porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
KONTRAST KOLORYSTYCZNY. Jak go wprowadzić do wnętrza?
KONTRAST KOLORYSTYCZNY. Jak go wprowadzić do wnętrza? Kontrast kolorystyczny czyni wystrój wnętrz interesującym i dynamicznym. Dobra wiadomość ...
Zaplanuj dom, który zapewni ci obniżenie rachunków za energię elektryczną

Jak oszczędzać PRĄD? Niezawodne SPOSOBY na obniżenie rachunków!

Jak oszczędzać PRĄD? Niezawodne SPOSOBY na obniżenie rachunków!
Odpowiednie zaaranżowanie wnętrz domu pozwoli nam zaoszczędzić energię elektryczną. fot.: sxc.hu
Duże zużycie prądu generuje ogromne rachunki za energię elektryczną. Niezawodnym sposobem ich obniżenia jest odpowiednie zaplanowanie naszego domu lub mieszkania. W jaki sposób to zrobić, by nie ucierpiał na tym nasz budżet, a światła było wystarczająco dużo?

O tym, że energia elektryczna jest co raz droższa wiemy wszyscy. W rachunkach za prąd dużą pozycję zajmuje koszt wytwarzania światła sztucznego. Warto zdawać sobie z tego sprawę, że można go obniżyć już na etapie wyboru projektu domu oraz przy jego wykańczaniu, bowiem więcej światła naturalnego oznacza mniej kosztownego światła sztucznego.

Projekt domu sprzyjający oszczędzaniu światła

O tym ile światła naturalnego będzie we wnętrzach domu  w pewnym stopniu decyduje jego forma. Więcej naturalnego światła zyskamy w domu o prostej zwartej bryle, zbudowanej na planie wydłużonego prostokąta. Dużo światła będzie wpadało do wnętrz, jeśli zaplanujemy w nim skierowane na kilka stron świata wykusze i ryzality. Także lepiej będzie doświetlony dom, w którym zaplanowano duże otwarte wnętrza. Taki projekt z pewności sprawi, że będziemy w mniejszym stopniu korzystać ze światła sztucznego, a więc pozwoli nam oszczędzać energię elektryczną.

Zużycie prądu a usytuowanie domu względem stron świata

Wpływ na optymalne wykorzystanie światła dziennego, a tym samym oszczędzanie energii elektrycznej ma również odpowiednie zaplanowanie pomieszczeń względem stron świata.  Od południa i zachodu - czyli stron świata, które "dają" najwięcej światła - sytuujemy pomieszczenia, gdzie przebywamy długo. Są to salon, jadalnia czy pokój zabaw. Światło wschodnie to najlepsze doświetlenie sypialni. Najmniej efektywne światło północne wykorzystujemy w garażu oraz w pomieszczeniach gospodarczych.

Usytuowanie okien, które pozwoli zmniejszyć rachunki za prąd

Wszyscy wiemy, że okna to naturalne źródło światła, warto jednak zdać sobie sprawę, że również ich kształt ma znaczenie. Dobry efekt dają okna  maksymalnie zpionizowane np. portfenetry, filongi, drzwi balkonowe. Wpuszczane przez nie światło wnika daleko w głąb pomieszczenia.  Z kolei na poddaszu znacznie więcej światła dadzą okna połaciowe niż pionowe umieszczone w lukarnach. Zysk jest niebagatelny, bo ilość światła wpuszczonego przez okna dachowe jest dwa razy większa!

Oszczędzanie energii a wykończenie wnętrz domu

Znacznie później będziemy musieli włączyć światło sztuczne, a więc oszczędzimy na rachunkach za energie elektryczną, jeśli również odpowiednio wykończymy i zaaranżujemy wnętrza. Pozyskiwaniu światła służą jasne posadzki i ściany, wewnętrzne przeszklone drzwi czy okna wewnętrzne. Rezygnacja z ciężkich i niemodnych zasłon czy powieszenie wielu luster.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Jakie są sposoby na oszczędzanie wody w łazience? Jak oszczędzać wodę?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
OŚWIETLENIE WNĘTRZA. Jakie są sposoby na dodanie wnętrzu światła?

Planując wszystkie wnętrza przeszklone, z oknami zwróconymi zgodnie z najlepszą dla nich lokalizacją i w jasnych barwach, zaoszczędzisz na sztucznym oświetleniu. Maksymalne wykorzystanie światła...

Jakie źródła światła zamontować w holu? Jakie oświetlenie w wiatrołapie i korytarzach?

Oszczędzaniu energii elektrycznej służą dostosowane do miejsca źródła światła. Hole, korytarze czy strefa wejścia to miejsca, w ktorym można je doskonale dopasować do funkcji tych wnętrz.

Czy diody LED to dobry sposób na oszczędzanie prądu?

W domowych oprawach oświetleniowych opłaca się zamontowanie lamp LED. W porównaniu z żarówkami wolframowymi pozwalają one zaoszczędzić aż do 80% energii. Mówimy, jakie są zalety LED-ów.

Aktualizacja: 22.11.2012 15:49
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Paweł Domagała: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Paweł Domagała: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Paweł Domagała ma 31 lat i jest artystą wszechstronnie utalentowanym ...

W Mowimyjak.pl radzimy jak urządzić mieszkanie. Wnętrza jak łączyć kolory? Aranżacje wnętrz i projekty wnętrz. Pokazujemy galerie, jak urządzić wnętrza. Fajne zdjęcia i materiały wideo wnętrz. Pomysły i inspiracje na projektowanie. Jak łączyć kolory we wnętrzach. Jakie wybrać kolory ścian, farby do wnętrz? Wnętrza jak urządzić? Aranżacja wnętrza dla każdego. Jak łączyć ze sobą kolory, żeby do siebie pasowały? Jak łączyć kolory, który kolor pasuje do jakiego? Nowoczesna aranżacja wnętrz. Doskonałe meble, kominki, łazienki. Projekty kuchni i pomysły na kuchnie oraz dodatki i akcesoria dekoracyjne. Znajdziesz tu zdjęcia wnętrz, porady, inspiracje jak urządzić mieszkanie, pomysły na aranżacje i wyposażenie wnętrz. Jak łączyć kolory ścian. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.