porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
FENG SHUI a SYPIALNIA. Jak urządzić sypialnię według zasad feng shui? Sypialnia to najbardziej osobiste wnętrze w domu. Tu chcemy odpocząć, ...
Sposoby na plamę na dywanie

Jak czyścić dywan?

Rozlane wino na kanapie, tłusta plama na dywanie? Jest na to rada. Podpowiadamy, jak postępować z uciążliwymi zabrudzeniami, a czego robić nie wolno.

Gdy pojawi się plama

Jeżeli na dywanie lub meblu pojawi się plama, bardzo ważny jest szybkie działanie.  Im później zabierzesz się do czyszczenia plamy, tym głębiej wsiąknie w tkaninę i tym trudniej będzie ci ją wyczyścić. Dlatego rozlane wino lub resztki tłustego jedzenia najlepiej od razu zebrać, np. papierowym ręcznikiem.

Jak wyczyścić zaplamione miejsce?

Do czyszczenia dywanu lub mebli tapicerowanych użyj miękkiej ściereczki. Pamiętaj, aby plam nie trzeć zbyt mocno, ponieważ możesz doprowadzić do uszkodzenia materiału lub powstania przebarwień na tkaninie.

Ważny jest również kierunek czyszczenia zabrudzeń – od krawędzi mebla do środka. W ten sposób zabrudzona powierzchnia się nie powiększy.

Mokry dywan lub tapicerka powinny wyschnąć w temperaturze pokojowej. Unikaj suszenia suszarką lub wystawienia mebla na działanie słońca. W ten sposób możesz doprowadzić np. do wyblaknięcia kolorów.

W usunięciu plam pomogą domowe sposoby, jak np. soda oczyszczona lub odpowiedni odplamiacz. Pamiętaj, aby przed użyciem zawsze wypróbować środek i zastosować go najpierw na małej powierzchni.

Kilka domowych sposobów na plamy:

Tłuste plamy np. z masła usuniesz za pomocą rozpuszczalnika do tłustych plam. Następnie zastosuj płyn do czyszczenia dywanów i mebli tapicerowanych. Plama powinna zniknąć.

W usunięciu niektórych zabrudzeń może pomóc 5-proc. roztwór kwasku cytrynowego. Pomoże np. w pozbyciu się plam z kawy, majonezu, czerwonego wina, herbaty. Jeśli na dywanie pojawią się plamy z błota, osusz je, a następnie przetrzyj ściereczką zwilżoną octem. Plamy z trawy usunie rozcieńczony roztwór amoniaku, z kleju – aceton.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak usunąć plamy z dywanu domowym sposobem?

Zaplamiony lub nieświeży dywan można oddać do specjalistycznej pralni, ale można też spróbować starego, sprawdzonego przepisu naszych babek. SPRAWDŹ, jak odświeżyć dywan domowym sposobem.

Jak pozbyć się plam z dywanu i wykładziny? Jak pozbyć się plam z dywanu i wykładziny?

Jeśli chcemy, żeby dywan czy wykładzina zawsze wyglądały świeżo, powinniśmy poza regularnym odkurzaniem natychmiast usuwać najmniejsze nawet plamy. Szczególnej uwagi wymagają miejsca najczęściej...

Aktualizacja: 16.01.2012 08:40
Autor: ajs
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kinga Jasiewicz- kim jest maturzystka, która pozwała Okręgową Komisję Egzaminacyjną?
Kinga Jasiewicz- kim jest maturzystka, która pozwała Okręgową Komisję Egzaminacyjną?

Maturzystka Kinga Jasiewicz nie dostała się na wymarzone studia stomatologiczne ...

W Mowimyjak.pl radzimy jak urządzić mieszkanie. Wnętrza jak łączyć kolory? Aranżacje wnętrz i projekty wnętrz. Pokazujemy galerie, jak urządzić wnętrza. Fajne zdjęcia i materiały wideo wnętrz. Pomysły i inspiracje na projektowanie. Jak łączyć kolory we wnętrzach. Jakie wybrać kolory ścian, farby do wnętrz? Wnętrza jak urządzić? Aranżacja wnętrza dla każdego. Jak łączyć ze sobą kolory, żeby do siebie pasowały? Jak łączyć kolory, który kolor pasuje do jakiego? Nowoczesna aranżacja wnętrz. Doskonałe meble, kominki, łazienki. Projekty kuchni i pomysły na kuchnie oraz dodatki i akcesoria dekoracyjne. Znajdziesz tu zdjęcia wnętrz, porady, inspiracje jak urządzić mieszkanie, pomysły na aranżacje i wyposażenie wnętrz. Jak łączyć kolory ścian. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.