porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak urządzić salon według zasad feng shui? Ponad dwa tysiące lat temu Chińczycy odkryli, że urządzenie domu ...
Czyszczenie rolet i żaluzji Aby rolety jak najdłużej spełniały funkcję dekoracyjną, należy o nie szczególnie dbać.

Jak czyścić rolety, żaluzje, verticale?

Jak czyścić rolety, żaluzje, verticale?

Urządzając pokój dziecka lepiej stosować takie żaluzje, które łatwo utrzymać w czystości.

fot.: MURATOR
Rolety i żaluzje są ładne pod warunkiem, że są czyste. Niestety, często materiał, z którego są wykonane bądź ich delikatna zdawałoby się konstrukcja, odstraszają użytkowników od ich czyszczenia. A to wcale nie jest takie trudne i nic się nie stanie, pod warunkiem...

Czyszczenie rolet materiałowych na mokro

Rolety materiałowe czyścimy na sucho ściereczką z mikrofibry lub odkurzaczem, by usunąć z nich kurz i inne zabrudzenia. Niewielkie plamki można delikatnie zeskrobać lub wytrzeć gumką do ścierania. W przypadku silniejszych zabrudzeń można spróbować przetrzeć roletę wilgotną gąbką namoczoną w letniej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu. Trzeba to robić ostrożnie, aby na rolecie nie zostały zacieki i odbarwienia. Po przetarciu na mokro roletę trzeba pozostawić rozwiniętą do momentu, gdy będzie całkiem sucha.

Uwaga! Materiału, z którego wykonano rolety, nie powinno się wkładać do pralki, gdyż grozi to nie tylko wyblaknięciem koloru, lecz również zniekształceniem tkaniny. Pod żadnym pozorem nie wolno też go prasować. Rolety są często pokryte warstwą gumy, więc prasowanie może skończyć się źle i dla materiału, i dla żelazka.

Czyszczenie rolet i żaluzji na sucho

Rolety oraz żaluzje poziome nie nadają się do prania na mokro. Pamiętajmy też, aby nie ściągać tkaniny z rolki nawojowej, ponieważ ponowne prawidłowe nawinięcie tkaniny wymaga odpowiednich narzędzi.
Wyjątkiem są tzw. rolety rzymskie z tkanin zasłonowych, które można czyścić na mokro lub w pralni chemicznej. Ich konstrukcja pozwala na szybki i nieskomplikowany montaż i demontaż materiału zasłaniającego okno.

ROLETY - PARAMETRY, CENY - porównaj na Tuznajdziesz.pl

Jak czyścić żaluzje z drewna?

Żaluzje poziome wykonane z drewna omiatamy z kurzu suchą ściereczką lub specjalną szczotką do czyszczenia żaluzji z drewna. Czyszczenie żaluzji na mokro zmniejsza ich żywotność, dlatego lepiej stosować taką metodę tylko wtedy, kiedy to naprawdę konieczne. Natomiast można je przecierać szmatką nasączoną płynem do pielęgnacji drewna. Będą lśniące, a dzięki jego właściwościom antystatycznym dłużej pozostaną czyste.

Jak czyścić żaluzje z PVC?

Piórka z tworzywa sztucznego (PVC), jeśli są mocno zabrudzone, można myć ściereczką zwilżoną w wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu, po czym trzeba je wytrzeć do sucha.

Jak czyścić żaluzje aluminiowe?

Żaluzji aluminiowych nie powinno się czyścić na mokro. Jeśli są bardzo zakurzone, poleca się wytarcie każdego elementu lekko wilgotną ściereczką z mikrofibry i zastosowanie środka antystatycznego.

Jak czyścić żaluzje pionowe?

Są znacznie łatwiejsze w czyszczeniu. Kurz z lameli najlepiej usuwać odkurzaczem, ale kiedy to nie wystarcza można je wyprać w pralce nastawionej na program do tkanin delikatnych i niską temperaturę. Lamele przed włożeniem do bębna należy zwinąć i zabezpieczyć przed rozwijaniem się, nie wolno ich też wirować. Suszy się je w pozycji rozłożonej na łóżku lub desce do prasowania.

Czyszczenia żaluzji ultradźwiękami

W przypadku, gdy żaluzje są mocno zabrudzone można zwrócić się do specjalisty, by wyczyścił verticale metodą ultradźwiękową. Polega ona na umieszczeniu żaluzji w pojemniku wypełnionym specjalnym roztworem chemicznym, gdzie czyszczenie następuje za pomocą fal ultradźwiękowych. Z powierzchni żaluzji znikają wówczas wszystkie zanieczyszczenia, również te, których nie widać gołym okiem (np. nieprzyjemne zapachy, tłuszcz i osad nikotynowy, roztocza, bakterie i grzyby). Czyszczenie ultradźwiękami jest całkowicie bezpieczne dla materiału, z którego wykonano żaluzje.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czym OSŁANIAĆ OKNA PRZED SŁOŃCEM? Co lepsze: rolety, markizy, werticale, żaluzje czy okiennice?

Okna wyposaża się w różnego typu osłony, aby ograniczyć nasłonecznienie, ochronić wnętrza przed zbytnim nagrzewaniem oraz wzrokiem ciekawskich. Coraz częściej też montuje się osłony, chroniące przed...

Rodzaje rolet. CZY WARTO wybrać rolety typu dzień i noc?

Tego rodzaju rolety są przebojem ostatnich sezonów – łączą one w sobie rolę, jaką odgrywają tradycyjne firanki, z funkcjonalnością rolet materiałowych. Jakie rolety wybrać?

TANIE SPRZĄTANIE. Jak wyczyścić futrzany dywan domową metodą? TANIE SPRZĄTANIE. Jak wyczyścić futrzany dywan domową metodą?

Futrzane dywany i narzuty wyglądają efektownie w każdym wnętrzu, mają jednak dwie wady - we włosiu zbiera się dużo brudu i kurzu, przez co dywan staje się idealną pożywką dla roztoczy....

Aktualizacja: 21.03.2016 13:37
Autor: CzeM
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
GRAŻYNA KULCZYK: kim jest? Co osiągnęła jedna z najbogatszych kobiet w Polsce?

W tegorocznym rankigu najbogatszych kobiet przeprowadzonym przez „Wprost” Grażyna Kulczyk ...

W Mowimyjak.pl radzimy jak urządzić mieszkanie. Wnętrza jak łączyć kolory? Aranżacje wnętrz i projekty wnętrz. Pokazujemy galerie, jak urządzić wnętrza. Fajne zdjęcia i materiały wideo wnętrz. Pomysły i inspiracje na projektowanie. Jak łączyć kolory we wnętrzach. Jakie wybrać kolory ścian, farby do wnętrz? Wnętrza jak urządzić? Aranżacja wnętrza dla każdego. Jak łączyć ze sobą kolory, żeby do siebie pasowały? Jak łączyć kolory, który kolor pasuje do jakiego? Nowoczesna aranżacja wnętrz. Doskonałe meble, kominki, łazienki. Projekty kuchni i pomysły na kuchnie oraz dodatki i akcesoria dekoracyjne. Znajdziesz tu zdjęcia wnętrz, porady, inspiracje jak urządzić mieszkanie, pomysły na aranżacje i wyposażenie wnętrz. Jak łączyć kolory ścian. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.