porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Dlaczego warto zamontować DRZWI PRZESUWNE? Drzwi przesuwne są nie tylko ładne, ale i funkcjonalne. Różnią ...
W nowoczesnej kuchni szkło coraz częściej zastępuje tradycyjne płytki. Co powinniśmy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na ten sposób ochrony kuchennej ściany? Jakie szkło wybrać i jak je zamontować?

Jak montować szkło na ścianie w kuchni?

Szkło nad blatem kuchennym jest modna, elegancka i praktyczna. Do wyboru mamy różne rodzaje szkła: od przeźroczystego przez mleczne, barwione aż po zadrukowane w dowolny wzór. Ich możliwości dekoracyjne są ogromne: pod szkłem można umieścić oświetlenie LED, tapetę, zdjęcie a nawet tkaninę.

Kuchnia ma specyficzne wymagania. Zwykłe szkło ich nie spełni, zwłaszcza w miejscu narażonym na wysokie temperatury, czyli nad kuchenką. Z tego względu do kuchni najlepiej wybrać tzw. szkło bezpieczne, czyli o podwyższonej odporności termicznej i mechanicznej. Może to być szkło klejone (wielowarstwowe), które powstaje w wyniku łączenia kilku szklanych tafli za pomocą folii lub żywicy, albo szkło hartowane, otrzymywane przez obróbkę zwykłego szkła metodą termiczną.
Standardowe szkło hartowane ma lekko seledynowy odcień. Jeśli zależy ci na bezbarwnej tafli, wybierz szkło typu Opti White, które pozbawione jest związków żelaza barwiących szkło.

Jak montować szkło?

Szkło przezroczyste montuje się na trzy sposoby: na listwach montażowych (szynach), śrubami albo na dystansach. Pierwszy sposób polega na przyklejeniu dwóch szyn – jednej do blatu, drugiej do ściany – i wsunięciu w nie szyby. Sposób drugi to przykręcenie szkła do ściany śrubami (powinny mieć gumowe uszczelki ze względu na zmianę naprężeń szkła). Tafla zamontowana na dystansach (metalowych podkładkach z gumową uszczelką) będzie odsunięta od ściany, co pozwala umieścić za nią dekoracyjną tapetę lub oświetlenie. Przeźroczystego szkła nie przykleja się do ściany, ponieważ klej lub silikon będzie pod nim widoczny. Na klej można za to montować szkło barwione, lakierowane albo zadrukowane, ale jest to możliwe tylko na równej ścianie - jeśli ściana kuchenna nie jest równa należy zdecydować się na montaż na dystansach.

Uwaga!
Nie każdy rodzaj szkła można hartować. Szkło typu float, np. Lacobel, nie podlega hartowaniu, dlatego nie należy go stosować
w bezpoścredniej bliskości kuchenki.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czy można budować ściany i drzwi ze szkła? Jak stworzyć takie ciekawe rozwiązania aranżacyjne? Czy można budować ściany i drzwi ze szkła? Jak stworzyć takie ciekawe rozwiązania aranżacyjne?

Panuje moda na duże przeszklenia. Chętnie projektują je architekci, równie chętnie instalują inwestorzy. Szklane ściany i duże przeszklenia sprawiają, że wnętrza są dobrze doświetlone. Gdy stosujemy...

Alternatywa dla kafelków. Jak dobrać dekoracyjne materiały na ścianę odporne na wilgoć? Alternatywa dla kafelków. Jak dobrać dekoracyjne materiały na ścianę odporne na wilgoć?

Tradycyjne, ceramiczne kafelki to bezpieczny materiał używany w miejscach szczególnie narażonych na wilgoć i zanieczyszczenia jak ściana nad blatem kuchennym lub wnętrze łazienki. Warto jednak wyjść...

Co można umieścić na ścianie nad blatem kuchennym? Co można umieścić na ścianie nad blatem kuchennym?

Ściana nad blatem w kuchni musi być praktyczna, odporna na zabrudzenia i łatwa w utrzymaniu, a przy tym powinna ładnie się prezentować i pasować do wnętrza kuchni. Mamy do wyboru ceramikę, kamień,...

Aktualizacja: 06.02.2013 12:16
Autor: KaKa
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ewelina Zwijacz-Kozica - kim jest?
Ewelina Zwijacz-Kozica - kim jest?

Ewelina Zwijacz-Kozica jest pierwszą od ponad trzydziestu lat ratowniczką TOPR ...

W Mowimyjak.pl radzimy jak urządzić mieszkanie. Wnętrza jak łączyć kolory? Aranżacje wnętrz i projekty wnętrz. Pokazujemy galerie, jak urządzić wnętrza. Fajne zdjęcia i materiały wideo wnętrz. Pomysły i inspiracje na projektowanie. Jak łączyć kolory we wnętrzach. Jakie wybrać kolory ścian, farby do wnętrz? Wnętrza jak urządzić? Aranżacja wnętrza dla każdego. Jak łączyć ze sobą kolory, żeby do siebie pasowały? Jak łączyć kolory, który kolor pasuje do jakiego? Nowoczesna aranżacja wnętrz. Doskonałe meble, kominki, łazienki. Projekty kuchni i pomysły na kuchnie oraz dodatki i akcesoria dekoracyjne. Znajdziesz tu zdjęcia wnętrz, porady, inspiracje jak urządzić mieszkanie, pomysły na aranżacje i wyposażenie wnętrz. Jak łączyć kolory ścian. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.