porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie płytki nadają się do układania na starej glazurze? Jeśli remontujesz łazienkę lub kuchnię, ale nie chcesz zrywać starej ...
Największym powodzeniem cieszy się wciąż bolesławiecka klasyka: kółka i pawie oczka.

Co to są BUNCLOKI? Historia ceramiki z Bolesławca

Co to są BUNCLOKI? Historia ceramiki z Bolesławca
Obecnie projektanci działający w Bolesławcu starają się zarówno podtrzymywać i twórczo interpretować miejscową tradycję, jak i wprowadzać nowe formy, motywy dekoracyjne oraz techniki zdobienia. fot.: www.ceramicboleslawiec.com.p
„Buncloki” czyli ceramika bolesławiecka (nazywana tak od niemieckiej nazwy Bolesławca – Bunzlau) cieszy się sporą popularnością. Rozpoznamy ją na pierwszy rzut oka. Kamionkowe naczynia malowane w kółka lub pawie oczka wyglądają uroczo, a do tego zdają egzamin praktyczny.

Bolesławieckie wyroby dekoruje się ręcznie, tradycyjną metodą stosowaną od XIX wieku. Na białym (lub kremowym) tle za pomocą stempelków malowane są wielobarwne kropki, gwiazdki, pawie oczka, kwiatki itp., w rozmaitych zestawieniach i wariantach zdobniczych. Drobne motywy pokrywają najczęściej całą powierzchnię naczynia.

Proponowanych obecnie wzorów i rozwiązań kompozycyjnych jest mnóstwo. Dzięki tej różnorodności istnieje możliwość skomponowania domowego serwisu złożonego z naczyń o deseniach nieidentycznych, ale utrzymanych w obrębie tego samego – szeroko i od dawna znanego – bolesławieckiego stylu.

Ceramika wizytówką Bolesławca

Ceramika wysokiej jakości jest już od wieków wizytówką Bolesławca. Współczesna produkcja stanowi kontynuację starych, sięgających średniowiecza, tradycji ceramicznych tego śląskiego miasta. Produkcję kamionki – odmiany ceramiki wypalanej w wysokiej temperaturze, nieprzesiąkliwej nawet bez szkliwienia - umożliwiły znajdujące się w okolicy pokłady odpowiedniej gliny, o dużej zawartości krzemu. W XVIII wieku wykształcił się pierwszy oryginalny styl bolesławieckiej kamionki. Wyroby, przeważnie dzbany i kufle, kryte były brązowym szkliwem ziemnym i zdobione białymi, reliefowo traktowanymi nakładkami, o motywach najczęściej roślinnych. Stare naczynia bolesławieckie często posiadały oprawę cynową – okucia z zamocowaną pokrywą. W drugiej połowie XIX wieku, pod wpływem popularności sprowadzanych na Śląsk modnych, jasnych fajansów, garncarze z Bolesławca i okolic stopniowo zaczęli rezygnować z wyrobu brązowo szkliwionych naczyń. W zamian za to coraz częściej używali glinki wypalającej się na kolor biały, tej samej, której dotąd używano do nakładek. Do bolesławieckiej produkcji wprowadzony został w ten sposób nowy typ wyrobów, który obecnie uznawany jest za charakterystyczny dla tego miejsca. Chodzi mianowicie o naczynia z jasnym tłem, na które pierwotnie gąbką, a później gumowymi stempelkami nanoszono barwną dekorację. Drobne motywy: kropki, rozetki lub kółka, ułożone obok siebie pokrywały całą powierzchnię naczynia. Ten rodzaj zdobnictwa przyjął się powszechnie w kręgu bolesławieckim w drugiej połowie XIX wieku i dominował do 1945 r. Gama kolorystyczna ograniczona początkowo do granatu (dokładniej mówiąc - kobaltu podszkliwnego) oraz bieli, ulegała stopniowo rozszerzeniu na zieleń, brąz i czerwień.

Pod koniec XIX wieku, w okresie secesji, doszły również nowe motywy - pawie oczka, gwiazdki, kwiatki itp. Kształty naczyń pozostały proste, na poły ludowe, wywodzące się z lokalnego garncarstwa.

