porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak wybierać zapachy i świece do domu? Gdy dni stają się coraz krótsze, a do tego deszczowe ...
Czy na budowę kominka musisz mieć zgodę urzędu? Budowa i remont kominka a prawo budowlane

Czy budowa kominka wymaga zgody urzędu?

Jeśli przy okazji remontu domu postanowiłeś zainwestować w nowy kominek, musisz załatwić odpowiednie formalności: zgłosić wymianę kominka (jeśli np. decydujesz się na kominek z wkładem) lub złożyć wniosek o pozwolenie na budowę kominka (jeśli stawiasz kominek w innym miejscu albo musisz doprowadzić do niego nowy komin). Zobacz, gdzie trzeba złożyć dokumenty i po jakim czasie będziesz mógł zacząć prace.

Rodzaj formalności przy wymianie kominka zależy od zakresu planowanych robót

Formalności przed wymianą lub remontem kominka

Jeśli chcesz w miejsce starego kominka, na przykład z otwartym paleniskiem, postawić nowoczesny kominek z zamykanym wkładem, musisz dokonać tak zwanego zgłoszenia.

Zgłoszenie wymiany kominka składasz w wydziale architektoniczno-budowlanym w starostwie powiatowym lub w urzędzie miasta na prawach powiatu. Wcześniej w urzędzie lub z jego strony internetowej pobierasz formularz zgłoszenia robót budowlanych. Trzeba w nim określić rodzaj, zakres i sposób wykonania przewidzianych do realizacji robót oraz termin ich rozpoczęcia. Należy też dołączyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. W zależności od potrzeb wymaga się odpowiednich szkiców lub rysunków kominka. To urzędnik określa, czy jest taka potrzeba.

Kominek można wymienić dopiero po upływie 30 dni od dnia zgłoszenia, pod warunkiem że w tym czasie starosta (lub prezydent miasta) nie wniósł sprzeciwu. Nierozpoczęcie robót w ciągu dwóch lat od określonego w zgłoszeniu terminu powoduje wygaśnięcie ważności zgłoszenia.

Formalności przed budową kominka lub nowego komina

Jeżeli decydujesz się na budowę kominka tam, gdzie wcześniej go nie było, i musisz wybudować dla niego nowy przewód dymowy wewnątrz lub na zewnątrz domu (komin), konieczne będzie pozwolenie na budowę.

Wniosek o pozwolenie na budowę kominka i komina składasz w wydziale architektoniczno-budowlanym w starostwie powiatowym lub w urzędzie miasta na prawach powiatu. Formularze wniosku o pozwolenie na budowę oraz oświadczenia można pobrać w urzędzie lub z jego strony internetowej. Do wniosku załączasz:

  • cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z wymaganymi uzgodnieniami oraz zaświadczeniem o przynależności projektanta do izby samorządu zawodowego,
  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę kominka starosta lub prezydent miasta ma 65 dni. Wydana decyzja wygaśnie, jeżeli roboty budowlane nie zostaną rozpoczęte przed upływem trzech lat od dnia, w którym stała się ostateczna.

Co najmniej siedem dni przed rozpoczęciem budowy kominka musisz zawiadomić powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót. Do tego powiadomienia trzeba załączyć oświadczenie kierownika budowy o podjęciu obowiązków oraz zaświadczenie o jego wpisie na listę członków izby samorządu zawodowego. Przed rozpoczęciem robót należy też kupić dziennik budowy i go zarejestrować oraz opieczętować w organie, który wydał pozwolenie na budowę.

Czy biokominki wymagają urzędowego pozwolenia na użytkowanie?

Biokominki to po prostu stojące lub wiszące dekoracyjne oprawy z możliwością rozpalenia niewielkiego płomienia zasilanego nie drewnem, ale biopaliwem. Nie wymagają instalacji kominowej, bo podczas ich użytkowania nie wydziela się dym ani szkodliwe substancje. Używanie biokominka w domu nie wymaga żadnych formalności urzędowych.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie są RODZAJE KOMINKÓW? Kominki otwarte, z wkładem, gazowe itp.

Zanim decydujesz się na kominek w domu, zobacz, jaki masz wybór. Nie ogranicza się on jedynie do kominków na drewno. Kominek opalany z drewnem można z powodzeniem zastąpić urządzenie na pelet,...

Aktualizacja: 22.03.2016 14:16
Autor: "Murator"
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Marta Giermasińska? Szokujący awans narzeczonej polityka
Kim jest Marta Giermasińska? Szokujący awans narzeczonej polityka

Miesiąc temu 24-letnia Marta Giermasińska rozpoczęła pracę w elektrociepłowni w ...

W Mowimyjak.pl radzimy jak urządzić mieszkanie. Wnętrza jak łączyć kolory? Aranżacje wnętrz i projekty wnętrz. Pokazujemy galerie, jak urządzić wnętrza. Fajne zdjęcia i materiały wideo wnętrz. Pomysły i inspiracje na projektowanie. Jak łączyć kolory we wnętrzach. Jakie wybrać kolory ścian, farby do wnętrz? Wnętrza jak urządzić? Aranżacja wnętrza dla każdego. Jak łączyć ze sobą kolory, żeby do siebie pasowały? Jak łączyć kolory, który kolor pasuje do jakiego? Nowoczesna aranżacja wnętrz. Doskonałe meble, kominki, łazienki. Projekty kuchni i pomysły na kuchnie oraz dodatki i akcesoria dekoracyjne. Znajdziesz tu zdjęcia wnętrz, porady, inspiracje jak urządzić mieszkanie, pomysły na aranżacje i wyposażenie wnętrz. Jak łączyć kolory ścian. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.