porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak urządzić wnętrze w stylu eko? Aranżacja wnętrz w stylu eko
Jak urządzić wnętrze w stylu eko? Aranżacja wnętrz w stylu eko Trend ekologiczny pojawił się również we wnętrzach – tutaj też stawiamy ...
Jak urządzić mieszkanie na poddaszu? Aranżacja poddasza: zasady. Mieszkanie na poddaszu, kuchnia na poddaszu, łazienka na poddaszu, sypialnia na poddaszu

Mieszkanie na poddaszu: jak urządzić? Pomysły na aranżację poddasza

Mieszkanie na poddaszu: jak urządzić? Pomysły na aranżację poddasza

Na poddaszu możemy zaaranżować dowolne pomieszczenie, np. kuchnię

fot.: Mariusz Bykowski
Niełatwo jest urządzić mieszkanie na poddaszu. Podpowiadamy, jak zagospodarować ściany ze skosami, by powstała wygodna przestrzeń do pracy, wypoczynku i gotowania. Jakie są zasady aranżacji poddasza? Adaptacja poddasza – jak ją przeprowadzić?

Poddasze może pełnić funkcje mieszkalne, jeśli jego wysokość w najniższym punkcie wynosi przynajmniej 190 cm. Im wyższa ścianka kolankowa oraz mniejszy kąt nachylenia dachu, tym łatwiej zaaranżować przestrzeń pod stropami.

Aranżacja poddasza: zasady

  • Pod wnęką okienną z nisko osadzonymi połaciami dobrze prezentuje się podłużna skrzynia albo regał, które mogą pełnić również funkcje siedzisk.
  • Jeśli skosy zaczynają się na wysokości ok. 75 cm, a w pobliżu znajduje się okno, można dostawić do ściany stolik czy biurko.
  • Zakamarki, do których ciężko się dostać, lepiej zabudować regałami lub szafkami. Szafki staną się prawie niewidoczne, jeśli ich fronty będą miały kolor ścian, a uchwyty będą zminimalizowane lub „na klik”. Regały można wykonać z płyty gipsowo-kartonowej, zagruntować i pomalować tą samą farbą co ściany.
  • Pamiętaj! Im niższe wybierzesz regały, stoliki czy meble wypoczynkowe, tym wyższe będzie wydawało się mieszkanie. Wysokość wnętrza wymodelujesz również światłem – kierując lampy w stronę sufitu.
  • W sypialni, aby księżyc i słońce nie zakłócały ci wypoczynku, zamontuj rolety zaciemniające, np. Fakro.
  • Gdy poddasze stanowi otwartą przestrzeń, podziel je na strefy ogólnodostępne (salon, kuchnia, hol) oraz prywatne (sypialnia, łazienka). Ścianki działowe, wysokie meble, parawany, tkaniny czy rolety pomogą ci optycznie podzielić wnętrze na strefy.
  • Urządzając kuchnię, przemyśl wyposażenie szafek. W miejscu trudno dostępnym, pod niskim skosem, umieść rzadko używane akcesoria kuchenne.
  • Pamiętaj o cyrkulacji powietrza w kuchni. Jeśli para wodna nie będzie odprowadzana, zawilgocenia mogą stać się pożywką pleśni i grzybów. Polecamy okna z nawiewnikami umożliwiającymi dopływ świeżego powietrza nawet w pozycji zamkniętej oraz dobre okapy kuchenne.
  • Łazienka: gdy pod skosem jest mało miejsca, wybierz wannę narożną lub wolno stojącą. Zamiast tradycyjnej kabiny natryskowej urządź natrysk półotwarty, za szklaną taflą.
  • Bezpośrednio pod oknem odradzamy montaż umywalki i wanny. Panująca tam wysoka wilgotność i różnica temperatur mogą prowadzić do rozszczelnienia szyb. Inne rozwiązanie? Zamontuj okno z wentylacją mechaniczną.
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń na poddaszu? Jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń na poddaszu?

Wnętrza na poddaszu trudno zaaranżować. Najniższe miejsca pod spadzistym dachem często najsensowniej wykorzystać, robiąc tam schowki. Pamiętaj tylko, że do wszelkich schowków, półek czy szafek pod...

Jak urządzić sypialnię według zasad feng shui?

Zastosowanie się do wielu zasad feng shui wywiera dobry wpływ na psychikę, a jest to szczególnie ważne w miejscu, które służy do wytchnienia, czyli w sypialni. Nawet jeśli jesteś sceptyczny, nie...

Aktualizacja: 07.04.2014 12:59
Autor: mg
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Dzieci Bronisława Komorowskiego – kim są, co robią?
Dzieci Bronisława Komorowskiego – kim są, co robią?

Bronisław Komorowski z dumą powtarza, że ma aż pięcioro dzieci ...

W Mowimyjak.pl radzimy jak urządzić mieszkanie. Wnętrza jak łączyć kolory? Aranżacje wnętrz i projekty wnętrz. Pokazujemy galerie, jak urządzić wnętrza. Fajne zdjęcia i materiały wideo wnętrz. Pomysły i inspiracje na projektowanie. Jak łączyć kolory we wnętrzach. Jakie wybrać kolory ścian, farby do wnętrz? Wnętrza jak urządzić? Aranżacja wnętrza dla każdego. Jak łączyć ze sobą kolory, żeby do siebie pasowały? Jak łączyć kolory, który kolor pasuje do jakiego? Nowoczesna aranżacja wnętrz. Doskonałe meble, kominki, łazienki. Projekty kuchni i pomysły na kuchnie oraz dodatki i akcesoria dekoracyjne. Znajdziesz tu zdjęcia wnętrz, porady, inspiracje jak urządzić mieszkanie, pomysły na aranżacje i wyposażenie wnętrz. Jak łączyć kolory ścian. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.