porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
WYBIERAMY DRZWI. Jak zaplanować wygodne drzwi? Planujesz kupić drzwi wejściowe, ale nie jesteś pewien, które drzwi ...
Powietrze w instalacji c.o.

Zimny grzejnik. Dlaczego kaloryfer nie grzeje?

Na dworze zimno, w domu zimno. Dotykamy grzejnika, a tu niespodzianka... także zimno. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ w instalacji c.o., a co za tym idzie również w samym kaloryferze, znajduje się powietrze. Zobacz, jak się tam znalazło i dlaczego kaloryfery są zimne.

Instalacja c.o. - wszystkie rury i grzejniki - montowane są na sucho, czyli bez wody. W związku z tym powietrze jest w instalacji c.o. od samego początku. Jego usunięcie następuje dopiero w momencie, gdy monter napuszcza do instalacji i grzejników wodę, na skutek czego powietrze zostaje z niej wypchnięte.

Skąd się bierze powietrze w instalacji c.o.?

Niestety zdarza się, że instalację grzewczą napełniono nieprawidłowo i jakaś część powietrza nie została z niej usunięta. To jedna, ale niejedyna przyczyna zapowietrzania grzejników.

A co w sytuacji, gdy instalacja pracowała już kilka sezonów i dotychczas nie było problemów z zapowietrzonymi grzejnikami? Otóż do pracującej instalacji powietrze może przenikać na drodze dyfuzji, która jest zjawiskiem zupełnie naturalnym. Rury, szczególnie te z tworzyw sztucznych, nie są bowiem całkowicie szczelne. Warto więc, by miały barierę antydyfuzyjną, która uniemożliwia przenikanie powietrza do wnętrza instalacji c.o.

Powietrze może się też dostać do instalacji c.o. przez nieszczelności na łączeniach elementów (kolanka, trójniki, zawory).

Do zapowietrzania kaloryferów można również doprowadzić poprzez częste spuszczanie wody i ponowne napełnianie instalacji grzewczej.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak odnowić stare grzejniki? Jak odnowić stare grzejniki?

Brzydki i stary grzejnik stanowi dla wielu osób nieodpartą pokusę, żeby go zasłonić. O ile latem, kiedy grzejniki nie są włączone, nie ma z tym większego problemu, o tyle w sezonie grzewczym...

Podzielniki ciepła. Dlaczego dzięki nim płacimy mniej za ogrzewanie?

Koszty ponoszone na ogrzewanie to duża część opłat, jakie co miesiąc mieszkańcy bloków muszą wnieść na konto wspólnoty. Nie dziwi więc, że szukają sposobów na ich obniżenie. Podzielniki ciepła...

Jak odpowietrzyć grzejnik płytowy?

Przed przystąpieniem do odpowietrzania grzejników płytowych powinieneś wyłączyć kocioł i pompę obiegową. Wtedy skuteczność odpowietrzania grzejników będzie większa. Mieszkając w bloku, nie masz...

Aktualizacja: 22.03.2016 12:07
Autor: int
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Wiesław Gołas - kim jest?
Wiesław Gołas - kim jest?

Wiesław Gołas to legenda polskiego kina. Sympatię widzów zaskarbił sobie ...

W Mowimyjak.pl radzimy jak urządzić mieszkanie. Wnętrza jak łączyć kolory? Aranżacje wnętrz i projekty wnętrz. Pokazujemy galerie, jak urządzić wnętrza. Fajne zdjęcia i materiały wideo wnętrz. Pomysły i inspiracje na projektowanie. Jak łączyć kolory we wnętrzach. Jakie wybrać kolory ścian, farby do wnętrz? Wnętrza jak urządzić? Aranżacja wnętrza dla każdego. Jak łączyć ze sobą kolory, żeby do siebie pasowały? Jak łączyć kolory, który kolor pasuje do jakiego? Nowoczesna aranżacja wnętrz. Doskonałe meble, kominki, łazienki. Projekty kuchni i pomysły na kuchnie oraz dodatki i akcesoria dekoracyjne. Znajdziesz tu zdjęcia wnętrz, porady, inspiracje jak urządzić mieszkanie, pomysły na aranżacje i wyposażenie wnętrz. Jak łączyć kolory ścian. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.