porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
MEBLE OSZCZĘDZAJĄCE MIEJSCE. Czy warto kupować meble wielofunkcyjne?
MEBLE OSZCZĘDZAJĄCE MIEJSCE. Czy warto kupować meble wielofunkcyjne? Meble wielofunkcyjne są idealne do wszelkiego rodzaju małych pomieszczeń... kuchni, ...
Ułożenie sztućców - zasady

Jak układać sztućce na stole? Przewodnik

Jak układać sztućce na stole? Przewodnik
Dobrze ułożone sztućce świadczą o naszej kulturze i znajomości zasad savoir -vivre fot.: Photos.com
Organizując przyjęcie musimy się zastanowić, czy będzie to spotkanie bardzo oficjalne, czy tylko obiad z deserem, gdyż od tego zależy dobór zastawy i sztućców. Ułożenie sztućców dzielimy na podstawowe i rozszerzone. Jak nakrywać do stołu i układac sztućce?

Sztućce na stole – ułożenie podstawowe

Według ogólnie przyjętych zasad z prawej strony talerza kładziemy nóż oraz łyżkę do zupy, a z lewej – widelec. Nóż układamy ostrzem w kierunku talerza, a łyżkę wgłębieniem do góry. Na górze zastawy układamy sztućce do deserów, tj. łyżeczkę np. do lodów (trzonkiem w prawo) i widelczyk do ciasta (trzonkiem w lewo). Serwetkę umieszczamy z lewej strony zastawy lub na talerzyku. Wszystkie sztućce muszą zostać wcześniej umyte i wypolerowane. Konieczne jest również to, by pochodziły z jednego kompletu.  Sztućce układamy w kolejności ich użycia (od zewnętrznej strony).

Sztućce na stole – ułożenie rozszerzone

W przypadku gdy przyjęcie jest bardzo oficjalne, a obiad będzie składał się z kilku dań, trzeba jeszcze dokładniej zastanowić się nad liczbą sztućców i ich właściwym ułożeniem. Zazwyczaj są to: duży nóż do dania głównego, który powinien leżeć po prawej stronie, zaraz przy talerzu, ostrzem skierowanym do niego, a w dalszej kolejności: nóż do ryb, łyżka  do zupy oraz nóż do przystawek. Po lewej stronie od talerza umieszczamy widelec do dania głównego, następnie widelce do ryb i do przystawek. Nad talerzykiem  układa się łyżkę do deseru i widelczyk do ciasta.

Pamiętajmy także o atrakcyjnym zaaranżowaniu stołu i eleganckim podaniu potraw. Nawet zwykły kotlet schabowy będzie smakować zupełnie inaczej, jeśli zadbamy o odpowiednią oprawę obiadu lub kolacji.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 23.04.2014 15:24
Autor: KKrasna
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Preppers - kto to jest?
Preppers - kto to jest?

Preppers to człowiek przygotowany na każde zagrożenie. Ma wybudowany schron ...

W Mowimyjak.pl radzimy jak urządzić mieszkanie. Wnętrza jak łączyć kolory? Aranżacje wnętrz i projekty wnętrz. Pokazujemy galerie, jak urządzić wnętrza. Fajne zdjęcia i materiały wideo wnętrz. Pomysły i inspiracje na projektowanie. Jak łączyć kolory we wnętrzach. Jakie wybrać kolory ścian, farby do wnętrz? Wnętrza jak urządzić? Aranżacja wnętrza dla każdego. Jak łączyć ze sobą kolory, żeby do siebie pasowały? Jak łączyć kolory, który kolor pasuje do jakiego? Nowoczesna aranżacja wnętrz. Doskonałe meble, kominki, łazienki. Projekty kuchni i pomysły na kuchnie oraz dodatki i akcesoria dekoracyjne. Znajdziesz tu zdjęcia wnętrz, porady, inspiracje jak urządzić mieszkanie, pomysły na aranżacje i wyposażenie wnętrz. Jak łączyć kolory ścian. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.