Popularne buncloki

W przedwojennej Polsce „buncloki” (nazywane tak od niemieckiej nazwy Bolesławca – Bunzlau) cieszyły się, zwłaszcza na Śląsku, sporą popularnością. Po drugiej wojnie światowej w Bolesławcu rozpoczęły działalność państwowe Zakłady Ceramiczne „Bolesławiec”, a w 1950 r. powstała też na miejscu dawnej fabryki „Paul und Sohn” spółdzielnia „Ceramika Artystyczna” zrzeszona w ramach Cepelii. Z Bolesławcem związanych było (i jest nadal) wielu wybitnych polskich ceramików, np. autor znanych, współczesnych rozwiązań plastycznych bolesławieckiej kamionki, Bronisław Wolanin. Wolanin w swoich projektach stosował m.in. motywy przeniesione ze śląskiej sztuki ludowej, ręczną malaturę o wzorze „rybiej łuski” pokrywającej całe naczynie, jednolite matowe szkliwo, a także w latach 80. XX wieku reaktywował i nadał „nowoczesny szlif” ceramice zdobionej stempelkami. To głównie dzięki niemu dekoracja „stempelkowa” – charakterystyczna dla produkcji kręgu bolesławieckiego z II połowy XIX i pierwszej połowy XX wieku, przeżywa obecnie swój renesans.

Obecnie projektanci działający w Bolesławcu starają się zarówno podtrzymywać i twórczo interpretować miejscową tradycję, jak i wprowadzać nowe formy, motywy dekoracyjne oraz techniki zdobienia. Proponują szeroki wachlarz wzorów, a wśród nich deseń, na który składają się swobodnie rozsiane po całym naczyniu różnej wielkości kolorowe kropki – żółte, różowe, niebieskie itd. Współcześnie produkowane są również filiżanki, talerzyki, miseczki, kubki, dzbanki itd., malowane wg wzorów z lat 30. XX wieku, nieznacznie tylko modyfikowanych. Największym powodzeniem cieszy się wciąż bolesławiecka klasyka: kółka i pawie oczka. Obłe, uproszczone kształty wyrobów dobrze komponują się zarówno z dekoracją, jak i z samym tworzywem.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co wiemy o polskiej ceranice lat.50. i 60. XX w.?

Perły rodzimej ceramiki z lat 50. i 60. xx w. przeżywają drugą młodość. Powstają popularne opracowania na ich temat, są bohaterkami książek i wystaw. Niektóre, jak serwisy Lubomira Tomaszewskiego,...

Jakie są rodzaje umywalek? Czym kierować się przy ich wyborze? Jakie są rodzaje umywalek? Czym kierować się przy ich wyborze?

Aranżacja łazienki to jedno z najtrudniejszych zadań podczas wykańczania mieszkania lub domu. Tym bardziej, że coraz częściej traktujemy to miejsce nie tylko jako pomieszczenie sanitarne, lecz także...

Mozaika w łazience, co warto wiedzieć? Mozaika w łazience, co warto wiedzieć?

Mozaika znana od wieków, ceniona za oryginalność i niepowtarzalność, wciąż pozostaje modna. Najczęściej wykonana jest z ceramiki, szkła, kamienia naturalnego lub gresu. Jej uroda sprawia, że często...

Aktualizacja: 17.04.2018 19:57
Autor: JDK
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Natalia Kukulska – kim jest? KARIERA, RODZINA
Natalia Kukulska – kim jest? KARIERA, RODZINA

Natalia Kukulska to gwiazda, której nie trzeba przedstawiać! Córka Anny ...

W Mowimyjak.pl radzimy jak urządzić mieszkanie. Wnętrza jak łączyć kolory? Aranżacje wnętrz i projekty wnętrz. Pokazujemy galerie, jak urządzić wnętrza. Fajne zdjęcia i materiały wideo wnętrz. Pomysły i inspiracje na projektowanie. Jak łączyć kolory we wnętrzach. Jakie wybrać kolory ścian, farby do wnętrz? Wnętrza jak urządzić? Aranżacja wnętrza dla każdego. Jak łączyć ze sobą kolory, żeby do siebie pasowały? Jak łączyć kolory, który kolor pasuje do jakiego? Nowoczesna aranżacja wnętrz. Doskonałe meble, kominki, łazienki. Projekty kuchni i pomysły na kuchnie oraz dodatki i akcesoria dekoracyjne. Znajdziesz tu zdjęcia wnętrz, porady, inspiracje jak urządzić mieszkanie, pomysły na aranżacje i wyposażenie wnętrz. Jak łączyć kolory ścian. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.