porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak odnowić stare grzejniki?
Jak odnowić stare grzejniki? Brzydki i stary grzejnik stanowi dla wielu osób nieodpartą pokusę, ...
Sposoby na obudowę wanny

OBUDOWA WANNY. Czym obudować wannę?

OBUDOWA WANNY. Czym obudować wannę?
Obudowa wanny może być wykonana z różnych materiałów. fot.: Marcin Czechowicz
Obudowę wanny dobieramy w zależności od aranżacji łazienki. Może być ona elementem wyróżniającym wannę bądź służyć jej wtopieniu się we wnętrze. Nie bez znaczenia są również jej walory użytkowe. Zobacz, czym można obudować wannę?

Większość wanien (poza tymi o zdobnych kształtach i dekoracyjnych nóżkach) jest przeznaczonych do obudowy frontów. Możliwości obudowy wanny jest kilka i w dużej mierze są one uzależnione od wizji jej wykończenia.

Gotowa obudowa wanny

Wiele modeli wanien akrylowych bądź stalowych można kupić wraz z gotową obudową, która jest wykonana przeważnie z akrylu bądź laminatu. Tylko bardzo ekskluzywne, a więc kosztowne wanny można kupić w komplecie z obudową wykonaną ze szkła czy też drewna. Gotowa obudowa wanny, choć jest szybka w montażu i demontażu, a więc i praktyczna, bywa często postrzegana przez inwestorów jako mało efektowne rozwiązanie. Najczęściej obudowa do tańszych modeli wanien ma ten sam kolor co wanna.

Obudowa wanny z płyt g-k

To dzisiaj częsty sposób obudowy wanny. Wykorzystuje się w tym celu płyty gipsowo-kartonowe przeznaczone do mokrych pomieszczeń. Można je wyginać, a więc nadają się do obudowy wanien owalnych czy narożnych z łukowym frontem.

Obudowa wanny z bloczków

Murowana obudowa wanny to nadal częste rozwiązanie. Najczęściej wykonuje się ją z bloczków z betonu komórkowego. Zaletą bloczków betonowych jest ich łatwe przycinanie i obróbka, trzeba jednak pamiętać, że podczas przycinania bardzo się pylą.

Czym wykończyć obudowę wanny?

Najczęściej jako wykończenie murowanej obudowy wanny czy obudowy wykonanej z płyt g-k wykorzystuje się płytki ceramiczne. Zazwyczaj stosuje się płytki takie, jakich używa się na ścianach, niekiedy te zastosowane jako materiał posadzkowy. W przypadku owalnych wanien dobrym materiałem wykończeniowym jest mozaika. Podnosi ona jednak koszt wykonania obudowy wanny.

Przeczytaj też:

Jak naprawić PĘKNIĘTĄ OBUDOWĘ wanny akrylowej?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czym obudować wannę? Gotową obudową czy nośnikiem poliestrowym? Czym obudować wannę? Gotową obudową czy nośnikiem poliestrowym?

Rodzaj obudowy wanny dobiera się do jej typu oraz do planowanego wykończenia łazienki. Najprościej wykorzystać do tego gotową osłonę. Można ją bardzo łatwo zamontować i równie łatwo zdemontować, gdy...

WYKOŃCZENIE ŁAZIENKI - jakie drewno do wykończenia łazienki? WYKOŃCZENIE ŁAZIENKI - jakie drewno do wykończenia łazienki?

Drewno w łazience staje się coraz bardziej popularne. Drewniana podłoga i elementy wykończeniowe sprawiają, że aranżacja łazienki jest przytulna i elegancka. Sprawdź, które gatunki drewna są...

Urządzanie łazienki. Jak podzielić łazienkę na strefy?

Wygodna czyli dobrze zaplanowana łazienka wpływa na komfort naszego życia. Służą temu dobre podziały na strefy czy niewielkie ścianki działowe. Przeczytaj, jaka powinna być odległość między...

Aktualizacja: 04.10.2012 15:41
Autor: AW.
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Robert Rozmus? [KARIERA, RODZINA]

Robert Rozmus to aktor o wielu twarzach. To on podkładał ...

W Mowimyjak.pl radzimy jak urządzić mieszkanie. Wnętrza jak łączyć kolory? Aranżacje wnętrz i projekty wnętrz. Pokazujemy galerie, jak urządzić wnętrza. Fajne zdjęcia i materiały wideo wnętrz. Pomysły i inspiracje na projektowanie. Jak łączyć kolory we wnętrzach. Jakie wybrać kolory ścian, farby do wnętrz? Wnętrza jak urządzić? Aranżacja wnętrza dla każdego. Jak łączyć ze sobą kolory, żeby do siebie pasowały? Jak łączyć kolory, który kolor pasuje do jakiego? Nowoczesna aranżacja wnętrz. Doskonałe meble, kominki, łazienki. Projekty kuchni i pomysły na kuchnie oraz dodatki i akcesoria dekoracyjne. Znajdziesz tu zdjęcia wnętrz, porady, inspiracje jak urządzić mieszkanie, pomysły na aranżacje i wyposażenie wnętrz. Jak łączyć kolory ścian. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.