porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie okno dachowe do łazienki na poddaszu? Jeśli chcemy mieć w łazience okno dachowe, najlepiej wybrać takie, ...
Łazienka na poddaszu - ciekawe i praktyczne rozwiązania

Jak urządzić wygodną łazienkę na poddaszu?

Aby łazienka była wygodna, trzeba ją dobrze zaplanować i dokładnie zaprojektować. Szczególnie ważne jest to, gdy łazienka jest na poddaszu, bo jej urządzenie utrudniają skosy. Jak sobie z nimi poradzić?

Przyjmuje się, że aby móc wygodnie korzystać z wyposażenia łazienki, potrzebna jest wysokość co najmniej 190 cm. W projekcie domu lub mieszkania można sprawdzić, która część łazienki spełnia ten warunek, a która nie – zaznaczone jest to przerywaną linią.

Minimalna wysokość łazienki

W tej części łazienki, która ma wysokość ponad 190 cm, można ustawić kabinę prysznicową. Standardowo kabina ma 180-190 cm, nie wliczając brodzika. Możemy z niego w ogóle zrezygnować (i zrobić odpływ w podłodze), wybrać brodzik płaski (montowany na równi z poziomem podłogi), albo - jeśli łazienka ma wystarczającą wysokość – standardowy o wysokości 10-15 cm.

Wysokość co najmniej 190 cm musi też być zachowana przed umywalką, sedesem, bidetem, wanną, aby można było do nich swobodnie podejść, wyjść z wanny i wstać z sedesu nie uderzając się głową o skośne ściany, chociaż same urządzenia mogą być umieszczone pod skosami. Umywalkę zawiesza się na wysokości około 80 cm nad podłogą, ale ścianka nie powinna mieć takiej wysokości. Musi być wyższa, aby nad umywalką udało się powiesić lustro. Wanna ma wysokość około 60 cm, ale aby osoba kąpiąca mogła swobodnie siedzieć w wannie, skos musi być co najmniej 90 cm nad podłogą. Do wanny będzie łatwiejszy dostęp, jeśli umieści się ją prostopadle do skosu.

Wygodna łazienka

Czasami dla poprawienia funkcjonalności łazienki warto odsunąć urządzenia od ścian, nawet kosztem zmniejszenia jej metrażu. W tym celu trzeba zbudować ścianki z wykorzystaniem stelaży instalacyjnych. Do wyboru są stelaże do powieszenia miski ustępowej, bidetu i umywalki. Stanowią one samonośne konstrukcje, dzięki czemu sprzęty można umieścić w najdogodniejszej dla nas odległości od ściany.

Łazienka ze ścianką kolankową

Jeśli ścianka kolankowa jest niska i skosy dochodzą aż do podłogi, można wzdłuż niskiej ścianki ustawić szafki lub zbudować półki. Inny pomysł na zagospodarowanie przestrzeni pod skosami to ustawienie tam pralki, zawieszenie grzejnika lub urządzenie schowka, w którym będą przechowywane  środki czystości, przybory toaletowe czy pojemnik na rzeczy do prania.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie minimalne wymiary powinna mieć wygodna łazienka?

Każdy element łazienki: umywalka, muszla klozetowa, wanna czy brodzik, musi znajdować się na określonej wysokości oraz mieć zapewnione minimum przestrzeni naokoło, aby można było z niego wygodnie...

JAK OPTYCZNIE POWIĘKSZYĆ ŁAZIENKĘ i oszukać przestrzeń?

Nawet mała łazienka może być ładna i wygodna. Należy jednak poświęcić jej znacznie więcej uwagi niż dużej. Warto dobrze przemyśleć projekt łazienki, ustawienie oraz wybór sprzętów i urządzeń...

Jak zagospodarować małą łazienkę? PROJEKTY ŁAZIENEK Jak zagospodarować małą łazienkę? PROJEKTY ŁAZIENEK

Co warto wiedzieć, zastanawiając się jak urządzić małą łazienkę? Jakie wybrać wyposażenie łazienki? Jak w niewielkiej łazience rozmieścić umywalkę, sedes i prysznic? Mała łazienka wymaga dobrego...

Aktualizacja: 21.03.2016 15:02
Autor: AK
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Robert Rozmus? [KARIERA, RODZINA]

Robert Rozmus to aktor o wielu twarzach. To on podkładał ...

W Mowimyjak.pl radzimy jak urządzić mieszkanie. Wnętrza jak łączyć kolory? Aranżacje wnętrz i projekty wnętrz. Pokazujemy galerie, jak urządzić wnętrza. Fajne zdjęcia i materiały wideo wnętrz. Pomysły i inspiracje na projektowanie. Jak łączyć kolory we wnętrzach. Jakie wybrać kolory ścian, farby do wnętrz? Wnętrza jak urządzić? Aranżacja wnętrza dla każdego. Jak łączyć ze sobą kolory, żeby do siebie pasowały? Jak łączyć kolory, który kolor pasuje do jakiego? Nowoczesna aranżacja wnętrz. Doskonałe meble, kominki, łazienki. Projekty kuchni i pomysły na kuchnie oraz dodatki i akcesoria dekoracyjne. Znajdziesz tu zdjęcia wnętrz, porady, inspiracje jak urządzić mieszkanie, pomysły na aranżacje i wyposażenie wnętrz. Jak łączyć kolory ścian. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.