porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jaka POSADZKA sprawdzi się w POKOJU DZIECKA? Posadzka w pokoju dziecka powinna spełniać szereg wymagań: przede wszystkim ...
Malowanie pokoju - czy potrafisz zrobić tam sam? Co to jest gruntowanie?

Malowanie ścian bez fachowców. Jak przygotować ścianę do malowania?

Malowanie ścian bez fachowców. Jak przygotować ścianę do malowania?
Niezwiązane z podłożem fragmenty starej farby musimy usunąć, a powstały ubytek zaszpachlować. Gdy szpachla wyschnie, przecieramy to miejsce drobnoziarnistym papierem ściernym. fot.: Piotr Mastalerz
Niektóre prace remontowe wymagają zatrudnienia fachowców. Gruntowanie i malowanie ścian jest o tyle łatwe, że wystarczy znaleźć na nie czas i prawidłowo przygotować ściany pod farbę. Oto 4 ważne czynności, które trzeba wykonać przed malowaniem ścian.

Przed rozpoczęciem malowania ścian należy sprawdzić stan podłoża. Wygląd stanu podłoża da nam odpowiedź, czy trzeba będzie pokryć ściany preparatem gruntującym, czy konieczne będą większe naprawy.

Zobacz, o czym nie powinieneś zapomnieć, przygotowując się do malowania pokoju, kuchni, łazienki...

1. Folia i taśma malarska - przygotowujemy dom do malowania

Mimo że obecne na rynku farby do malowania są prawie nie kapiące, lepiej zabezpieczyć mieszkanie przed zabrudzeniem. Podłogi, okna, parapety, grzejniki i drzwi można przykryć folią malarską i dodatkowo przykleić ją taśmą, aby podczas przesuwania drabiny lub chodzenia folia się nie ściągała. Mniejsze, lżejsze meble możemy wynieść z pomieszczenia, a te większe i cięższe przesuwamy na środek pokoju i dokładnie przykrywamy folią. Osłaniamy również żyrandole, lampy, ewentualnie możemy je zdjąć na czas malowania. Zabezpieczamy również gniazda i włączniki elektryczne - odsuwamy je od ściany i oklejamy taśmą.

2. Przygotowanie ściany do malowania

- gdy farba się łuszczy, za pomocą wałka lub szczotki moczymy ścianę wodą, a następnie zdzieramy. Jeśli łuszczenie jest miejscowe, tylko zeskrobujemy płaty farby i nakładamy warstwę szpachli (po wyschnięciu szpachli fragment ściany należy lekko przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym).

- gdy stara farba jest farbą klejową, nie można na nią nakładać nowoczesnych farb dyspersyjnych (wodorozcieńczalnych). Należy całkowicie usunąć starą farbę i zmyć ścianę wodą z szarym mydłem.

- gdy na ścianie jest taka sama farba jak ta, którą będziemy malować, wystarczy tylko przemyć ścianę ciepłą wodą z szarym mydłem.

- jeśli ściana jest z płyty gipsowo-kartonowej, należy ją zagruntować.

- gdy na ścianie mamy tapetę, należy ją usunąć lub zamalować. Malowanie jest możliwe tylko wtedy, gdy tapeta jest do tego przeznaczona. Tapeta nie może odstawać od ściany.

3. Gruntowanie ścian

Preparaty gruntujące poprawiają przyczepność farb i ujednolicają fakturę podłoża. Gruntowanie zmniejsza również chłonność, dzięki czemu do malowania zużywa się mniej farby. W pomieszczeniach takich jak kuchnia, łazienka, gdzie jest podwyższona wilgotność powietrza, chronią ściany przed jej wnikaniem.

Preparat gruntujący nanosi się na czystą ścianę pędzlem lub wałkiem. Liczba warstw powinna być zgodna z zaleceniami producenta.

4. Przygotowanie farby do malowania ścian

Farbę należy dokładnie wymieszać. Jeśli na powierzchni farby utworzył się stwardniały kożuch, odkrajamy go i usuwamy. Farbę wylewamy na tackę malarską. Wiaderko z pozostałą farbą, trzeba zamknąć, by jej zawartość nie wysychała. Gdy istnieje taka potrzeba, farbę można rozcieńczyć środkiem zalecanym przez producenta.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak przygotować ściany do malowania?

Przed położeniem farby, ściany należy oczyścić i wygładzić. Załatać dziury, naprawić rysy i pęknięcia w tynku.

ŚCIANA OMBRE. Jak zrobić efekt OMBRE NA ŚCIANIE? ŚCIANA OMBRE. Jak zrobić efekt OMBRE NA ŚCIANIE?

Chciałabyś mieć piękne ściany w domu, ale nie masz na nie pomysłu? A może masz dosyć nudnych tapet i jednolitych farb. Jeżeli tak, to efekt ombre na ścianie jest właśnie dla ciebie. Podpowiadamy, jak...

Malowanie ścian. W jaki sposób dobrać kolor farby do pomieszczenia? Malowanie ścian. W jaki sposób dobrać kolor farby do pomieszczenia?

Nowy kolor ścian potrafi całkowicie odmienić oblicze domu. Mówimy, w jaki sposób najlepiej dobrać kolor farby do pomieszczenia? Jak malować ściany?

Aktualizacja: 25.09.2012 16:23
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kinga Jasiewicz- kim jest maturzystka, która pozwała Okręgową Komisję Egzaminacyjną?
Kinga Jasiewicz- kim jest maturzystka, która pozwała Okręgową Komisję Egzaminacyjną?

Maturzystka Kinga Jasiewicz nie dostała się na wymarzone studia stomatologiczne ...

W Mowimyjak.pl radzimy jak urządzić mieszkanie. Wnętrza jak łączyć kolory? Aranżacje wnętrz i projekty wnętrz. Pokazujemy galerie, jak urządzić wnętrza. Fajne zdjęcia i materiały wideo wnętrz. Pomysły i inspiracje na projektowanie. Jak łączyć kolory we wnętrzach. Jakie wybrać kolory ścian, farby do wnętrz? Wnętrza jak urządzić? Aranżacja wnętrza dla każdego. Jak łączyć ze sobą kolory, żeby do siebie pasowały? Jak łączyć kolory, który kolor pasuje do jakiego? Nowoczesna aranżacja wnętrz. Doskonałe meble, kominki, łazienki. Projekty kuchni i pomysły na kuchnie oraz dodatki i akcesoria dekoracyjne. Znajdziesz tu zdjęcia wnętrz, porady, inspiracje jak urządzić mieszkanie, pomysły na aranżacje i wyposażenie wnętrz. Jak łączyć kolory ścian. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.