porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Remont kuchni. Wymieniamy blat na nowy
Remont kuchni. Wymieniamy blat na nowy Blat z drewna, płyty laminowanej, kamienia czy może betonu? Ty ...
Wystarczy chwila nieuwagi, by maluch zrobił sobie w kuchni krzywdę. Podpowiadamy, jak tego uniknąć.

Kuchnia bezpieczna dla malucha - jak ją urządzić?

Maluch, który zaczyna raczkować, przemieszcza się ze sporą prędkością. Prędzej czy później zawędruje też do kuchni. A tam czeka na niego wiele niebezpieczeństw: to właśnie w kuchni zdarza się najwięcej domowych wypadków. Jak temu zapobiec?

Zanim jeszcze dziecko podejmie pierwsze próby samodzielnego przemieszczania się, warto odpowiednio przygotować kuchnię. Szafki i szuflady, do
których dziecko może dosięgnąć, powinny być zabezpieczone za pomocą specjalnych blokad (można je kupić w każdym sklepie z artykułami dla dzieci). Mają one jedną wadę – po pewnym czasie niektóre maluchy uczą się, jak je otworzyć. Dlatego wszystko, co dziecko mogłoby rozsypać, zniszczyć, wypić (również leki i środki czystości) albo rozbić i się skaleczyć, lepiej przełożyć tam, gdzie małe rączki nie dosięgną. Poza zasięgiem dziecka powinny się znaleźć zwłaszcza szklanki, talerze, zapałki, noże, tłuczek do mięsa, sprzęty z ostrymi końcówkami (np. blender), przyprawy.

Palniki kuchenki oraz płytę grzewczą można zabezpieczyć specjalną osłoną, dzięki której malec nie odkręci kurków od gazu ani nie dosięgnie stojących tam garnków. Jeśli drzwiczki piekarnika mocno się nagrzewają, warto nałożyć na nie specjalną samoprzylepną kratkę, która chroni przed oparzeniem. Można je też zabezpieczyć przed przypadkowym otwarciem, montując blokadę drzwiczek, tak skonstruowaną, że maluch nie będzie w stanie jej samodzielnie odblokować. Lodówkę z podwójnymi drzwiami trzeba zabezpieczyć w taki sposób, by maluch nie był w stanie dostać się do środka, wyjąć dolnych szuflad i się zatrzasnąć – najprościej jest to zrobić, zakładając specjalne uchwyty blokujące możliwość otwarcia drzwiczek.

Jeśli dopiero będziecie wyposażać kuchnię, już na etapie planowania warto pomyśleć o tym, że dziecko również będzie w niej częstym gościem. Wiele sprzętów wyposażonych jest fabrycznie w stosowne zabezpieczenia, dużo skuteczniejsze niż kupowane w sklepie blokady. Do kuchni, którą odwiedzać będzie niemowlę, warto wybrać kuchenkę z piekarnikiem, w którym szyba nie nagrzewa się podczas pracy, a płyta ma wyłącznik, odcinający dopływ gazu,
gdy kuchenka nie pracuje. Godnym uwagi rozwiązaniem jest też system, który odcina gaz, gdy podmuch powietrza (lub stojące w pobliżu dziecko)
zdmuchnie płomień z palnika. Piekarnik można też kupić osobno i zamontować go na pewnej wysokości – w miejscu dostępnym dla rodzica, ale nie dla
dziecka. Jeśli wolicie płytę elektryczną, od ceramicznej lepsza będzie indukcyjna, gdyż ciepło wytwarzane jest tylko, kiedy płyta ma kontakt z metalowym
naczyniem. Taka płyta nie nagrzewa się zbyt mocno, co eliminuje ryzyko oparzenia. Specjalne systemy zabezpieczające przed dziećmi mają również niektóre zmywarki – po naciśnięciu określonej sekwencji uruchamia się blokada, która zapobiega przypadkowej zmianie programu zmywania czy otwarciu się urządzenia w trakcie pracy, co grozi poparzeniem gorącą parą.

Dziecko w kuchni: ważne drobiazgi

* Kiedy gotujesz obiad i jednocześnie robisz coś w innym pomieszczeniu, wejście do kuchni dobrze jest zabezpieczyć specjalną bramką, której maluch nie zdoła pokonać.

* Garnki dobrze jest stawiać na kuchence uchwytami do ściany. Malec nie będzie w stanie ich złapać i nie wyleje na siebie niczego gorącego.

* Foliowe torby najlepiej od razu wyrzucać albo chować je w zamkniętej szafce – dzieci lubią wkładać je sobie na głowę, co grozi podduszeniem.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak urządzić kuchnię, by była bezpieczna dla dziecka? Jak urządzić kuchnię, by była bezpieczna dla dziecka?

Wystarczy chwila nieuwagi, by malec zrobił sobie krzywdę. Mówimy, jak zabezpieczyć kuchnię, by uniknąć wypadków.

Aktualizacja: 03.08.2015 17:02
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ojciec Tadeusz Rydzyk i ciekawostki z jego życia

Ojciec Tadeusz Rydzyk to prawdziwie ciekawa postać. Zobacz, czego o ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.