porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie kwiaty na wielkanocny stół? Pomysły na dekoracje wielkanocne stołu
Jakie kwiaty na wielkanocny stół? Pomysły na dekoracje wielkanocne stołu Na Wielkanoc ozdabiamy nasze mieszkania wiosennymi kwiatami. Także wielkanocny stół ...
Królowa zimowych kwiatów

Azalia - pielęgnacja. Jak dbać o azalię doniczkową

W sprzedaży dostępna je przede wszystkim azalia indyjska: Azalea indica. Jej piękne kwiaty w barwie łososiowej, białej, różowej, fioletowej, czerwonej, purpurowej umilają nam smutne zimowe miesiące. Jak ją pielęgnować, by w dobrej kondycji przetrwała zimę i po lecie zakwitła ponownie?

Pielęgnacja azalii doniczkowej nie należy do najłatwiejszych. Ten kwiat ma swoje wymagania - jeśli ich nie spełnimy, może zgubić pąki i liście. Warto też wiedzieć, jak ja pielęgnować w okresie między kwitnieniami. 

Azalia nie lubi upału

Azalie doniczkowe preferują chłodną temperaturę w mieszkaniu, na poziomie około 15-18°C. Nie stawiajmy jej przy kaloryferze! Szczególnie zaraz po zakupie nie powinniśmy umieszczać jej od razu w ciepłym pomieszczeniu. Krytyczne są dla niej pierwsze trzy tygodnie pobytu w domu. Roślinę należy stopniowo przygotowywać do zmiany warunków. Najlepiej przez pierwsze dni przechować ją w chłodniejszym pomieszczeniu. Dzięki temu nie dojdzie do szoku termicznego, który może spowodować, że pąki kwiatowe i liście szybko opadną. Jeżeli po tym czasie roślinę umieściliśmy w ciepłym pokoju, to przynajmniej na noc stawiajmy ją w chłodzie. Unikajmy jednak uchylania okna w jej pobliżu, zwłaszcza gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera. Doniczkę najlepiej ustawić w najjaśniejszym miejscu w mieszkaniu. Parapety północnych okien mogą być dla niej za ciemne, ale nie stawiajmy jej na parapecie okna o wystawie południowej, gdyż słońce może ją zbytnio nagrzewać przez szybę - jeśli pokój jest bardzo słoneczny, lepiej ustawić  doniczkę w głębi pomieszczenia. 

Kwaśne i wilgotne podłoże służy azalii

Azalia doniczkowa wymaga podłoża kwaśnego o pH na poziomie około 4-5 (najlepiej zastosować specjalną mieszankę do azalii). Starajmy się, aby podłoże nigdy nie przeschło, niech będzie wciąż lekko wilgotne. Podlewać należy ją obficie, by cała bryła korzeniowa nasiąkła wodą i tym częściej, im wyższa jest temperatura otoczenia. W wypadku nadmiernego przesuszenia, najlepiej doniczkę z azalią umieścić w pojemniku z miękką wodą. Niech dobrze nasiąknie, ale uwaga: azalie lubią wilgoć, ale nie znoszą "mokrych stóp",  toteż nadmiar wody zgromadzony w podstawce pod doniczką lub w osłonce trzeba szybko usunąć.
W wysuszonych kaloryferami pomieszczeniach należy roślinę ustawić na szerokiej podstawce z keramzytem, który częściowo zalewamy wodą, by nie mogła ona podsiąkać do korzeni. Najlepiej służy roślinie woda bez wapnia. Twardą należy przegotować i odstawić na kilka godzin. Podlewamy letnią wodą. Rośliny nawozimy od momentu pojawienia się pąków kwiatowych do końca kwitnienia co dwa-trzy tygodnie, a w stanie spoczynku - co dwa tygodnie do końca lipca. Używajmy do tego specjalnego nawozu dla azalii lub roślin kwitnących, stosując dawkę nieco słabszą niż zalecana przez producenta.

Pielęgnacja azalii po przekwitnięciu

Po kwitnieniu trzeba roślinę przesadzić do większego pojemnika. Donica powinna być płytka i szeroka i mieć duże otwory odpływowe. Jeśli jest to typowa doniczka, należy na jej dnie umieścić sporą warstwę keramzytu. Roślinie dodajemy świeżego podłoża o kwaśnym odczynie (pH 4-5,5), np. specjalną mieszankę dla azalii lub ziemię uniwersalną zmieszaną z torfem. Nie należy przy tym zasypywać powierzchni bryły korzeniowej - azalia powinna rosnąć na tej samej głębokości co poprzednio. Po przesadzeniu trzeba ją obficie podlać.
Korona azalii doniczkowej wymaga formowania podobnego jak drzewa ogrodowe. Należy przyciąć nadmiernie wyrośnięte gałązki, żeby miała regularny kształt, i usunąć te, które rosną do środka korony lub się krzyżują z innymi. Trzeba również usunąć pokryte plamami liście. Jeśli chcemy ją zagęścić, wszystkim pędom uszczykujemy wierzchołki. By nie opóźnić kwitnienia, zabieg ten wykonujmy do połowy kwietnia.
Od wiosny do jesieni azalia powinna stać w chłodnym miejscu, gdzie jest sporo rozproszonego światła. Można ją też zadołować w ogrodzie. Wyniesienie na balkon nie jest najlepszym pomysłem, bo rosnącą w małej doniczce roślinę będzie wysuszał wiatr. Jeżeli nie mamy ogrodu, można pomyśleć o oknie wschodnim i tam spróbować przetrzymać roślinę.
Regularnie nawilżajmy podłoże, szczególnie podczas upału. Dopóki nie kwitnie, możemy stosować poranne skrapianie liści miękką wodą (kwiaty azalii nie lubią skrapiania). We wrześniu przenosimy ją z ogrodu do chłodnego pomieszczenia, a gdy pojawią się pąki, do mieszkania, gdzie każdy będzie mógł podziwiać jej kwitnienie.

 

 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
WIOSENNE KWIATY. Jak pięknie eksponować kwiaty cięte?

Kwiaty w cudowny sposób dodają ciepła i uroku każdemu wnętrzu. Świętujmy kolejne pory roku charakterystycznymi dla nich gatunkami w różnej palecie barw. Niech aranżacje kwiatowe w domu będą...

Aktualizacja: 04.01.2014 20:40
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Zenon Martyniuk z zespołu Akcent. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Zenon Martyniuk z zespołu Akcent. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Zenon Martyniuk na scenie obecny jest o 1989 roku. Lider ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.