest wymagana?

Masz stare, zniszczone okna? Planujesz je wymienić? Sprawdź, czy możesz to zrobić bez zgody wspólnoty lub spółdzielni, czy musisz zgłosić to w urzędzie.

Nowe okna będą lepiej chroniły przed zimnem i hałasem, a ich otwieranie i zamykanie będzie wygodniejsze, mogą mieć bardzo przydatną funkcję uchylania.  Lato to dobry moment na wymianę okien, bo sprzyjają temu warunki atmosferyczne. Dlatego wiele osób decyduje się właśnie teraz na zmianę starych, zniszczonych okien na nowoczesne – ciepłe i komfortowe. Czy mieszkając w bloku, musimy mieć zgodę na wymianę okien?

Zgoda na wymianę okien w bloku: czy jest wymagana?

Wszystko zależy od tego, czy będziemy zmieniać gabaryty okien, czy nie. Jeśli okna mają mieć takie same wymiary jak stare, nie jest potrzebna zgoda wspólnoty ani spółdzielni, nie trzeba też uzyskiwać pozwolenia na budowę w urzędzie.

Zupełnie inaczej jest w sytuacji, gdy nowe okna mają mieć inny kształt lub wielkość niż stare. Wówczas ich wymiana wymaga pozwolenia na budowę, a także uzyskania zgody wspólnoty lub spółdzielni.

Wymiana okien w budynku zabytkowym

Jeszcze bardziej kłopotliwa jest wymiana okien w budynku, który wpisany jest do rejestru zabytków. Wymieniając okna w budynku zabytkowym, nie tylko trzeba uzyskać pozwolenie na budowę, ale też pozytywną opinię wojewódzkiego konserwatora zabytków. Dodatkowo wszelkie prace przy zabytku powinny być prowadzone przez osoby z odpowiednimi kwalifikacjami i praktyką w zakresie konserwacji zabytków.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Szprosy w oknach – jakie są rodzaje? Szprosy w oknach – jakie są rodzaje?

Szprosy w oknach najlepiej prezentują się w budynkach stylizowanych na klasyczne lub dworkowe. Jednak czym tak naprawdę są szprosy? Jakie ich rodzaje możesz wstawić w swoje okna?

Jak montować okna? 5 najczęściej popełnianych błędów Jak montować okna? 5 najczęściej popełnianych błędów

Dobrze zamontowane okna są gwarancją szczelności budynku, ale zarazem gwarantują jego odpowiednią wentylację. Dlatego też warto wiedzieć, jakie błędy popełniane są najczęściej podczas montażu nowych...

Na co zwrócić uwagę wybierając nowe okna?

Mają zatrzymać ciepło w mieszkaniu, wygodnie się otwierać i zamykać, powinny też być łatwe do mycia. To cechy nowoczesnych okien. Takiego zakupu dokonujemy raz na wiele lat, więc warto poznać...

Aktualizacja: 17.04.2018 17:12
Autor: AK
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Bracia Wachowscy, siostry Wachowskie: od Larry'ego i Andy'ego do Lany i Lilly

Drugi z braci Wachowskich, twórców legendarnego "Matrixa", zmienił płeć! Kto ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.