porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak ułożyć serwetki na stole? Dekoracyjne ułożenie serwetek
Jak ułożyć serwetki na stole? Dekoracyjne ułożenie serwetek Ozdobą każdego stołu są pięknie złożone serwetki. Ich eleganckie ułożenie ...
Jak skutecznie walczyć z kamiennym osadem na armaturze?

Skąd się bierze osad na bateriach? Jak się pozbyć kamienia z armatury domowej?

Denerwuje cię osad na armaturze w łazience i w kuchni? Dowiedz się, skąd się bierze i czy można jakoś uniknąć odkładania się kamienia w instalacji wodnej.

Kamień osadza się nie tylko na armaturze, ale także na wewnętrznej powierzchni rur z ciepłą i zimną wodą oraz w podgrzewaczach wody. To efekt wytrącania się z niej związków wapnia i magnezu. Jeśli woda zawiera ich dużo, mówi się, że jest „twarda”. Zarastanie kamieniem rur prowadzi do ich zatykania, sprawia też, że podgrzewacze wody działają mniej efektywnie pobierając więcej energii, bo kamień utrudnia wymianę ciepła (przewodzi ciepło dwadzieścia razy gorzej niż stal). Długo nieusuwany doprowadza do zniszczenia pokrytych nim elementów, na przykład perlatorów (sitek) w wylewkach baterii.

Zmiękczanie

Jest kilka sposobów radzenia sobie z problemem zarastania elementów instalacji kamieniem. Wodę można zmiękczać w specjalnych urządzeniach (kolumnach jonitowych), w których ma kontakt z żywicą jonowymienną zawierającą sód. Jony wapnia i magnezu w wodzie są wtedy zastępowane jonami sodu. Żywicę w urządzeniu trzeba regularnie regenerować przepłukując wodnym roztworem soli kuchennej. Uzdatniona w ten sposób woda nie zawiera już wapnia i magnezu (za to jest w niej dużo sodu).

Magnetyzery

Zamiast zmiękczać wodę można też stosować urządzenia zapobiegające osadzaniu się wytrącających się z niej osadów, takie jak magnetyzery. Efekty ich działania są widoczne gołym okiem, choć nie do końca wiadomo jak teoretycznie wytłumaczyć zachodzące w wodzie zjawiska. Jedną z hipotez jest powstrzymywanie  przez pole magnetyczne krystalizacji węglanów w wodzie poddanej jego działaniu. Aktywowany przez pole magnetyczne roztwór krzemionki absorbuje jony wapnia i magnezu, w wyniku czego wytrąca się aragonit - mulisty osad (nie osadza się na ściankach instalacji). Dlatego wraz z magnetyzerami powinno się stosować odmulacze lub filtry magnetyczne, które ten osad zatrzymują.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Baterie łazienkowe i kuchenne: na jakiej wysokości zamontować kran w kuchni lub łazience?

Rury doprowadzające ciepłą i zimną wodę do kranu (baterii) trzeba ułożyć jeszcze przed zamontowaniem przyborów sanitarnych. Jak zatem przewidzieć miejsce, w którym będzie zamontowana bateria?

Jak wybrać baterię do wanny? Jakie baterie - naścienne, podtynkowe czy nietypowe do łazienki?

Czy każda bateria wannowa pasuje do typowego rozstawu rur wyprowadzonych ze ściany nad wanną? Czy wybrać baterię wannową czy baterię wannowo-prysznicową?

Geometria w łazience. Czy to jest modne? GALERIA ZDJĘĆ Geometria w łazience. Czy to jest modne? GALERIA ZDJĘĆ

Łazienki coraz bardziej przypominają obrazy malarskie z okresu kubizmu, głównie przez wykorzystanie geometrycznych motywów w aranżacji. Duże wzory na płytkach, półokrągłe kabiny prysznicowe czy...

Aktualizacja: 26.12.2012 11:32
Autor: PL
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest chłopak Kingi Dudy? Co o nim wiemy?

O Kindze Dudzie mówią teraz wszyscy! Piękna krakowianka wzbudza podziw ...

W Mowimyjak.pl radzimy jak urządzić mieszkanie. Wnętrza jak łączyć kolory? Aranżacje wnętrz i projekty wnętrz. Pokazujemy galerie, jak urządzić wnętrza. Fajne zdjęcia i materiały wideo wnętrz. Pomysły i inspiracje na projektowanie. Jak łączyć kolory we wnętrzach. Jakie wybrać kolory ścian, farby do wnętrz? Wnętrza jak urządzić? Aranżacja wnętrza dla każdego. Jak łączyć ze sobą kolory, żeby do siebie pasowały? Jak łączyć kolory, który kolor pasuje do jakiego? Nowoczesna aranżacja wnętrz. Doskonałe meble, kominki, łazienki. Projekty kuchni i pomysły na kuchnie oraz dodatki i akcesoria dekoracyjne. Znajdziesz tu zdjęcia wnętrz, porady, inspiracje jak urządzić mieszkanie, pomysły na aranżacje i wyposażenie wnętrz. Jak łączyć kolory ścian. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.