porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Tapeta w kuchni: jak ją stosować? Tapeta w kuchni będzie doskonałą dekoracją ściany, a do tego ...
Aneks kuchenny - jak urządzić go, aby był funkcjonalny i efektowny?

Jak urządzić aneks kuchenny?

Nawet nieduża kuchnia wchodząca w skład salonu może być funkcjonalna i efektowna. Trzeba tylko dobrze zagospodarować przestrzeń, zgrabnie połączyć strefę roboczą z jadalnianą i wypoczynkową.

Twój aneks kuchenny ma pomieścić jak najwięcej naczyń, garnków, AGD?

Maksymalnie wykorzystaj miejsce

Pociągnij szafki aż pod sufit. Na wyższych półkach przechowuj rzadziej używane naczynia i sprzęt AGD. Wąskie wnęki przeznacz na półki lub regały. Na ścianie nad blatem powieś relingi z półeczkami na przyprawy czy magnesami na noże. Zamiast głębokich, trudno dostępnych półek w szafkach, wybierz cargo z wielopoziomowymi koszykami. W szafkach narożnych zainstaluj tzw. karuzele – obrotowe kosze lub półki. Pamiętaj też o suficie jako o miejscu mocowania podwieszanych regałów.

>>> Jak zaaranżować przytulną kuchnię? Jak urządzić ciepłą kuchnię? [KLIKNIJ]

Zastanawiasz się, jak wkomponować aneks kuchenny w pokój dzienny?

Połącz obie strefy

Aby kuchnia nie zdominowała salonu, dopasuj fronty szafek kuchennych do mebli w pokoju. Najlepiej bazuj na tej samej palecie barw oraz materiałach. Jeśli utrzymasz w całym pomieszczeniu ten sam rodzaj podłogi i podobne kolory ścian, wnętrze optycznie się powiększy. Strefa kuchenna i dzienna mogą się przenikać, np. poprzez półkę z książkami kuchennymi zawieszoną w salonie, lub subtelnie rozgraniczać (za sprawą półwyspu, stołu czy odmiennego systemu oświetleniowego).

Postaw wyspę

Gdy kuchnia połączona jest z salonem, nie eksponuj zbytnio wyspy (będzie przytłaczać wnętrze). Wybierz proste formy i stonowane kolory, zrezygnuj z otwartych półek od strony pokoju, przysłoń je ścianką. Chcesz zasiadać do wyspy jak do stołu? Powiększ blat, wygospodaruj miejsce na nogi. Aby oddzielić strefę gotowania od salonowej, obuduj wyspę ścianką wyższą od blatu roboczego.

Minimalna powierzchnia blatu roboczego powinna wynosić 80x60 cm. Optymalna wysokość wyspy to 85 cm. Jeśli wyspa ma pełnić rolę barku, potrzebne jej wymiary 120x80x40 cm. Do wyspy z płytą grzewczą lub ze zlewozmywakiem należy dodać co najmniej 120 cm długości i 40-60 cm głębokości (w zależności od ilości palników i komór zlewozmywaka). Umieszczając na wyspie zmywarkę, dolicz kolejne 45-60 cm. Aby wyspę można było urządzić w kuchni zamkniętej, powierzchnia pomieszczenia musi wynosić minimum 14 m2 (380x360 cm), a lepiej 25 m2. Minimalna odległość wyspy od szafek to 90 cm (wskazane 100-120 cm), a od stołu co najmniej 130-140 cm.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Remont kuchni. Co warto wiedzieć, zanim się go zacznie? Remont kuchni. Co warto wiedzieć, zanim się go zacznie?

Wpadasz na pomysł szybkiego remontu kuchni? Zatrzymaj się na chwilę. Jeśli teraz wszystko dobrze przemyślisz, unikniesz ewentualnych błędów i... poprawek. Skorzystaj z naszego poradnika.

Ciemna kuchnia. Jak ją rozjaśnić? [3 SPRAWDZONE RADY] Ciemna kuchnia. Jak ją rozjaśnić? [3 SPRAWDZONE RADY]

Jeśli w kuchni nie ma okna lub jest ono zbyt małe, rozświetlisz wnętrze na kilka sposobów. Oto trzy przykładowe sposoby, jak rozjaśnić ciemną kuchnię.

Jak urządzić kuchnię? Nowe trendy w aranżacji wnętrz [GALERIA ZDJĘĆ] Jak urządzić kuchnię? Nowe trendy w aranżacji wnętrz [GALERIA ZDJĘĆ]

Kuchnia powinna być funkcjonalna i dobrze urządzona. Każdy element może okazać się ważny ze względu na permanentny brak miejsca. Zobacz, jak możesz urządzić kuchnię, żeby była funkcjonalna i piękna.

Aktualizacja: 19.09.2013 14:47
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Polityczna przeszłość Andrzeja Dudy. Jak przebiegała jego kariera?
Polityczna przeszłość Andrzeja Dudy. Jak przebiegała jego kariera?

Ma dopiero 43 lata, za sobą prężną karierę polityczną, a ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.