porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak dbać o prymulki w doniczkach w domu?
Jak dbać o prymulki w doniczkach w domu? Prymulki to jedne z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych kwitnących wiosną. Możemy ...
Uprawa cytrusów w doniczkach. Jak hodować pomarańcze i mandarynki?

Cytrusy w doniczce - jak o nie dbać?

Cytrusy w doniczce - jak o nie dbać?

Cytrusy w doniczce to prawdziwa ozdoba domu

fot.: Konrad Kalbarczyk
Widokiem cytrusów niegdyś można było cieszyć oczy tylko w oranżeriach. Dziś cytrusy trzyma się także w domu, bo dostępne są w kwiaciarniach. Zapoznajmy się z ogólnymi zasadami pielęgnacji cytrusów. Wszystkie mają nie tylko podobny wygląd, ale i wymagania.

W sprzedaży znajdują się odmiany cytrusów przeznaczone do uprawy doniczkowej. W związku z tym nie wyrosną z nich wielkie drzewa. Są miniaturkami w porównaniu z tymi rosnącymi w glebie, ale i tak mogą osiągnąć dość pokaźną wysokość  2-2,5 m. Mają zwarty pokrój i długo utrzymujące się pachnące kwiaty. Pojawiają się, gdy na gałązkach są już owoce, dojrzewające nawet przez rok.

Cytrusy w doniczkach - zasady pielęgnacji 

  • Cytrusy potrzebują dużo światła słonecznego, powinny więc stać w pobliżu okna lub na parapecie okiennym. Latem można jest wystawiać na balkon.

  • Nie znoszą suchych i gorących pomieszczeń, a zimą podlewa się je oszczędnie, raz na tydzień, tyle tylko, żeby tak nie wyschła bryła korzeniowa. Dlatego w sezonie grzewczym należy zraszać liście mandarynek czy cytryn. Wdzięczne będą za to i w innych porach roku, trzeba tylko pamiętać, aby nie spryskiwać rośliny stojącej na pełnym słońcu, ponieważ może to spowodować pojawienie się plam na liściach.

  • Od kwietnia do października, czyli w okresie wzrostu, rośliny podlewa się intensywnie, nawet co 3 dni. Uważajmy jednak, aby roślina nie stała w wodzie, bo zaczną gnić korzenie. W okresie tym nawozimy cytrusy co 2 tygodnie nawozem płynnym do roślin doniczkowych.

  • Jesienią warto przyciąć pędy rośliny, żeby dobrze się rozkrzewiła.

  • Co dwa lata należy przesadzić cytrusa do nowej, dwa razy większej doniczki.

  • Uwaga nie trzymamy cytrusów w pomieszczeniu z kuchenką gazową. Spaliny z gazu są dla nich toksyczne.

A który z cytrusów wybrać? Najlepiej mandarynkę, ponieważ osiąga niewielki wzrost (ok. 120 cm),jest, bardzo dekoracyjna  obficie pokrywa się kwiatami i owocami i jest łatwa w uprawie.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 17.04.2018 12:55
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ojciec Jan Król, prawa ręka ojca Rydzyka. Kim jest? Co robi?

Kim jest ojciec Jan Król, wicedyrektor Radia Maryja i Telewizji ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.