porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Z jakich materiałów budować ściany w domu energooszczędnym? Które ściany mają najlepsze parametry cieplne? W jakiej technologii można ...
Z czego budować ściany dwuwarstwowe i trójwarstwowe?

Z CZEGO I JAK BUDOWAĆ? CZ. 2. Materiały na ściany dwuwarstwowe i trójwarstwowe

Ściany jednowarstwowe nie wymagają ocieplenia, ale już w pozostałych – ścianach dwuwarstwowych lub ścianach trójwarstwowych niezbędna jest termoizolacja. Zobacz, z czego i jak wznosić ściany dwu- i trójwarstwowe. Co wybrać: beton komórkowy, ceramikę zwykłą lub poryzowaną, keramzytobeton czy silikaty?

Jak muruje się ściany dwuwarstwowe?

Trzonem ścian dwuwarstwowych jest warstwa nośna grubości 18-30 cm – zrobiona z pustaków, bloczków lub cegieł. Do niej, od zewnątrz domu, mocuje się drugą warstwę, którą jest ocieplenie grubości około 15 cm, wraz z materiałem elewacyjnym. Ta część ściany to „system ociepleniowy”. System, bo składa z kilku odpowiednio dobranych materiałów. Z różnych metod ocieplania ścian dwie są u nas szczególnie popularne: metoda lekka mokra i metoda lekka sucha. W pierwszej materiał elewacyjny mocowany jest do ocieplenia za pomocą zaprawy lub kleju. W metodzie lekkiej suchej ocieplenie układa się między elementami rusztu nośnego, do którego mocowana jest później elewacja – zazwyczaj drewniana oblicówka lub płyty elewacyjne.

Jak muruje się ściany trójwarstwowe?

Głównym elementem takich ścian jest warstwa nośna, robiona w identyczny sposób jak w przypadku ścian dwuwarstwowych. Druga warstwa to ocieplenie grubości od 8 do 15 cm, a rolę trzeciej pełni mur osłonowy grubości 8-12 cm, zbudowany z cienkich bloczków, cienkich pustaków lub cegieł.

Beton komórkowy

Powstaje w wyniku dodania pasty aluminiowej do mieszanki piasku, wapna, cementu i wody. Aluminium reaguje silnie z wapnem. Betonowa masa ulega w ten sposób spienieniu. Tworzą się w niej mikrokomórki – stąd nazwa – beton komórkowy lub gazobeton. Masa po związaniu formowana jest w bloczki, płytki lub kształtki. Do budowy ścian z ociepleniem wykorzystuje się bloczki. Ich krawędzie mogą być gładkie lub wyprofilowane tak, by dało się je łączyć na wpust i wypust. Wówczas bowiem nie trzeba wykonywać w murze spoin pionowych, a jedynie poziome. Część producentów oferuje bloczki, które mają w swych bokach uchwyty ułatwiające przenoszenie. Ściany mają grubość równą szerokości bloczka, a ta wynosi od 20 do 36,5 cm. Grubość ścian zależy od grubości planowanej izolacji termicznej, ale zazwyczaj nie jest mniejsza niż 20 cm. Zależnie od gęstości beton komórkowy może mieć różne odmiany (od 300 do 800 kg/m3). Im wyższa odmiana, tym większa gęstość i nośność elementu, ale gorsza izolacyjność termiczna. Bloczki przeznaczone do murowania na zaprawę cementowo-wapienną lub ciepłochronną nie są tak dokładnie wykonane jak te do murowania na zaprawę klejową. Jeden bloczek może się od drugiego różnić nieco wymiarami. Warstwę osłonową ścian trójwarstwowych można budować z płytek z betonu komórkowego. Są wąskie i nie mają profilowanych krawędzi. Ich szerokość to 6, 8, 10 i 12 cm. Długość i wysokość mają identyczną, jak bloczki danego producenta.

