porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co warto wiedzieć przed montażem sufitu podwieszanego? Przed przystąpieniem do montażu sufitu podwieszanego należy wybrać rodzaj rusztu, ...
Niezbędne elementy do budowy sufitu podwieszanego

Jakie materiały są potrzebne do montażu sufitu podwieszanego?

Planując montaż sufitu podwieszanego musimy zaopatrzyć się w kilka podstawowych elementów. Niezbędne są płyty gipsowo-kartonowe, profile i wkręty oraz materiały do spoinowania. Podpowiadamy, jakie wybrać.

Płyty gipsowo-kartonowe

W pomieszczeniach suchych stosuje się zwykłe płyty gipsowo-kartonowe (typu A) o grubości 12,5 mm. Do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, takich jak łazienki czy kuchnie, przeznaczone są płyty wodoodporne (typu H2). Jeśli zależy nam na poprawie bezpieczeństwa pożarowego, możemy użyć płyt o podwyższonej odporności ogniowej (typu D, F), dodatkowo wzmocnionych włóknem szklanym. Dostępne są także płyty DFH2 (woda-ogień) łączące obie opisane wyżej funkcje. Gdy ważny jest dla nas wysoki komfort akustyczny, powinniśmy na okładzinę sufitową wybrać perforowane płyty dźwiękochłonne. Są one laminowane welonem szklanym i lepiej pochłaniają dźwięki.

Sufit podwieszany nie musi być prosty, wystarczy zastosować płyty gięte na sucho, a jego powierzchnia będzie łukowa. Tradycyjne płyty gipsowo-kartonowe mają tylko dwie fazowane krawędzie. Ich montaż, zwłaszcza na sufitach, jest uciążliwy i czasochłonny. Rozwiązaniem godnym uwagi są specjalne płyty z czterema fazowanymi krawędziami. Dłuższe krawędzie płyt formowane są jako krawędź ścięta zaokrąglona. Faza na krawędziach krótszych znajduje się na spodniej stronie płyty i staje się widoczna dopiero po przykręceniu płyt do konstrukcji, ponieważ są one nieznacznie cieńsze na krótszych krawędziach. Zastosowanie płyt czterostronnie fazowanych zmniejsza ryzyko błędów oraz pozwala na oszczędność czasu (dzięki łatwiejszemu i mniej czasochłonnemu spoinowaniu płyt) i uzyskanie idealnie gładkich powierzchni.

Profile, łączniki i wkręty

Oprócz płyt należy zaopatrzyć się w profile ze stali ocynkowanej – przyścienne U oraz profile nośne i główne C. Niezbędne będą też łączniki krzyżowe do ich łączenia. Możemy zaopatrzyć się także w łącznik wzdłużny – służy on do łączenia (przedłużania) profili C. Do podwieszenia profili konstrukcji nośnej sufitu służą wieszaki obrotowe ze sprężynką. Mocowane są one na prętach o średnicy 4 mm. Wieszaki umożliwiają regulację wysokości podwieszenia. Do łączenia elementów rusztu stalowego potrzebne są wkręty – tak zwane pchełki, do montażu płyt – blachowkręty.

Materiały do spoinowania

Do wypełniania spoin należy użyć gipsu szpachlowego. Do spoinowania płyt fazowanych nadają się taśmy zbrojące siateczkowe samoprzylepne, fizelinowe oraz papierowe.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak zamontować ruszt do sufitu podwieszanego?

Pierwszym etapem prac przy wykonaniu sufitu podwieszanego jest montaż jego konstrukcji, czyli stelaża (rusztu) z profili stalowych. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać krok po kroku.

Dlaczego warto zamontować sufit podwieszany? Gdzie najlepiej zamontować płyty sufitowe?

Co zrobić, aby sufit izolował akustycznie, był równy, estetyczny, a jednocześnie prosty w montażu? Wystarczy do jego budowy użyć płyt gipsowo-kartonowych podwieszanych na ruszcie.

Jak zamontować płyty gipsowo-kartonowe do sufitu podwieszanego?

Gdy konstrukcja sufitu podwieszanego jest już gotowa, można przystąpić do ostatecznych prac – czyli montażu płyt gipsowo-kartonowych oraz szpachlowania ich połączeń.

Aktualizacja: 13.03.2012 16:28
Autor: Zbuduj dom
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Mateusz Hładki, partner Karoliny Szostak?

Należą do rywalizujących ze sobą stacji, ale najnowsze doniesienia sugerują ...

W Mowimyjak.pl radzimy jak urządzić mieszkanie. Wnętrza jak łączyć kolory? Aranżacje wnętrz i projekty wnętrz. Pokazujemy galerie, jak urządzić wnętrza. Fajne zdjęcia i materiały wideo wnętrz. Pomysły i inspiracje na projektowanie. Jak łączyć kolory we wnętrzach. Jakie wybrać kolory ścian, farby do wnętrz? Wnętrza jak urządzić? Aranżacja wnętrza dla każdego. Jak łączyć ze sobą kolory, żeby do siebie pasowały? Jak łączyć kolory, który kolor pasuje do jakiego? Nowoczesna aranżacja wnętrz. Doskonałe meble, kominki, łazienki. Projekty kuchni i pomysły na kuchnie oraz dodatki i akcesoria dekoracyjne. Znajdziesz tu zdjęcia wnętrz, porady, inspiracje jak urządzić mieszkanie, pomysły na aranżacje i wyposażenie wnętrz. Jak łączyć kolory ścian. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.