porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Gres i terakota: czym się różnią te dwa rodzaje płytek ceramicznych? Gres i terakota pozornie zbytnio się nie różnią. Oba rodzaje ...
Jaka klasę ścieralności powinny mieć płytki ceramiczne w różnych pomieszczeniach domu?

Płytki ceramiczne dopasowane do funkcji pomieszczeń: czym się kierować przy wyborze płytek?

Wybierając płytki ceramiczne, nie powinieneś kierować się jedynie ich wyglądem. Należy brać pod uwagę klasę ścieralności, wymiary i specjalne właściwości kafelków. Ich rodzaj trzeba dopasować przede wszystkim do typu pomieszczenia, w którym mają być położone.

Najpierw warto przeanalizować charakter wnętrza, w którym masz zamiar położyć płytki ceramiczne. Dobrze przyjrzeć się dokładnie jego wymiarom, funkcji, a także wziąć pod uwagę, jak dużo i często chodzisz po podłodze, jaką masz zamiar pokryć płytkami.

Przestrzenie na zewnątrz domu: tarasy, schody patia wymagają specjalnych materiałów na posadzki. Większe wymagania stawiają też hole. Właściwości i parametry płytek w tych miejscach muszą być lepsze. Odradzamy jednak stosowanie specjalistycznych materiałów do wnętrz, które tego w ogóle nie wymagają.

– Nadgorliwość lub nadmiar ostrożności może doprowadzić do skupiania uwagi i zainteresowania tylko na produktach o wyższych parametrach i użycia ich również w pomieszczeniach, gdzie takie wymagania nie są konieczne i nie będą wykorzystywane – uważa Marcin Balicki, ekspert z firmy Kuchinox.

Jakie płytki do holu i na korytarz?

Nie należy układać płytek nieodpornych na mróz na tarasie, ale jednocześnie nie ma sensu stosowanie płytek mrozoodpornych w sypialni. Podłogi we wszelkich ciągach komunikacyjnych, holach, korytarzach, gdzie zdarza nam się chodzić w butach, są narażone na uszkodzenia. – Płytki tam zastosowane muszą mieć wysoką odporność na ścieranie, plamienie oraz dużą łatwość czyszczenia. Najlepiej stosować tutaj płytki matowe, bez wyraźnych wgłębień, w których może gromadzić się brud, w niezbyt jasnej kolorystyce, najlepiej o zróżnicowanym wzorze. Najodpowiedniejsze są płytki nieszkliwione lub szkliwione w 4 klasie ścieralności (liczba obrotów 2100, 6000, 12000) – radzi ekspert.

Jakie płytki do łazienki?

Wystarczy, by płytki do łazienki miały 3 klasę ścieralności. W tym pomieszczeniu możemy zastosować właściwie każde płytki, które są odporne na działanie detergentów i łatwe w czyszczeniu.

Jakie płytki do kuchni?

W kuchni można wyróżnić strefy „wzmożonego ruchu” między miejscem, gdzie gotujemy, zmywamy i przechowujemy produkty. Na podłogę w kuchni często upada coś ciężkiego. Jest ona też narażona na różnego rodzaju zaplamienia. Płytki tam stosowane muszą posiadać wysokie parametry mechaniczne i chemiczne. Przynajmniej 4 klasę ścieralności lub 3/1500 obrotów.

Jakie płytki do salonu?

Wystarczy, jeśli płytki w salonach mają 3 klasę ścieralności. Chyba że do wnętrza wchodzi się często wprost z ogrodu bez zmiany obuwia, wtedy lepsze będą te klasy 4.

Jakie płytki na taras i balkon?

Posadzka na zewnątrz, na tarasie, balkonie lub schodach jest narażona na duże wahania temperatury. Powinna być mrozoodporna. Na takie powierzchnie, chodząc, nanosi się piach i drobne kamienie. Muszą więc być pokryte materiałem o wysokiej klasie ścieralności, minimum 4. Powinny być również antypoślizgowe. Na tarasie najlepiej sprawdzają się płytki nieszkliwione, gres techniczny lub klinkier.

Zwróć uwagę na wymiar płytek

Wybierając płytki, warto też zwrócić uwagę na kaliber, określany również jako „wymiar produkcyjny”, czyli po prostu rzeczywisty wymiar płytki. - Płytki wychodzące z pieca mogą mieć różne wymiary. W fazie selekcji i sortowania są one grupowane w partie o tym samym wymiarze w ramach tolerancji ustalonych przez normy. Przykładowo oznaczenie na opakowaniu formatu jako 30x30 cm nie oznacza dokładnie wymiaru 300 x 300 mm – wyjaśnia ekspert. W przypadku płytek podłogowych dopuszczalne odstępstwo od wymiaru nominalnego to ±0,6%. Dla przykładu rzeczywiste wymiary płytki 30x30 cm mieszczą się w zakresie od 298,2 do 301,7 mm (max 3,5 mm).

Dobierając płytki, należy również sprawdzić ich odcień, który jest oznaczany na opakowaniu. Może się nieznacznie różnić, co wynika z technologii produkcji płytek. 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
PŁYTKI DO ŁAZIENKI. Jakie wybrać i kupić kafelki na podłogę, na ścianę?

Na rynku jest ogromny wybór płytek do łazienki. Bez trudu kupimy glazurę, terakotę, gres, płytki ceramiczne, mozaiki w różnych formatach, w dowolnych kolorach i wzorach. Podpowiadamy, jak wybrać...

Czym wykończyć podłogę z systemem grzewczym?

Nie każda posadzka czy panele nadają się do wykończenia podłogi ogrzewanej. Wybierz te, które dobrze przewodzą ciepło i się nie odkształcają. Oto polecane przez nas rodzaje wykończenia podłogi z...

Aktualizacja: 17.04.2018 16:42
Autor: MA
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Monika Goździalska - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Monika Goździalska - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Uczestniczka Masterchefa, matka dwójki dzieci i dziewczyna Playboy'a. Kim ...

W Mowimyjak.pl radzimy jak urządzić mieszkanie. Wnętrza jak łączyć kolory? Aranżacje wnętrz i projekty wnętrz. Pokazujemy galerie, jak urządzić wnętrza. Fajne zdjęcia i materiały wideo wnętrz. Pomysły i inspiracje na projektowanie. Jak łączyć kolory we wnętrzach. Jakie wybrać kolory ścian, farby do wnętrz? Wnętrza jak urządzić? Aranżacja wnętrza dla każdego. Jak łączyć ze sobą kolory, żeby do siebie pasowały? Jak łączyć kolory, który kolor pasuje do jakiego? Nowoczesna aranżacja wnętrz. Doskonałe meble, kominki, łazienki. Projekty kuchni i pomysły na kuchnie oraz dodatki i akcesoria dekoracyjne. Znajdziesz tu zdjęcia wnętrz, porady, inspiracje jak urządzić mieszkanie, pomysły na aranżacje i wyposażenie wnętrz. Jak łączyć kolory ścian. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.