porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak urządzić WNĘTRZA w STYLU SKANDYNAWSKIM? Jakie meble, kolory i dodatki?
Jak urządzić WNĘTRZA w STYLU SKANDYNAWSKIM? Jakie meble, kolory i dodatki? Wnętrza urządzone w stylu skandynawskim są jasne i przestronne. Dominujące ...
Sposoby czyszczenia płytek podłogowych i fug

Jak wyczyścić płytki ceramiczne? Jak czyścić płytki podłogowe i fugi?

Choć płytki podłogowe są łatwe w pielęgnacji (zwykle wystarczy przetrzeć je mopem), z czasem ulegają trwalszym zabrudzeniom, tracą połysk. Radzimy, jak wyczyścić płytki i odświeżyć fugi, aby odzyskały dawny blask.

Jak czyścić płytki podłogowe?

Czyszczenie płytek podłogowych zacznij od ich odkurzenia – użyj odkurzacza z miękką szczotką, a zapobiegniesz ewentualnym zarysowaniom płytek podłogowych. Szkliwione płytki ceramiczne, które straciły połysk, przetrzyj szmatką z irchy zwilżoną amoniakiem. Umyj wodą z dodatkiem detergentu o lekko kwaśnym odczynie. Płytki gresowe i z kamienia umyj płynem dostosowanym do rodzaju posadzki. Na silniejsze zabrudzenia pomoże oczyszczacz parowy, np. Kärcher (rozluźni, odklei cząsteczki brudu) i koncentrat do czyszczenia posadzek, np. Mellerud.
Do codziennej pielęgnacji płytek stosuj płyny o neutralnym pH. Od razu usuwaj zabrudzenia i wodę. Nie dopuszczaj do zarysowań płytek. Piasek regularnie odkurzaj. Nie przesuwaj po płytkach podłogowych ciężkich przedmiotów. Nóżki mebli podklej filcowymi podkładkami.

Jak odświeżyć poszarzałe fugi?

Fugi płytek podłogowych przejaśnieją, gdy potraktujesz je masą z proszku do pieczenia (lub sody) i wody. Fugi możesz też przetrzeć szczoteczką z białą pastą do zębów lub octem. W przypadku ciemnych płytek uważaj, by nie odbarwić ich krawędzi. Jeśli fugi są bardzo zabrudzone, najlepiej odświeżyć je tzw. renowatorem do fug (zwykle we flamastrze lub tubce z kolorantem). Dostępne na rynku renowatory występują w bogatej palecie kolorystycznej. Bez trudu dopasujesz je do odcienia płytek.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> PŁYTKI BEZ FUG. Które płytki można układać bez fugowania i jak to robić?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Pomysły na podłogę w salonie. Czy warto ułożyć płytki gresowe imitujące drewno lub kamień?

Wybór płytek podłogowych jest naprawdę imponujący. Nic więc dziwnego, że coraz częściej w salonie zamiast tradycyjnego parkietu ujrzysz na podłodze gres lub płytki ceramiczne. Często zresztą płytki...

Aktualizacja: 28.11.2014 16:58
Autor: mg
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Piotr Sałyga i Fundacja Chustka [ROZMOWA]
Piotr Sałyga i Fundacja Chustka [ROZMOWA]

Historia Joanny Sałygi cały czas budzi ogromne emocje wśród czytelników ...

W Mowimyjak.pl radzimy jak urządzić mieszkanie. Wnętrza jak łączyć kolory? Aranżacje wnętrz i projekty wnętrz. Pokazujemy galerie, jak urządzić wnętrza. Fajne zdjęcia i materiały wideo wnętrz. Pomysły i inspiracje na projektowanie. Jak łączyć kolory we wnętrzach. Jakie wybrać kolory ścian, farby do wnętrz? Wnętrza jak urządzić? Aranżacja wnętrza dla każdego. Jak łączyć ze sobą kolory, żeby do siebie pasowały? Jak łączyć kolory, który kolor pasuje do jakiego? Nowoczesna aranżacja wnętrz. Doskonałe meble, kominki, łazienki. Projekty kuchni i pomysły na kuchnie oraz dodatki i akcesoria dekoracyjne. Znajdziesz tu zdjęcia wnętrz, porady, inspiracje jak urządzić mieszkanie, pomysły na aranżacje i wyposażenie wnętrz. Jak łączyć kolory ścian. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.