porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czego nie trzymać w lodówce?
Czego nie trzymać w lodówce? Lodówka ma to do siebie, że bardzo często mamy w ...
Chleb zawsze świeży i chrupiący! Przeczytaj nasze porady, jak właściwie przechowywać pieczywo

Jak przechowywać chleb, jak przedłużyć świeżość pieczywa?

Jak przechowywać chleb, jak przedłużyć świeżość pieczywa?

Większość nas lubi świeże pieczywo, dlatego warto nauczyć się przechowywać je tak, by jak najdłużej pozostawało smaczne

fot.: thinkstockphotos.com
Wiesz o tym, że pieczywo mieszane (żytnio-pszenne) i ciemne pleśnieje dużo szybciej, jeśli jest przechowywane razem, w jednym chlebaku albo worku? Dlatego zawsze warto je trzymać oddzielnie. By poznać pozostałe zasady przechowywania pieczywa, przeczytaj nasz poradnik.

Jak przechowywać pieczywo?

  • Pieczywo nie powinno być przechowywane w plastikowych torebkach. Najlepiej trzymać chleb w lnianym worku albo zawijać go w czystą ścierkę do wycierania naczyń, a wówczas nie będzie pleśnieć.

  • Aby zapobiec tworzeniu się pleśni w pojemniku na pieczywo (chlebaku), trzeba raz na tydzień (ewentualnie co dwa tygodnie) umyć go w wodzie z dodatkiem octu. Ocet zabija zarodniki pleśni.

  • Pieczywo trzymane w metalowym albo drewnianym pojemniku dłużej zachowa świeżość, jeśli włożysz do środka kawałek jabłka w celu zwiększenia wilgotności powietrza.

  • Pieczywo będzie dłużej miękkie i jadalne, jeżeli włożysz je do kamiennego albo glinianego naczynia i przykryjesz z wierzchu wilgotną ścierką. Rzymski garnek idealnie nadaje się do przechowywania pieczywa w kromkach.

  • Świeże bułki doskonale nadają się do zamrażania. Po wyjęciu z zamrażarki wystarczy lekko zwilżyć je wodą (albo wodą zmieszaną z mlekiem) i włożyć do rozgrzanego piekarnika. To samo można zrobić z "wczorajszym" pieczywem.

  • Pieczywo tostowe, niezależnie od tego, czy już otwarte, czy jeszcze zamknięte, przechowuj zawsze w lodówce, a wówczas nie spleśnieje tak szybko.

  • Napoczęty chleb będzie dłużej świeży i miękki, jeśli zakryjesz krojoną powierzchnię zwilżonym papierem pergaminowym.

  • Podgrzewane bułeczki albo upieczone tosty będą dłużej gorące i chrupiące, jeśli podłożysz kawałek folii pod wieczko koszyka na pieczywo.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak odświeżyć zapach w lodówce?

W erze przedlodówkowej sposobów przechowywania żywności było mnóstwo. Każdy kawałek świata miał własne – zależnie od klimatu, jaki w nim panuje. Najważniejszym z nich było staranie się o to, by...

Aktualizacja: 29.08.2016 10:31
Autor: Maria Grykin
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Polityczna przeszłość Andrzeja Dudy. Jak przebiegała jego kariera?
Polityczna przeszłość Andrzeja Dudy. Jak przebiegała jego kariera?

Ma dopiero 43 lata, za sobą prężną karierę polityczną, a ...

Zapytaj o co chcesz. Odpowiemy na każdy temat. Znajdziesz tu projekty wnętrz, obejrzysz dekoracje, wybierzesz wystrój wnętrz. Porządki, sprzątanie, usuwanie plam - tematy, które pozwolą Ci ogarnąć mieszkanie, dom. Porady domowe sos, ocet winny domowe sos, krem domowe sos, domowe porady babuni, sos uroda porady, domowe receptury. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.