porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak udekorować ściany w modny i szybki sposób?
Jak udekorować ściany w modny i szybki sposób? Masz dość stonowanych, jednobarwnych ścian w swoim domu? Szukasz niebanalnego ...
Co to są przelotki na firankach?

Jak założyć przelotki na firany i zasłony?

Przelotki, które nabijane są bezpośrednio na firany i zasłony, stają się coraz popularniejsze. Zamiast jednak wydawać dużo pieniędzy na ich zamontowanie, można to bez problemu wykonać samemu. Oto jak to zrobić.

Kupując karnisz można wybierać i przebierać wśród wielu różnych modeli, kształtów oraz materiałów wykonania. Podobnie jest zresztą w przypadku firan i zasłon – dostępność jest przeogromna. Natomiast już sposobów zawieszania firanek i zasłon na karniszach jest kilka.

Przelotki do firan ładniejsze od "żabek"

Na rynku dostępne są popularne wciąż tzw. żabki, w które bezpośrednio wkłada się materiał firanki lub zasłonki. Coraz popularniejsze stają się również tzw. przelotki, czyli specjalne – zazwyczaj plastikowe – dwuczęściowe krążki, które montuje się w materiale, a następnie nakłada na drążek karnisza. Wyglądają one efektowniej i przejrzyściej od żabek, a na dodatek nie niszczą tak bardzo materiału. Co najważniejsze przelotki do firan i zasłon można zamontować samemu. To nie tylko praktycze rozwiązanie, ale również zdecydowanie tańsze – firmy liczą sobie nawet 8 zł za montaż przelotki.

Przelotki można założyć samodzielnie

Do samodzielnego nałożenia przelotek wystarczy tak naprawdę zwykła linijka, jakiś mazak oraz nożyczki. Jak należy wyliczyć liczbę przelotek? Należy przyjąć, że montuje się tylko parzyście, w ten sposób zachowana jest symetria załamań materiału. Zaś odległość między kolejnymi przelotkami powinna wynosić 11 centymetrów w sytuacji, kiedy zasłona ma wisieć w formie ozdoby po bokach okna. Z kolei, jeśli zasłona na spełniać swoją zasadniczą funkcję – czyli zasłaniać okna – wówczas lepiej nabijać przelotkę średnio do 14 centymetrów.
Każda przelotka otwiera i zamyka się na zatrzask, więc bez problemu można zaznaczyć otwór do wycięcia, a następnie wyciąć koło. Aby materiał się nie pruł, warto go albo obrębić nićmi, lub też wypalić specjalną wypalarką do otworów – tą można np. wypożyczyć od firmy, które profesjonalnie zajmuje się firanami i zasłonkami. Następnie wystarczy dobrze ułożyć przelotkę w otworze i zatrzasnąć.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
MIEJSKI STYL we wnętrzach. Jak urządzić wnętrza w stylu miejskim? MIEJSKI STYL we wnętrzach. Jak urządzić wnętrza w stylu miejskim?

Styl miejski ma wiele odmian bo mieszkańcy metropolii to w większości indywidualiści. Można jednak wyróżnić kilka cech wspólnych tego sposobu aranżacji wnętrz: nowoczesne formy, dążenie do uzyskania...

Czy drzwi powinny harmonizować z oknami?

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zestawienie okien i drzwi o takim samym kształtcie, materiale i kolorze. Jednak możliwe są też inne zestawienia. Jak dobierać drzwi i okna, by do siebie pasowały?

Czym OSŁANIAĆ OKNA PRZED SŁOŃCEM? Co lepsze: rolety, markizy, werticale, żaluzje czy okiennice?

Okna wyposaża się w różnego typu osłony, aby ograniczyć nasłonecznienie, ochronić wnętrza przed zbytnim nagrzewaniem oraz wzrokiem ciekawskich. Coraz częściej też montuje się osłony, chroniące przed...

Aktualizacja: 21.09.2011 14:58
Autor: PRus
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Paweł Domagała: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Paweł Domagała: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Paweł Domagała ma 31 lat i jest artystą wszechstronnie utalentowanym ...

W Mowimyjak.pl radzimy jak urządzić mieszkanie. Wnętrza jak łączyć kolory? Aranżacje wnętrz i projekty wnętrz. Pokazujemy galerie, jak urządzić wnętrza. Fajne zdjęcia i materiały wideo wnętrz. Pomysły i inspiracje na projektowanie. Jak łączyć kolory we wnętrzach. Jakie wybrać kolory ścian, farby do wnętrz? Wnętrza jak urządzić? Aranżacja wnętrza dla każdego. Jak łączyć ze sobą kolory, żeby do siebie pasowały? Jak łączyć kolory, który kolor pasuje do jakiego? Nowoczesna aranżacja wnętrz. Doskonałe meble, kominki, łazienki. Projekty kuchni i pomysły na kuchnie oraz dodatki i akcesoria dekoracyjne. Znajdziesz tu zdjęcia wnętrz, porady, inspiracje jak urządzić mieszkanie, pomysły na aranżacje i wyposażenie wnętrz. Jak łączyć kolory ścian. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.