porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak pielęgnować bambusy w domu?
Jak pielęgnować bambusy w domu? Tak naprawdę najbardziej popularny gatunek bambusa z polskich kwiaciarni, zwany ...
Doniczkowe prymulki - zwiastuny wiosny

Jak dbać o prymulki w doniczkach w domu?

Jak dbać o prymulki w doniczkach w domu?

Prymulki to jedne z najwcześniejszych wiosennych kwiatów.

fot.: sxc.hu
Prymulki to jedne z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych kwitnących wiosną. Możemy je kupić w kwiaciarniach, gdy na dworze jeszcze panuje zima. Jak dbać o prymule, by długo kwitły w domu?

Prymulki (łac. Primula) to powiew wiosny w naszych mieszkaniach. Na przełomie zimy i wiosny ich oferta w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych, a także innych punktach sprzedaży jest ogromna. Do wyboru mamy rośliny o kwiatach pojedynczych albo podwójnych, w różnych kolorach: od białego przez żółty, pomarańczowy, czerwony do różowego i fioletowego.Są również odmiany o kwiatach dwubarwnych.

Przymierzając się do zakupu prymulek, zwróćmy uwagę na kondycję rośliny – absolutnie nie powinna być ona zwiędnięta. Wybierajmy egzemplarze zdrowe, bez oznak chorób (na przykład nalotu szarej pleśni) czy żerowania szkodników. Najlepiej, gdy obok sporej ilości rozwiniętych już kwiatów, na roślinie jest jeszcze duże zawiązanych pąków kwiatowych.

Jak dbać o prymule by długo kwitły?

Prymulka będzie dłużej cieszyła nasze oczy kwiatami, gdy ustawimy ją w miejscu o niższej temperaturze. Zazwyczaj im cieplej w pomieszczeniu, tym okres kwitnienia będzie krótszy.

Prymulki najbardziej lubią miejsca chłodne i nie w pełnym słońcu, dlatego najkorzystniej jest ustawić je blisko okna, które nie jest zbytnio nasłonecznione.

Prymulki nie lubią nadmiaru wody, ale nie wolno też dopuścić do przesuszenia ziemi w doniczce. Rośliny podlewać należy tak, aby podłoże było stale wilgotne – zwykle wystarczy dwa razy w tygodniu. Najlepiej podlewać nalewając wodę na podstawkę.

Aby prymulki dłużej kwitły, warto co dwa tygodnie zasilić je nawozem do kwitnących roślin doniczkowych. Usuwajmy przekwitnięte kwiaty – rozwijają się często na nich choroby grzybowe.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Pielęgnacja rośli doniczkowych zimą. Jak zapewnić im odpowiednią wilgotność? Pielęgnacja rośli doniczkowych zimą. Jak zapewnić im odpowiednią wilgotność?

Zimą nasze mieszkania i domy są ogrzewane, co powoduje zmniejszenie wilgotności powietrza. Czy to jest dobre dla roślin doniczkowych? Jak dbać o rośliny doniczkowe zimą? Jak zapewnić im odpowiednią...

Aktualizacja: 08.03.2015 07:56
Autor: mada
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Laureaci nagrody Kapuścińskiego: Swietłana Aleksijewicz i Michał Olszewski: Kim są?
Laureaci nagrody Kapuścińskiego: Swietłana Aleksijewicz i Michał Olszewski: Kim są?

Nagroda Kapuścińskiego została wręczona laureatom na Warszawskich Targach Książki. Statuetki ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.