porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak dobrze WYBRAĆ LODÓWKĘ? Jakie funkcje powinna mieć lodówka?
Jak dobrze WYBRAĆ LODÓWKĘ? Jakie funkcje powinna mieć lodówka? Lodówka jest chyba w każdym domu; chroni żywność przed zepsuciem ...
Naprawa tynku - rysy, pęknięcia, odspojenia

Jak usuwać rysy i pęknięcia tynku na ścianie lub suficie?

Zanim rozpoczniesz wiosenne sprzątanie, dobrze przypatrz się ścianom i sufitom. Może to one w pierwszej kolejności będą wymagały uporządkowania. To dobry moment, żeby zaszpachlować dziury, rysy i pęknięcia.

Jak usuwać rysy na ścianie lub suficie?

Płytkie rysy nieprzechodzące na wskroś przez warstwę tynku naprawia się bardzo łatwo. W sklepie należy kupić zaprawę naprawczą dobraną do danego tynku. Później, po rozrobieniu jej z wodą (chyba że jest to zaprawa w postaci masy), nanosi się ją szpachelką na odrobinę poszerzoną, oczyszczoną i zagruntowaną rysę. Rysy można również wypełniać uszczelniaczem akrylowym, ale miejsca tak zaplombowane będzie widać po pomalowaniu ściany, bo akryl jest gładszy niż tynk.

Jak usuwać pęknięcia tynku?

Pęknięcia tynku na ścianie czy suficie poszerza się, czyści z pyłu i gruntuje. Później, używając rozrobionej masy tynkarskiej lub zaprawy przeznaczonej specjalnie do napraw, szpachluje się powstałą wyrwę w powierzchni tynku. Przy dużych i długich pęknięciach warto zastosować dodatkowo taśmę lub siatkę zbrojącą z włókna szklanego. Taśmę taką wtapia się między warstwy zaprawy, nakładając po nałożeniu pierwszej warstwy i zaszpachlowując drugą warstwą. Takie zbrojenie nie może wystawać poza zaprawę ani poza wgłębienie wykute w starym tynku. Szerokie pęknięcia (od 1 cm) powinno się przed szpachlowaniem i zbrojeniem wypełnić materiałem trwale elastycznym, na przykład sznurem dylatacyjnym o małej średnicy albo pianką poliuretanową. W przypadku pianki pamiętaj, że nanosi się ja prosto z puszki małymi porcjami na zwilżone podłoże. Gdy spęcznieje, „wyjdzie” poza pęknięcie. Stwardniały nadmiar trzeba zatem odciąć nożem.

Jak likwidować odspojenia tynku?

Odspojenia widać czasem gołym okiem – tynk wyraźnie odstaje i jego powierzchnia jest miejscowo nierówna. Można to również ocenić na słuch, opukując otynkowaną powierzchnią. Charakterystyczny odgłos zdradzi miejsce i rozległość odspojenia. Tynk taki trzeba skuć w obrębie odspojenia i na szerokość około 1-2 cm wokół. Gdy w rezultacie powstanie spora dziura, szpachluje się ją takim samym tynkiem, jakim jest wykończone pomieszczenie.

Uwaga! Jeśli po około miesiącu od napraw pęknięcia powrócą, trzeba wezwać konstruktora lub majstra budowlanego, bo to znak, że coś niedobrego dzieje się z budynkiem.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 27.03.2012 17:37
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Monika Goździalska - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Monika Goździalska - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Uczestniczka Masterchefa, matka dwójki dzieci i dziewczyna Playboy'a. Kim ...

W Mowimyjak.pl radzimy jak urządzić mieszkanie. Wnętrza jak łączyć kolory? Aranżacje wnętrz i projekty wnętrz. Pokazujemy galerie, jak urządzić wnętrza. Fajne zdjęcia i materiały wideo wnętrz. Pomysły i inspiracje na projektowanie. Jak łączyć kolory we wnętrzach. Jakie wybrać kolory ścian, farby do wnętrz? Wnętrza jak urządzić? Aranżacja wnętrza dla każdego. Jak łączyć ze sobą kolory, żeby do siebie pasowały? Jak łączyć kolory, który kolor pasuje do jakiego? Nowoczesna aranżacja wnętrz. Doskonałe meble, kominki, łazienki. Projekty kuchni i pomysły na kuchnie oraz dodatki i akcesoria dekoracyjne. Znajdziesz tu zdjęcia wnętrz, porady, inspiracje jak urządzić mieszkanie, pomysły na aranżacje i wyposażenie wnętrz. Jak łączyć kolory ścian. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.