porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Zasady użytkowania kominka. Dlaczego w kominku nie chce się dobrze palić? Warunkiem właściwej pracy kominka jest odpowiednia ilość powietrza do spalania. ...
Czy grzejniki kanałowe są lepsze od ogrzewania podłogowego?

Grzejniki kanałowe - na czym polega ich działanie? Czy to dobry sposób na ogrzewanie domu?

Zazwyczaj kiedy myślimy o grzejnikach, mamy na myśli urządzenia grzewcze, które montowane są na ścianach, czyli kaloryfery. Jeśli jednak nie do końca pasuje nam to rozwiązanie, warto pomyśleć o grzejnikach kanałowych. Oto na czym polega ich działanie oraz do jakich wnętrz się nadają.

Ogrzewanie domu to newralgiczna sprawa - musi być idealnie dopasowane do naszych potrzeb i oczekiwań. Szczególnie w sytuacji, kiedy w domu są duże okna. Duże, przeszklone przestrzenie mogą utrudniać skuteczne ogrzewanie domu, a jednocześnie powodować intensywne roszenie okien. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad zamontowaniem grzejników kanałowych.

Grzejniki kanałowe – zasady działania

Będąc w biurach lub budynkach użyteczności publicznej, często można zauważyć specjalne kratki, z których wydobywa się ciepło. Takie rozwiązanie jest również dostępne – oraz przez niektórych ekspertów polecane – w domach prywatnych. Czemu? Grzejniki kanałowe łączą w sobie ogrzewanie podłogowe oraz ogrzewanie tradycyjne - są one montowane w podłodze w specjalnie wykutych wnękach i mogą posiadać ozdobne kratki. W środku wnęki umieszcza się specjalne konwektory – te zaś mogą być podłączone bezpośrednio do instalacji wodnej centralnego ogrzewania lub też niekiedy zasilane prądem.

Konwekcja naturalna lub wymuszona

Zasady działania grzejników kanałowych są zbliżone do tych, jakie rządzą grzejnikami płytowymi. Każdy grzejnik kanałowy ma specjalny wymiennik (czyli obudowany aluminiowymi lamelami przewód miedziany) zamontowany w tzw. wannie chowanej, która z kolei zrobiona jest z ocynkowanej lub nierdzewnej stali. Przez ów wymiennik przepływa ciepła woda, powietrze wokół niego się nagrzewa, a następnie przechodzi do pomieszczenia. Grzejniki kanałowe dzielą się głównie ze względu na sposób przepływu powietrza przez wannę. I tak mamy grzejniki kanałowe z konwekcją naturalną (ruch powietrza odbywa się w naturalny sposób – ciepłe unosi się do góry) lub konwekcją wymuszoną (w tym typie grzejników dodatkowym wyposażeniem wanny jest elektryczny wentylator, który zwiększa przepływ powietrza).

Gdzie montować grzejniki kanałowe?

Zgodnie z zaleceniem producentów, grzejniki kanałowe najlepiej sprawdzają się w dużych pomieszczeniach, w których występują również duże – do samej podłogi – okna lub przeszklone drzwi. Ponadto zaletą grzejników kanałowych jest ich „niewidzialność” – nie zajmują one żadnego miejsca w przestrzeni widzianej, przez co nie przeszkadzają w urządzaniu mieszkania czy domu. Ważne jest również to, że obsługa grzejników kanałowych nie jest absorbująca – wystarczy nastawić regulator temperatury.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Wady i zalety ogrzewania podłogowego? Jaka temperatura podłogi przy ogrzewaniu podłogowym?

Decydując się na wykorzystanie podłogi jako grzejnika, wiele osób kieruje się względami estetycznymi. Ale nie tylko to ma wpływ popularność tego rozwiązania. Jakie są wady i zalety wodnego ogrzewania...

Jaka jest optymalna temperatura ogrzewanej podłogi?

Ogrzewanie podłogowe nie jest już żadną nowością ani fanaberią. To dla wielu osób podstawowe wyposażenie domu lub mieszkania. Musisz jednak wiedzieć, jaka jest maksymalna temperatura podłogi przy...

Aktualizacja: 14.11.2011 13:20
Autor: PRus
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Preppers - kto to jest?
Preppers - kto to jest?

Preppers to człowiek przygotowany na każde zagrożenie. Ma wybudowany schron ...

W Mowimyjak.pl radzimy jak urządzić mieszkanie. Wnętrza jak łączyć kolory? Aranżacje wnętrz i projekty wnętrz. Pokazujemy galerie, jak urządzić wnętrza. Fajne zdjęcia i materiały wideo wnętrz. Pomysły i inspiracje na projektowanie. Jak łączyć kolory we wnętrzach. Jakie wybrać kolory ścian, farby do wnętrz? Wnętrza jak urządzić? Aranżacja wnętrza dla każdego. Jak łączyć ze sobą kolory, żeby do siebie pasowały? Jak łączyć kolory, który kolor pasuje do jakiego? Nowoczesna aranżacja wnętrz. Doskonałe meble, kominki, łazienki. Projekty kuchni i pomysły na kuchnie oraz dodatki i akcesoria dekoracyjne. Znajdziesz tu zdjęcia wnętrz, porady, inspiracje jak urządzić mieszkanie, pomysły na aranżacje i wyposażenie wnętrz. Jak łączyć kolory ścian. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.