porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak dbać o prymulki w doniczkach w domu?
Jak dbać o prymulki w doniczkach w domu? Prymulki to jedne z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych kwitnących wiosną. Możemy ...
Uprawa cytrusów w doniczkach. Jak hodować pomarańcze i mandarynki?

Cytrusy w doniczce - jak o nie dbać?

Cytrusy w doniczce - jak o nie dbać?

Cytrusy w doniczce to prawdziwa ozdoba domu

fot.: Konrad Kalbarczyk
Widokiem cytrusów niegdyś można było cieszyć oczy tylko w oranżeriach. Dziś cytrusy trzyma się także w domu, bo dostępne są w kwiaciarniach. Zapoznajmy się z ogólnymi zasadami pielęgnacji cytrusów. Wszystkie mają nie tylko podobny wygląd, ale i wymagania.

W sprzedaży znajdują się odmiany cytrusów przeznaczone do uprawy doniczkowej. W związku z tym nie wyrosną z nich wielkie drzewa. Są miniaturkami w porównaniu z tymi rosnącymi w glebie, ale i tak mogą osiągnąć dość pokaźną wysokość  2-2,5 m. Mają zwarty pokrój i długo utrzymujące się pachnące kwiaty. Pojawiają się, gdy na gałązkach są już owoce, dojrzewające nawet przez rok.

Cytrusy w doniczkach - zasady pielęgnacji 

  • Cytrusy potrzebują dużo światła słonecznego, powinny więc stać w pobliżu okna lub na parapecie okiennym. Latem można jest wystawiać na balkon.

  • Nie znoszą suchych i gorących pomieszczeń, a zimą podlewa się je oszczędnie, raz na tydzień, tyle tylko, żeby tak nie wyschła bryła korzeniowa. Dlatego w sezonie grzewczym należy zraszać liście mandarynek czy cytryn. Wdzięczne będą za to i w innych porach roku, trzeba tylko pamiętać, aby nie spryskiwać rośliny stojącej na pełnym słońcu, ponieważ może to spowodować pojawienie się plam na liściach.

  • Od kwietnia do października, czyli w okresie wzrostu, rośliny podlewa się intensywnie, nawet co 3 dni. Uważajmy jednak, aby roślina nie stała w wodzie, bo zaczną gnić korzenie. W okresie tym nawozimy cytrusy co 2 tygodnie nawozem płynnym do roślin doniczkowych.

  • Jesienią warto przyciąć pędy rośliny, żeby dobrze się rozkrzewiła.

  • Co dwa lata należy przesadzić cytrusa do nowej, dwa razy większej doniczki.

  • Uwaga nie trzymamy cytrusów w pomieszczeniu z kuchenką gazową. Spaliny z gazu są dla nich toksyczne.

A który z cytrusów wybrać? Najlepiej mandarynkę, ponieważ osiąga niewielki wzrost (ok. 120 cm),jest, bardzo dekoracyjna  obficie pokrywa się kwiatami i owocami i jest łatwa w uprawie.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 17.04.2018 12:55
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Małgorzata Kidawa-Błońska, nowa marszałek Sejmu. Co o niej wiemy?
Małgorzata Kidawa-Błońska, nowa marszałek Sejmu. Co o niej wiemy?

Małgorzata Kidawa-Błońska, posłanka Sejmu V, VI i VII kadencji z ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.