porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Ile może kosztować podłączenie domu do instalacji elektrycznej?
Ile może kosztować podłączenie domu do instalacji elektrycznej? Ile może kosztować podłączenie domu do instalacji elektrycznej? To zależy ...

Zaplecze gospodarcze w domu: gdzie powinny się znaleźć pomieszczenia pomocnicze?

Zaplecze gospodarcze w domu: gdzie powinny się znaleźć pomieszczenia pomocnicze?

Zaplecze gospodarcze w domu:gdzie powinny się znaleźć poszczególne pomieszczenia pomocnicze?

fot.: thinkstockphotos.com
Pomieszczenia zaplecza gospodarczego powinny mieć nie tylko odpowiedni metraż, lecz także właściwe miejsce na planie domu.

Właściwe, to znaczy jakie? Oczywiście wiele zależy od tego, jaki dom zamierzamy zbudować – parterowy, z poddaszem użytkowym czy nieużytkowym, podpiwniczony czy nie. Bardzo ważne jest także usytuowanie budynku względem stron świata i układ innych pomieszczeń na planie domu. Jest jednak kilka generalnych zasad, którymi należy się kierować.

Jeśli to tylko możliwe, kotłownię, garaż, ogólne pomieszczenie techniczne warto zlokalizować od frontu domu, w pobliżu strefy wejścia. Jeśli znajduje się ona od północy lub od wschodu, zaplecze gospodarcze będzie pełnić dodatkowo funkcję bufora cieplnego. Umieszczone od strony ulicy sprawi ponadto, że wnętrza mieszkalne, rekreacyjne, będą wychodzić na prywatną cześć działki.

 Dobrze też pamiętać o kilku zaleceniach szczegółowych: funkcjonalna przechodnia spiżarnia może się znaleźć między kuchnią a przedsionkiem połączonym z garażem – znacznie ułatwi to wnoszenie zakupów zmotoryzowanym członkom rodziny. Kotłownia z wyjściem na zewnątrz będzie zarazem pełnić funkcję schowka ogrodowego. Pralnia powinna być zlokalizowana w pobliżu sypialni i łazienki rodzinnej – a zatem niekoniecznie na parterze domu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
DOM PARTEROWY – jakie plusy i minusy? [WADY i ZALETY] DOM PARTEROWY – jakie plusy i minusy? [WADY i ZALETY]

Jedno z podstawowych pytań, na które muszą odpowiedzieć inwestorzy przed rozpoczęciem budowy, brzmi: co wybrać – dom parterowy czy piętrowy?

ODWODNIENIE GARAŻU. Zjazd do garażu - jak go odwodnić, aby wjechać i wyjechać bez niespodzianek?

Woda opadowa to wróg numer jeden podziemnego garażu. Nieodpowiednia konstrukcja pochyłego zjazdu szybko doprowadza do tego, że spływająca woda gromadzi się we wszystkich narożnikach i zalewa ściany...

Jak usytuować dom na działce?

Wiele osób planujących budowę domu przywiązuje wagę do wyboru lokalizacji działki oraz projektu budynku, pomijając jego usytuowanie domu na działce. Optymalne rozplanowanie usytuowania domu może...

Aktualizacja: 29.06.2015 12:23
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Waldemar Deska - kim jest?
Waldemar Deska - kim jest?

Waldemar Deska, współzałożyciel i lider alternatywnej grupy „Daab”, znany jest ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.