porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Dlaczego tak lubimy len we wnętrzach?
Dlaczego tak lubimy len we wnętrzach? Len to atrakcyjna tkanina. Jest naturalny, ma regularny splot, co sprawia, ...
Drzwi otwierają się przeważnie do środka, ale od każdej zasady są wyjątki

Drzwi wejściowe do domu. Kiedy powinny otwierać się do środka, a kiedy na zewnątrz?

Drzwi wejściowe do domu. Kiedy powinny otwierać się do środka, a kiedy na zewnątrz?

W domu jednorodzinnym mogą sie otwierać w dowolną stroną - na zewnątrz lub do środka. Wybór zalaży od tego jak duży jest przedsionek, na jaką stronę świata wychodzi wejście oraz od osobistych preferencji mieszkańców

fot.: Piotr Mastalerz
W nowych domach jednorodzinnych drzwi wejściowe otwierają się przeważnie do środka, w stronę obszernego przedpokoju. Nie projektuje się dziś wąskich i ciasnych przedsionków. Remont domu nastręcza jednak wątpliwości – jakie drzwi lepsze, otwierane do środka czy na zewnątrz?

Dojścia oraz wejścia do budynków muszą być zgodne z przepisami prawa (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. z późniejszymi zmianami). Szczegółowe wymagania ww. rozporządzenia nie dotyczą jednak budynków w zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej. Usytuowanie drzwi wejściowych do domu jednorodzinnego i sposób ich otwierania może być zatem dowolne.

Ogólnie przyjętą zasadą jest jednak, że drzwi otwierają się w kierunku pomieszczenia do którego prowadzą, a więc do środka. Ale… od każdej zasady jest wyjątek. To sytuacja, gdy wygodniej i lepiej jest mieć drzwi wejściowe otwierające się na zewnątrz. Dzieje się tak, np. wtedy, gdy:

– mamy bardzo mały przedsionek i przy otwarciu skrzydło drzwi zabiera tak dużo miejsca, że trudno z niego korzystać;

– od strony drzwi wejściowych do budynku często wieją wiatry (w Polsce przeważnie z południowego zachodu). Wtedy drzwi otwierane do środka są przez wiatr odpychane od futryny, natomiast gdy otwierają się na zewnątrz – dociskane, co jest znacznie korzystniejsze (bo je uszczelnia i zabezpiecza przed wnikaniem zimna i kurzu).

O czym warto pamiętać?

Warunki, jakie powinny być spełnione przy projektowaniu drzwi do budynku otwieranych na zewnątrz

- należy zapewnić odpowiednią wielkość podestu wejściowego. Pole otwierania skrzydła drzwi nie może zająć całego podestu. Jeśli w domu jest osoba niepełnosprawna (poruszająca się na wózku) spocznik schodowy (lub podest przy drzwiach wejściowych) powinien mieć wymiary co najmniej 1,5 x 1,5 m poza polem otwierania skrzydła drzwi wejściowych

- poziom posadzki na zewnątrz powinien być niższy niż posadzki w przedsionku (gdyż  nie  będzie można położyć przed drzwiami wycieraczki), ale trzeba uważać, by różnica poziomów nie była zbyt duża (łatwo się wtedy potknąć o próg)

- warto zadbać o to, by wejście do domu było zadaszone i chronione zimą przed zaleganiem śniegu. Otwarcie drzwi podczas dużych opadów może być bowiem utrudnione.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie drzwi zewnętrzne wybrać? Do czego dopasować drzwi wejściowe? Jakie drzwi zewnętrzne wybrać? Do czego dopasować drzwi wejściowe?

Wybór drzwi wejściowych może zaważyć na wyglądzie całego domu. Kupując drzwi do domu nie należy więc kierować się tylko i wyłącznie ich ceną. Podpowiadamy, do czego powinny pasować drzwi zewnętrzne.

Jak dobrać drzwi wejściowe? Jak odróżnić drzwi lewe od prawych?

Zanim udasz się do sklepu po drzwi wejściowe, sprawdź, jak duże skrzydła będą potrzebne oraz w którą stronę mają się otwierać. Naucz się też odróżniać drzwi lewe od prawych.

Jakie powinny być drzwi antywłamaniowe? Na co zwracać uwagę?

Drzwi zewnętrzne powinny chronić dom przed wejściem osób niepożądanych. Aby mieć gwarancję bezpieczeństwa, warto zainwestować w drzwi antywłamaniowe. RADZIMY jakie są najlepsze drzwi...

Aktualizacja: 22.03.2016 16:39
Autor: bkz
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Daniel Wieleba - kim jest? [KARIERA,  RODZINA]
Daniel Wieleba - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Daniel Wieleba przez 4 lata był panem Lotto i dał ...

W Mowimyjak.pl radzimy jak urządzić mieszkanie. Wnętrza jak łączyć kolory? Aranżacje wnętrz i projekty wnętrz. Pokazujemy galerie, jak urządzić wnętrza. Fajne zdjęcia i materiały wideo wnętrz. Pomysły i inspiracje na projektowanie. Jak łączyć kolory we wnętrzach. Jakie wybrać kolory ścian, farby do wnętrz? Wnętrza jak urządzić? Aranżacja wnętrza dla każdego. Jak łączyć ze sobą kolory, żeby do siebie pasowały? Jak łączyć kolory, który kolor pasuje do jakiego? Nowoczesna aranżacja wnętrz. Doskonałe meble, kominki, łazienki. Projekty kuchni i pomysły na kuchnie oraz dodatki i akcesoria dekoracyjne. Znajdziesz tu zdjęcia wnętrz, porady, inspiracje jak urządzić mieszkanie, pomysły na aranżacje i wyposażenie wnętrz. Jak łączyć kolory ścian. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.