Ceramika zwykła lub poryzowana

Ceramika powstaje w rezultacie wypalania gliny. Ceramika poryzowana od zwykłej różni się tym, że użyta do jej produkcji glina przed uformowaniem i wypaleniem mieszana jest z trocinami lub pyłem drzewnym. Później, w piecu, dodatki te spalają się i tworzą w glinie mikropory. Wyroby są więc jakby napowietrzone. To sprawia, że mają mniejszą masę i lepszą izolacyjność termiczną od tradycyjnych cegieł i pustaków. Do budowy ścian ocieplonych wykorzystuje się pustaki z bokami wyprofilowanymi na wpust i wypust, grubości od 12 do 30 cm. Muruje sie je na zaaprawę klejową (jeśli sa szlifowane) zwykłą - cementowo-wapienną lub rzadziej na ciepłochronną. Zależnie od wytrzymałości na ściskanie pustaki mają klasę: 5; 7,5; 10; 15. Im wyższa klasa, tym większa wytrzymałość elementu na ściskanie. Cegły wykorzystuje się przeważnie do murowania elewacyjnej warstwy ścian trójwarstwowych. Ponadto można tę warstwę wznosić z cienkich pustaków grubości około 10 cm lub z cegieł kratówek. Cegły klinkierowe nie wymagają tynkowania. Pozwalają zbudować bardzo estetyczną ścianę elewacyjną - trwałą i odporną na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych.

Keramzytobeton

Wyroby keramzytobetonowe produkuje się z masy betonowej, w której kruszywem jest keramzyt, czyli spiekana mieszanka gliny i łupków. Do budowy ścian jz ociepleniem stosuje się pustaki grubości 24 cm lub bloczki ze styropianową wkładką termoizolacyjną, które mają grubość 30-42 cm. Pustaki i bloczki przeznaczone są do łączenia na wpust i wypust. Wyroby z keramzytobetonu mają kolor szary lub są barwione na bordowo. Produkowane są też pustaki, których otwory są z jednej strony zasklepione. Dzięki temu podczas murowania nie dostaje się do nich zaprawa.

Silikaty

Białe elementy silikatowe powstają z piasku, wapna i wody. Są bardzo twarde, ciężkie i wytrzymałe. Należą do najtańszych surowców ściennych. Ściany zewnętrzne wznosi się z bloczków. Bloczki silikatowe mogą mieć boki wyprofilowane na pióro i wpust. Wtedy muruje sie je na zaprawę klejową, z pominięciem spoin pionowych. Te o bokach prostych muruje się w sposób tradycyjny. Większość bloczków ma otwory o okrągłym przekroju, które zmniejszają ich masę. Z silikatowych cegieł można budować warstwę elewacyjną murów trójwarstwowych. Elewacji takiej nie trzeba tynkować, ale warto ją pomalować impregnatem chroniącym przed brudem i glonami.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czy warto budować dom z silikatów? Wady i zalety silikatów

Bloczki i cegły silikatowe powstają z mieszniny piasku, wapna i wody. Do ich wyprodukowania nie jet potrzebna duża ilość energii. Teperatura w jakiej są powstają jest niższa niż ta potrzebna do...

Ściana jednowarstwowa - czy spełnia wymagania nowych warunków technicznych? Ściana jednowarstwowa - czy spełnia wymagania nowych warunków technicznych?

Podczas budowy domu jedną z ważniejszych decyzji jest wybór materiału na ściany zewnętrzne. Jedną z możliwości jest beton komórkowy reklamowany jako nadający się do wykonywania tanich ścian...

Jak muruje się ściany z bloczków keramzytobetonowych? Jak muruje się ściany z bloczków keramzytobetonowych?

Poznaj najważniejsze zasady wznoszenia ścian z elementów keramzytobetonowych - bloczków i pustaków.

Aktualizacja: 11.08.2014 10:52
Autor: "Murator"
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Krzysztof Tyniec i czego dokonał?
Kim jest Krzysztof Tyniec i czego dokonał?

Krzysztofa Tyńca zapewne pamiętają wielbiciele show „Taniec z gwiazdami” (2007 ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.