porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Modna kuchnia – jakie są trendy?
Modna kuchnia – jakie są trendy? Na targach EuroCucina 2014 w Mediolanie uwagę zwracały kuchnie loftowe, ...
Ergonomia w kuchni. Jakie są idealne wymiary kuchni i odległości między poszczególnymi urządzeniami?

Kuchnia w liczbach. Jak są najlepsze wymiary?

Kuchnia w liczbach. Jak są najlepsze wymiary?

Jakie są idealne wymiary kuchni i odległości między poszczególnymi urządzeniami?

fot.: Gettyimages.com
Radzimy, jak funkcjonalnie rozplanować kuchnię, by podczas pracy nie zmęczyć się i nie nachodzić. Podajemy najlepsze wymiary i wysokości usytuowania kuchennych blatów. Licz z nami centymetry, a gotowanie będzie czystą przyjemnością.

Różne typy kuchni rządzą się swoimi prawami. Jest jednak kilka zasad generalnych, które można zastosować do każdego rodzaju wnętrza.

Jeśli pozwala na to powierzchnia kuchni, warto różnicować wysokość, na jakiej sytuowane są blaty: blat do przygotowywania potraw powinien znaleźć się na wysokości 95-100 cm, tam, gdzie gotujemy blat niech będzie na wysokości 85-90 cm, a tam gdzie zmywamy, 91 cm. W małych wnętrzach wysokość uśrednia się do 91-95 cm i blat (w małym wnętrzu jest zwykle tylko jeden) umieszcza się na jednej wysokosci.

>>> Jak wybrać wygodne i ergonomiczne szafki kuchenne? [KLIKNIJ!]

We wszystkich kuchniach zasadą jest optymalne rozplanowanie względem siebie trzech stanowisk: przechowywania produktów, zmywania i gotowania. Gdy dodamy do tego zestawu pieczenie i parzenie kawy (zarówno piekarniki, jak i ekspresy umieszczane są przeważnie w wysokiej zabudowie), mamy „magiczny” czworobok. Chodzi o to, by nie nachodzić się między jego wierzchołkami. Kuchnia ergonomiczna to taka, w której pracuje się w niej wygodnie i efektywnie.

Duże znaczenie dla komfortu ma też długość blatów. Dobrze, jeśli po obu stronach miejsca do gotowania jest 60 cm wolnego blatu, przy zlewozmywaku 45 cm; blat typowo roboczy, na którym przygotowujemy portawy, powinien mieć zaś minimum 120 cm długości. Eksperci w dziedzinie ergonomii w kuchni opowiadają się za AGD w zabudowie. Wielu znawców tematu, wbrew obowuiązującym obecnie trendom, poleca szafki górne, raczej zamknięte niż otwarte.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Wyspa kuchenna lub półwysep. Jak je zaplanować? Wyspa kuchenna lub półwysep. Jak je zaplanować?

Zanim postawisz kuchenną wyspę lub półwysep, weź pod uwagę trzy aspekty. Dopiero potem zajmij się szczegółami - podziałem wewnętrznym szafek.

PRAKTYCZNA KUCHNIA. Jak urządzić? [10 SPRAWDZONYCH RAD] PRAKTYCZNA KUCHNIA. Jak urządzić? [10 SPRAWDZONYCH RAD]

Chcesz by twoja kuchnia była wygodna, a gotowanie w niej sprawiało ci przyjemność? Wprowadź w życie podpowiedzi ekspertów. Przedstawiamy pięć sprawdzonych rad, jak praktycznie urządzić kuchnię.

Jak zaplanować kuchnię bez błędów? Jak zaplanować kuchnię bez błędów?

Urządzenie kuchni nastręcza sporo problemów. Szczególnie we wnętrzach urządzanych samodzielnie, bez pomocy projektanta może pojawić się wiele błędów, które utrudniają pracę w kuchni i sprawiają, że...

Aktualizacja: 05.06.2014 17:19
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
PAWEŁ PAWLIKOWSKI: kim jest reżyser filmu „Ida”?
PAWEŁ PAWLIKOWSKI: kim jest reżyser filmu „Ida”?

Paweł Pawlikowski urodził się w Polsce, ale jako 14-latek wyjechał ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.