porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Zasady FENG SHUI. Jaki układ pomieszczeń w domu lub mieszkaniu zapewni ci szczęście? Chińczycy od wieków wierzą w urządzanie miejsca zamieszkania według prastarej ...
Energooszczędne okna - jakie parametry powinny mieć okna do domu energooszczędnego

JAKIE okna wybrać do domu energooszczędnego, a jakie do domu pasywnego?

Czy decydując się na budowę domu energooszczędnego, musimy zrezygnować z dużych okien? Mówimy, na jakie parametry zwracać uwagę, wybierając okna do domu energooszczędnego i pasywnego?

Okna, jak wiadomo, mają gorsze parametry cieplne niż ściany. Czy więc w domu energooszczędnym lub pasywnym musimy zrezygnować z dużych okien, które są miejscem potencjalnej ucieczki ciepła? Okazuje się, że nie. Muszą być tylko odpowiednio usytuowane i mieć odpowiednie parametry.

Jakie okna do domu energooszczędnego?

Aby ograniczyć straty ciepła przez okna, powinno się stosować te o niskim współczynniku przenikania ciepła U dla całego okna. Współczynnik U określa, jakie straty ciepła przez okno zachodzą na drodze przenikania. Im współczynnik U liczony dla całego okna jest wyższy, tym straty ciepła przez okno są większe. Za energooszczędne uznaje się okna o współczynniku U poniżej 1,3 W/m2K i przynajmniej takie powinno się zamontować w domu energooszczędnym.

Jakie okna do domu pasywnego?

W domu pasywnym to nie wystarczy – okna muszą być jeszcze cieplejsze i mieć U nie większe niż 0,9 W/m2K. Ale istotny jest też drugi parametr - współczynnik g, który określa, jaka część promieniowania słonecznego dociera do wnętrza budynku. Im większy współczynnik g, tym większe mogą być zyski od promieniowania słonecznego. Najmniejsze straty ciepła przy najwyższych zyskach z promieniowania słonecznego zapewniają okna, które mają U<0,8 W/m2K, a g>45%. Tu zdecydowanie ważniejsze jest odpowiednie umieszczenie okien w stosunku do stron świata. Największe przeszklenia powinny znajdować się od południa, a najmniej powinno się ich znaleźć na elewacji północnej.

Warto pamiętać, że nie wszystkie okna w domu muszą mieć takie same parametry. Na elewacji południowej powinno się znaleźć jak najwięcej przeszkleń i to takich, które mają wysoki współczynnik g. Od północy powinno być zdecydowanie mniej okien, a te które są, powinny mieć jak najniższe U.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czym wyróżniają się okna energooszczędne?

Do dyspozycji mamy coraz więcej rozwiązań poprawiających efektywność energetyczną budynku. Jednym z nich są nowoczesne, energooszczędne okna. Czym różnią się od zwykłych okien?

OKNA ENERGOOSZCZĘDNE. Jakie okna zapewnią niższe rachunki za ogrzewanie?

Energooszczędność to wyraźny trend w budownictwie jednorodzinnym. Ciepłe okna to produkty z wyższej półki cenowej, mimo to wielu inwestorów się na nie decyduje. Liczą, że wydatek poniesiony na etapie...

Aktualizacja: 09.07.2012 15:47
Autor: AK
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Jakub Raczyński, mąż Moniki Kuszyńskiej?
Kim jest Jakub Raczyński, mąż Moniki Kuszyńskiej?

Monika Kuszyńska w 2011 roku wyszła za mąż za Jakuba ...

W Mowimyjak.pl radzimy jak urządzić mieszkanie. Wnętrza jak łączyć kolory? Aranżacje wnętrz i projekty wnętrz. Pokazujemy galerie, jak urządzić wnętrza. Fajne zdjęcia i materiały wideo wnętrz. Pomysły i inspiracje na projektowanie. Jak łączyć kolory we wnętrzach. Jakie wybrać kolory ścian, farby do wnętrz? Wnętrza jak urządzić? Aranżacja wnętrza dla każdego. Jak łączyć ze sobą kolory, żeby do siebie pasowały? Jak łączyć kolory, który kolor pasuje do jakiego? Nowoczesna aranżacja wnętrz. Doskonałe meble, kominki, łazienki. Projekty kuchni i pomysły na kuchnie oraz dodatki i akcesoria dekoracyjne. Znajdziesz tu zdjęcia wnętrz, porady, inspiracje jak urządzić mieszkanie, pomysły na aranżacje i wyposażenie wnętrz. Jak łączyć kolory ścian. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.