porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak ułatwić sobie życie w kuchni?
Jak ułatwić sobie życie w kuchni? Jak zorganizować kuchnię, aby wszystko było pod ręką, ale bez ...

Jak zrobić urządzenie do destylacji alkoholu?

Jak zrobić urządzenie do destylacji alkoholu?

Domowa destylacja alkoholu jest w Polsce praktykowana od stuleci, ale prawo jej zabrania

fot.: thinkstockphotos.com
Domowy destylator, czyli aparaturę potrzebną do wyprodukowania nadającego się do spożycia alkoholu, można bez trudu kupić, choćby przez internet. Ale za dobrej klasy urządzenie trzeba sporo zapłacić. Zdecydowanie taniej jest zbudować aparaturę do destylacji samemu. Jak to zrobić?

Jest kilka metod destylacji – wymagających mniej lub bardziej skomplikowanej aparatury. Załóżmy, że zależy ci na wyprodukowaniu alkoholu jak najmniejszym kosztem. Wtedy powinieneś się zainteresować tak zwaną metodą garnkową. Miej świadomość, że jest prosta i polecana głównie desperatom, a nie smakoszom wódki. Przy odrobinie szczęścia może się okazać, że na aparaturę do destylacji nie wydasz nic, bo wystarczą do tego naczynia, które już masz w domu.

Domowa destylarka - potrzebne przedmioty

  • duży, a najlepiej bardzo duży garnek,

  • drugi garnek znacznie mniejszy,

  • duże metalowe naczynie z zaokrąglonym dnem (miska), które da się oprzeć na większym garnku (czyli musi mieć średnicę większą niż on),

  • ciężka podstawka pod mniejszy garnek (praktycy polecają dwie cegły),

  • chleb,

  • termometr mierzący temperaturę do ponad 100oC.

Domowa destylarka: budowa

Duży garnek stawiasz na kuchni, w nim na podstawce (cegłach) ustawiasz mniejszy i upewniasz się, że podstawka jest stabilna (uwaga na siłę wyporu!). Do dużego garnka wlewasz zacier. Zakrywasz go na przykład miską lub innym naczyniem o zaokrąglonym dnie (wypukłością do dołu!) – idealny byłby stożek. Wewnętrzny, czyli mniejszy garnek powinien być na tyle niski (a większy wysoki), by jego górna krawędź znalazła się kilka centymetrów niżej, niż dno przykrycia. Przykrycie musi szczelnie przylegać do krawędzi dużego, zewnętrznego garnka. Trzeba je dodatkowo uszczelnić (inaczej alkohol będziesz ganiał po całej kuchni...) – nasi przodkowie ponoć używali do tego rozmiękczonego wodą chleba i taka masa jest polecana do dziś.

Aparatura jest w zasadzie gotowa, ale warto jeszcze zadbać o to, by móc kontrolować temperaturę w większym garnku. Trzeba zatem jakoś umieścić w nim termometr – można w tym celu wywiercić otwór w górnej części garnka. Najłatwiej pójdzie z termometrem ze zdalnym czujnikiem temperatury.

Jak korzystać z domowej destylarki

Zacier w garnku, na przykryciu układasz sporo lodu (to będzie chłodnica) i włączasz kuchnię. Gdy temperatura w naczyniu przekroczy 80oC z zacieru zacznie parować alkohol. Trzeba cały czas pilnować, żeby za bardzo nie wzrosła (najwyżej o kilka stopni), bo cały zacier wyleci w powietrze!

Para w zetknięciu z zimnym dnem przykrycia skropli się i będzie po nim spływać. Dobór kształtu przykrycia jest kluczem do sukcesu – alkohol ma z niego kapać do wewnętrznego garnka, dlatego przykrycie musi być wklęsłe (najlepiej stożkowe). Gdy się zorientujesz, że nic już w garnku nie paruje – wyłączasz kuchnię. W wewnętrznym naczyniu masz gotowy napój. Pij go ostrożnie, bo zawiera sporo zanieczyszczeń!

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 29.08.2016 10:46
Autor: PL
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Viola Piekut - kim jest? [KARIERA,RODZINA]

Viola Piekut podbiła polski świat mody projektami kreacji przeznaczonych zarówno ...

Zapytaj o co chcesz. Odpowiemy na każdy temat. Znajdziesz tu projekty wnętrz, obejrzysz dekoracje, wybierzesz wystrój wnętrz. Porządki, sprzątanie, usuwanie plam - tematy, które pozwolą Ci ogarnąć mieszkanie, dom. Porady domowe sos, ocet winny domowe sos, krem domowe sos, domowe porady babuni, sos uroda porady, domowe receptury. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.