porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie oświetlenie LED mamy do wyboru? Jakie lampy LED wybrać?
Jakie oświetlenie LED mamy do wyboru? Jakie lampy LED wybrać? Oświetlenie LED oferuje praktycznie wszystko to, czego potencjalny użytkownik może ...
Miejsce dla fikusa. Podlewanie i pielęgnacja fikusów

Jak PIELĘGNOWAĆ FIKUSY? Gdzie je postawić? Jak podlewać i nawozić figowce?

Jak PIELĘGNOWAĆ FIKUSY? Gdzie je postawić? Jak podlewać i nawozić figowce?

Fikusy przesadza się wiosną - do ziemi uniwersalnej. Przesadzając fikusa należy pamiętać o drenażu. Fikusy rosną też lepiej, gdy mają ciasno w doniczce.

fot.: Konrad Kalbarczyk
Fikusy należą do jednych z najczęściej uprawianych w domach roślin doniczkowych. Jakie warunki wzrostu należy zapewnić fikusom? Gdzie najlepiej postawić te kwiaty, żeby pięknie rosły? Jak podlewać i nawozić fikusy?

Miejsce dla fikusów

Fikusy nie lubią silnego słońca, ale jednocześnie źle rosną, gdy światła dociera do nich za mało – w obu przypadkach liście fikusów mogą żółknąć i opadać. Dlatego w mieszkaniu nie ustawiajmy ich na parapecie okna południowego, bo słońce będzie tam dla nich zbyt mocne, ale także nie wybierajmy dla nich miejsca w ciemnym kącie pokoju. Najlepsze dla fikusów jest miejsce przy oknie wschodnim bądź zachodnim.
Fikusy nie lubią też przeciągów i obracania doniczki – mogą reagować wtedy zrzucaniem liści (czasem pędy wręcz się ogałacają).

Podlewanie fikusów 

Fikusy nie mają specjalnych wymagań co do temperatury – optymalna to około 20 stopni Celsjusza (nie może jednak spadać poniżej 10 st. C). Jeśli temperatura jest wyższa, wtedy należy częściej rośliny podlewać. Fikusy podlewamy wtedy, gdy ziemia w doniczce przeschnie. Najlepiej podlewać fikusy odstaną wodą o temperaturze pokojowej. Po podlaniu koniecznie należy wylać wodę z podstawki. Fikusy warto często zraszać, latem nawet codziennie. Zimą dodatkowo trzeba czyścić liście z kurzu, przecierając je wilgotną szmatką.

Nawożenie 

W sezonie (od wiosny do końca lata) fikusy należy regularnie zasilać nawozami dla roślin o ozdobnych liściach. Większość fikusów osiąga znaczne rozmiary, dlatego należy zapewnić im w mieszkaniu dużo przestrzeni.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Dlaczego fikusy gubią liście?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie rośliny doniczkowe nadają się do miejsc nasłonecznionych? Jakie rośliny doniczkowe nadają się do miejsc nasłonecznionych?

Nasłonecznione są miejsca przy oknach w pokojach od strony południowej. Każda roślina potrzebuje światła słonecznego, ale silne słońce w upalne dni może poparzyć delikatne liście. Dlatego latem...

Aktualizacja: 31.01.2013 14:28
Autor: mada
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jan Kulczyk, Grażyna Kulczyk, Joanna Przetakiewicz: Kto jest kim w rodzinie Kulczyków?
Jan Kulczyk, Grażyna Kulczyk, Joanna Przetakiewicz: Kto jest kim w rodzinie Kulczyków?

Jan Kulczyk nie żyje, jednak jego gigantyczna fortuna ma się ...

W Mowimyjak.pl radzimy jak urządzić mieszkanie. Wnętrza jak łączyć kolory? Aranżacje wnętrz i projekty wnętrz. Pokazujemy galerie, jak urządzić wnętrza. Fajne zdjęcia i materiały wideo wnętrz. Pomysły i inspiracje na projektowanie. Jak łączyć kolory we wnętrzach. Jakie wybrać kolory ścian, farby do wnętrz? Wnętrza jak urządzić? Aranżacja wnętrza dla każdego. Jak łączyć ze sobą kolory, żeby do siebie pasowały? Jak łączyć kolory, który kolor pasuje do jakiego? Nowoczesna aranżacja wnętrz. Doskonałe meble, kominki, łazienki. Projekty kuchni i pomysły na kuchnie oraz dodatki i akcesoria dekoracyjne. Znajdziesz tu zdjęcia wnętrz, porady, inspiracje jak urządzić mieszkanie, pomysły na aranżacje i wyposażenie wnętrz. Jak łączyć kolory ścian. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.