porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Dekoracyjne panele 3D, czyli jak oryginalnie ozdobić ścianę?
Dekoracyjne panele 3D, czyli jak oryginalnie ozdobić ścianę? Nowość na rynku to panele 3D. Lekkie i ekologiczne, dają ...
Wełniane kilimy to bogato dekorowane tkaniny

Co to są KILIMY? Z czego są wyrabiane i do czego służą?

Tkaniny dekoracyjne, dwustronne, wyrabiane z kolorowej wełny to kilimy. Przypuszcza się, że narodziny kilimu nastąpiły w starożytnych państwach Bliskiego i Środkowego Wschodu, skąd w okresie wędrówek ludów zostały przeniesione do Europy.

Co to są KILIMY?

Nazwa pochodzi z języka tureckiego. Są to tkaniny dekoracyjne, dwustronne, wyrabiane z kolorowej wełny, na osnowie z wełny lub lnu. Przypuszcza się, że narodziny kilimu nastąpiły w starożytnych państwach Bliskiego i Środkowego Wschodu, skąd w okresie wędrówek ludów zostały przeniesione do Europy.

Ludom koczowniczym Azji kilimy służyły jako wykładziny podłóg w namiotach. W  XVII wieku na obszarze Rzeczpospolitej, a w szczególności na kresach południowo-wschodnich, istniało wiele ośrodków tkactwa ludowego, produkujących tkaniny technika kilimową. Nazywano je kobierczykami i kładziono na stopniach ołtarzy, zaściełano nimi ławy, zawieszano na ścianach. Przeważały motywy i ornamenty zaczerpnięte ze sztuki Islamu. Warto pamiętać, że w okresie 1672-1699 całe Podole pozostawało pod władaniem tureckim.

W XVIII wieku kilimy wytwarzano w manufakturach magnackich w Białej Podlaskiej i Grodnie. Częsty jest w nich motyw obrazowy – kosza z kwiatami. Skala barw niewielka – przeważało tło ciemne, szare, z wełny naturalnej, barwionej. Kilimy ludowe w XIX wieku operowały ornamentem geometryczny, rzadziej kwiatowym i wykazywały konserwatyzm form. Osiągały jednak wartość artystyczną. Głównym ośrodkiem kilimiarstwa w XIX wieku była Galicja wschodnia.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dywan. Naturalny czy sztuczny? Dywan. Naturalny czy sztuczny?

Wybór dywanu to nie tylko kwestia koloru, wzoru i rozmiaru, ale przede wszystkim - materiału, z którego jest wykonany. Przed przystąpieniem do kupna dywanu zdecyduj czy ma on być naturalny czy...

Aktualizacja: 11.05.2012 14:16
Autor: MM
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jan Kulczyk, Grażyna Kulczyk, Joanna Przetakiewicz: Kto jest kim w rodzinie Kulczyków?
Jan Kulczyk, Grażyna Kulczyk, Joanna Przetakiewicz: Kto jest kim w rodzinie Kulczyków?

Jan Kulczyk nie żyje, jednak jego gigantyczna fortuna ma się ...

W Mowimyjak.pl radzimy jak urządzić mieszkanie. Wnętrza jak łączyć kolory? Aranżacje wnętrz i projekty wnętrz. Pokazujemy galerie, jak urządzić wnętrza. Fajne zdjęcia i materiały wideo wnętrz. Pomysły i inspiracje na projektowanie. Jak łączyć kolory we wnętrzach. Jakie wybrać kolory ścian, farby do wnętrz? Wnętrza jak urządzić? Aranżacja wnętrza dla każdego. Jak łączyć ze sobą kolory, żeby do siebie pasowały? Jak łączyć kolory, który kolor pasuje do jakiego? Nowoczesna aranżacja wnętrz. Doskonałe meble, kominki, łazienki. Projekty kuchni i pomysły na kuchnie oraz dodatki i akcesoria dekoracyjne. Znajdziesz tu zdjęcia wnętrz, porady, inspiracje jak urządzić mieszkanie, pomysły na aranżacje i wyposażenie wnętrz. Jak łączyć kolory ścian. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.