porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Ile może kosztować podłączenie domu do instalacji elektrycznej?
Ile może kosztować podłączenie domu do instalacji elektrycznej? Ile może kosztować podłączenie domu do instalacji elektrycznej? To zależy ...

Zaplecze gospodarcze w domu: gdzie powinny się znaleźć pomieszczenia pomocnicze?

Zaplecze gospodarcze w domu: gdzie powinny się znaleźć pomieszczenia pomocnicze?

Zaplecze gospodarcze w domu:gdzie powinny się znaleźć poszczególne pomieszczenia pomocnicze?

fot.: thinkstockphotos.com
Pomieszczenia zaplecza gospodarczego powinny mieć nie tylko odpowiedni metraż, lecz także właściwe miejsce na planie domu.

Właściwe, to znaczy jakie? Oczywiście wiele zależy od tego, jaki dom zamierzamy zbudować – parterowy, z poddaszem użytkowym czy nieużytkowym, podpiwniczony czy nie. Bardzo ważne jest także usytuowanie budynku względem stron świata i układ innych pomieszczeń na planie domu. Jest jednak kilka generalnych zasad, którymi należy się kierować.

Jeśli to tylko możliwe, kotłownię, garaż, ogólne pomieszczenie techniczne warto zlokalizować od frontu domu, w pobliżu strefy wejścia. Jeśli znajduje się ona od północy lub od wschodu, zaplecze gospodarcze będzie pełnić dodatkowo funkcję bufora cieplnego. Umieszczone od strony ulicy sprawi ponadto, że wnętrza mieszkalne, rekreacyjne, będą wychodzić na prywatną cześć działki.

 Dobrze też pamiętać o kilku zaleceniach szczegółowych: funkcjonalna przechodnia spiżarnia może się znaleźć między kuchnią a przedsionkiem połączonym z garażem – znacznie ułatwi to wnoszenie zakupów zmotoryzowanym członkom rodziny. Kotłownia z wyjściem na zewnątrz będzie zarazem pełnić funkcję schowka ogrodowego. Pralnia powinna być zlokalizowana w pobliżu sypialni i łazienki rodzinnej – a zatem niekoniecznie na parterze domu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czy warto budować dom z poddaszem? Czy warto budować dom z poddaszem?

Typ domu z poddaszem od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Czy warto budować taki dom? Na jakie jego cechy zwracać uwagę? Mówimy, jak wybrać dobry projekt domu z poddaszem.

Zbuduj z nami swój dom! Jak wybrać odpowiedni projekt domu? Zbuduj z nami swój dom! Jak wybrać odpowiedni projekt domu?

Wybór projektu domu to jedna z ważniejszych decyzji w życiu jego przyszłych mieszkańców. Różnorodność dostępnych projektów pozwala na dopasowanie domu do naszych potrzeb. Aby jednak dobrze wybrać,...

JAKIE GATUNKI DREWNA układać w łazience, kuchni, holu, sypialni, na tarasie i brzegu oczka wodnego?

Wybierając gatunek drewna trzeba wziąć pod uwagę to, jakie jego parametry będą najistotniejsze w czasie użytkowania. Może to być trwałość, twardość, stabilność i odporność na wodę i grzyby.

Aktualizacja: 29.06.2015 12:23
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Celia Jaunat, dziewczyna Krychowiaka – kim jest?
Celia Jaunat, dziewczyna Krychowiaka – kim jest?

Celia Jaunat, dziewczyna Grzegorza Krychowiaka, pojawiła się na meczu Hiszpanii ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.