porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
PAN i PANI HOUSE - nowy REALITY SHOW o wnętrzach - jak zgłosić swoje mieszkanie do tego programu? Nieważne, czy mieszkasz w bloku, domku jednorodzinnym, czy kamienicy. Nieważne, ...
Jaką wysokość powinien nieć wygodny blat roboczy w kuchni?

Na jakiej WYSOKOŚCI zamontować BLAT w kuchni?

Planujesz wymarzoną kuchnię? Wybrałaś już efektowny blat kuchenny? Sprawdź, na jakiej wysokości powinien się znaleźć blat roboczy, aby wygodnie było z niego korzystać na co dzień.

W nowych, modnych kuchniach ciąg szafek kuchennych przykrywa się wspólnym blatem. Standardowa wysokość, na jakiej montuje się blat roboczy, to 85-90 cm. Jest to idealna wysokość dla osób średniego wzrostu. Jeśli domownicy są dość wysocy lub raczej niscy, warto zastanowić się nad umieszczeniem blatu odpowiednio - kilka centymetrów wyżej lub niżej. Jak określić najwygodniejszą wysokość? Przyjmuje się, że blat kuchenny powinien znajdować się około 10-15 cm poniżej zgiętego łokcia stojącej osoby.

A w praktyce? Większość stojących (dolnych) szafek kuchennych ma wysokość 82-86 cm razem z nóżkami lub cokołem, z kolei standardowa grubość blatu w kuchni to niecałe 3 cm, co łącznie daje wysokość 85-89 cm. Nóżki zwykle mają możliwość regulacji w zakresie 1-2 cm. Niektórzy producenci oferują też do swoich szafek kuchennych nóżki o różnych wysokościach, na przykład 11, 16 i 21 cm, które umożliwiają usytuowanie blatu roboczego na różnych poziomach.

Kilka centymetrów możemy też zyskać, wybierając szalenie ostatnio modne grube blaty. Mają one nie 3 cm, ale 4, 5, a nawet 7 cm. Gdy w kuchni zaplanowaliśmy barek, przykrywający go blat powinien znajdować się wyżej niż blat roboczy - na wysokości 110-115 cm.

Z kolei blat, który ma pełnić funkcję stołu, powinien być na wysokości około 75 cm. Wówczas będzie można przy nim wygodnie usiąść na standardowych krzesłach.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jaki blat kuchenny wybrać? Blat drewniany, laminowany czy z płytek? Jaki blat kuchenny wybrać? Blat drewniany, laminowany czy z płytek?

Kuchnia bez blatu kuchennego nie może się obyć. Jest on niezbędnym elementem tego pomieszczenia. Jaki powinien być blat kuchenny? Przede wszystkim wytrzymały na zarysowania, plamy i działanie wody,...

Jak zamontować zlew wpuszczany w blat? MONTAŻ ZLEWOZMYWAKA

Osadzenie zlewu kuchennego można wykonać samemu. Zanim jednak zaczniemy działać, zapoznajmy się z podstawowymi zasadami montażu. Jak zamontować zlew i baterię?

Jak mądrze ZAPROJEKTOWAĆ KUCHNIE? CENNE RADY, aby kuchnia była funkcjonalna

Pomyśl o kuchni jak o maszynie - mówi projektant Fitzhug Karol.  Niech ta myśl przyświeca ci przy projektowaniu twojej kuchni. Najlepsze kuchnie, to te, które łączą funkcjonalność i...

Aktualizacja: 01.06.2012 11:51
Autor: AK
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Katarzyna Pietraszek - kim jest partnerka Jacka Rozenka?

Media wielokrotnie donosiły o związku byłej żony Jacka Rozenka, Małgorzaty ...

W Mowimyjak.pl radzimy jak urządzić mieszkanie. Wnętrza jak łączyć kolory? Aranżacje wnętrz i projekty wnętrz. Pokazujemy galerie, jak urządzić wnętrza. Fajne zdjęcia i materiały wideo wnętrz. Pomysły i inspiracje na projektowanie. Jak łączyć kolory we wnętrzach. Jakie wybrać kolory ścian, farby do wnętrz? Wnętrza jak urządzić? Aranżacja wnętrza dla każdego. Jak łączyć ze sobą kolory, żeby do siebie pasowały? Jak łączyć kolory, który kolor pasuje do jakiego? Nowoczesna aranżacja wnętrz. Doskonałe meble, kominki, łazienki. Projekty kuchni i pomysły na kuchnie oraz dodatki i akcesoria dekoracyjne. Znajdziesz tu zdjęcia wnętrz, porady, inspiracje jak urządzić mieszkanie, pomysły na aranżacje i wyposażenie wnętrz. Jak łączyć kolory ścian. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.