porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Rośliny cebulowe w doniczkach - co zrobić, by zakwitły zimą?
Rośliny cebulowe w doniczkach - co zrobić, by zakwitły zimą? Wystarczy kilka kwitnących cebulek w doniczce, byw Twoim mieszkaniu zagościła ...
Grudnik, kwiat Bożego Narodzenia - jak go pielęgnować?

Jak pielęgnować zygokaktusa, żeby pięknie kwitł?

Jak pielęgnować zygokaktusa, żeby pięknie kwitł?

Zygokaktus jest łatwy w pielęgnacji.

fot.: Konrad Kalbarczyk
Zygokaktus zwany też schlumbergą, raczkiem, grudnikiem (bo kwitnie w grudniu), kaktusem bożonarodzeniowym (z tego samego powodu) to bardzo atrakcyjna roślina, która jest łatwa w uprawie. Jak pielęgnować zygokatusa?

Jak pielęgnować grudnika?

Główną ozdobą tej rośliny są najczęściej intensywnie różowe, czerwone lub karminowe dzwonkowate kwiaty, które w dużej obfitości pokrywają roślinę i ładnie kontrastują z ciemną zielenią zwisających lekko pędów (złożonych z jajowatych członów o lekko karbowanych brzegach). Na szczycie tych pędów właśnie pojawiają się kwiaty i utrzymują się one dość długo. Pora kwitnienia schlumbergi trwa od listopada do lutego, choć zdarzają się osobniki, które zaczynają kwitnąć dopiero w marcu.

Aby jednak w ogóle zygokaktus zakwitł musi przejść dwa okresy spoczynku. Najpierw zimą, po przekwitnięciu. Wtedy nie powinno się go podlewać mniej więcej przez cztery do sześciu tygodni (idealna roślina dla zapominalskich). Najlepiej też, żeby stała w dość niskiej temperaturze, niższej nieco od pokojowej. Następnie roślinę podlewa się mniej więcej raz na tydzień. Drugi okres spoczynku przypada na wczesną jesień. W okresie wzrostu oraz kwitnienia można ją nawozić. Gdy roślina zawiąże pąki nie powinno się jej przestawiać ani też obracać, bo powoduje to opadanie pąków.

Zygokaktus nie lubi też przesadzania. Rozmnaża się bardzo łatwo – wystarczy urwać końcówki pędów i wsadzić je w ziemię. 

Zygokaktus nie jest tak naprawdę kaktusem, to sukulent. I jako sukulent nie wymaga częstego podlewania – właściwie można na długie tygodnie o roślinie zapomnieć a ona, pod warunkiem, że jest ustawiona w słonecznym miejscu, świetnie da sobie radę.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 17.04.2018 12:55
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Krzysztof Orszagh – kim jest b. RPO oskarżony ws. nielegalnych adopcji i stręczycielstwa?
Krzysztof Orszagh – kim jest b. RPO oskarżony ws. nielegalnych adopcji i stręczycielstwa?

Krzysztof Orszagh – znany prawnik, były Rzecznik Praw Ofiar – został oskarżony ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.