porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak urządzić kuchnię, by była bezpieczna dla dziecka?
Jak urządzić kuchnię, by była bezpieczna dla dziecka? Wystarczy chwila nieuwagi, by malec zrobił sobie krzywdę. Mówimy, jak ...
Co architekci i osoby projektujące zabudowę kuchenną sądzą o płytach indukcyjnych?

Płyta indukcyjna – czy warto ją kupić? Jak ją zamontować?

Płyta indukcyjna – czy warto ją kupić? Jak ją zamontować?

Co architekci i osoby projektujące zabudowę kuchenną sądzą o płytach indukcyjnych?

fot.: thinkstockphotos.com
Płyty indukcyjne, choć wizualnie podobne są do ceramicznych płyt grzejnych, mają większe wzięcie na kuchennym rynku. Różnica polega bowiem na sposobie grzania. Ciepło jest tu wytwarzane za pomocą zjawiska indukcji elektromagnetycznej i zamiast na płycie, wytwarza się na dnie naczynia.

Płyty indukcyjne są droższe od innych płyt, ale ofiarowują w zamian znaczną oszczędność energii i skrócony czas gotowania. Ważne jest również bezpieczeństwo gotowania i to, że poziom mocy grzania można uregulować w kilka sekund. Nawet po kilku godzinach gotowania ciekawskie dziecko nie poparzy się, dotykając w domu takiej płyty.

Funkcjami dodatkowymi płyt indukcyjnych są: rozpoznawanie wielkości garnka, opcja przyspieszonego gotowania i zaprogramowania czasu pracy oraz blokada włączenia. Do takiej kuchenki trzeba kupić jednak specjalne garnki. Najlepiej nadają się te wykonane ze stali ferromagnetycznej i mające idealnie płaskie dno. Wystarczy do spodu garnka, który mamy w kuchni, przyłożyć magnes - jeżeli tam przylgnie, to znaczy, że naczynie jest odpowiednie.

Płyty indukcyjne – jak instalować?

Instalacji płyty indukcyjnej może dokonać jedynie technik specjalista. Ważne jest odpowiednie uziemienie i umieszczenie przewodu zasilającego tak, aby nie dotykał rozgrzanych elementów płyty grzejnej ani piekarnika. Piekarnik znajdujący się koło kuchenki indukcyjnej musi być zaopatrzony w konkretny rodzaj wentylacji. Nie można natomiast pod płytą grzejną umieszczać lodówek, pralek, zmywarek czy piekarników pozbawionych wentylacji. Również ewentualna naprawa płyty może odbywać się jedynie pod okiem konkretnego serwisanta.

Wszystkie wycięcia w blacie do osadzenia płyty powinny być wykonane przed montażem urządzenia, a sam blat musi być wytrzymały na temperaturę do 90 stopni Celsjusza. Ani płyty, ani blatu nie można uszczelniać silikonem, a kuchenkę można umieścić przy maksymalnie jednej ścianie, nigdy między dwiema.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Kupujemy płytę indukcyjną - jakie są funkcje bezpiecznego gotowania? Kupujemy płytę indukcyjną - jakie są funkcje bezpiecznego gotowania?

Płyta indukcyjna oznacza nie tylko gotowanie szybkie, oszczędne i komfortowe. Producenci zadbali, by było jeszcze bezpieczne.

Kuchenka elektryczna czy gazowa – którą wybrać? [ZALETY i WADY] Kuchenka elektryczna czy gazowa – którą wybrać? [ZALETY i WADY]

Kuchenki elektryczne są coraz popularniejsze. Niektórzy decydują się na gotowanie na takich kuchenkach nawet wtedy, gdy do ich domu czy mieszkania jest doprowadzona instalacja gazowa.

Jak kupić dobrą płytę indukcyjną? [SPRAWDZONE RADY] Jak kupić dobrą płytę indukcyjną? [SPRAWDZONE RADY]

Gotowanie metodą indukcji to oszczędność czasu i prądu. Jest wygodne, bezpieczne, może też zapobiegać kipieniu potraw i przypalaniu się garnków. Mówimy, jak wybrać dobrą płytę indukcyjną.

Aktualizacja: 25.04.2015 11:11
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Günter Grass nie żyje. Kim był autor Blaszanego bębenka?
Günter Grass nie żyje. Kim był autor Blaszanego bębenka?

Günter Grass zmarł 13 kwietnia 2015 roku, w wieku 87 ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.