porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak myć kwiaty doniczkowe?
Jak myć kwiaty doniczkowe? Aby kwiaty doniczkowe uprawiane w mieszkaniach pozostawały w dobrej kondycji, ...
Mirt uprawa i pielęgnacja. Jak dbać o mirt?

Mirt - jak uprawić i pielęgnować?

Mirt - jak uprawić i pielęgnować?

Mirt to nieco zapomniana roślina doniczkowa.

fot.: Gettyimages.com
Mirt to wiecznie zielony krzew ozdobny, w naszej strefie klimatycznej jedna z najstarszych roślin hodowanych w doniczkach w pomieszczeniach. Mirt jest symbolem płodności i czystości. Jak uprawiać i pielęgnować mirt?

Jak dbać o mirt?

Mirt w warunkach naturalnych, rosnący w Azji Mniejszej i nad Morzem Śródziemnym, ma czasami nawet 5 metrów wysokości, ale w naszych warunkach osiąga najwyżej 1 m. Od maja do lipca kwitnie, a następnie jego liczne białe kwiaty zmieniają się w niebieskie lub białe jadalne jagody.

Słyszy się opinie, że uprawa mirtu jest dość trudna. Żeby wyglądał okazale, wymaga uwagi i specjalnych zabiegów. Powinien być ustawiony w słonecznym miejscu, ale toleruje też półcień. Ważne jest, by zapewnić mu przewiew i świeże powietrze, więc dobrze jest go ustawić w pobliżu często otwieranego okna, a latem najlepiej go wynieść na balkon. Mirt nie powinien być hodowany w bezpośredniej bliskości innych roślin – nie lubi tłoku. Zimą najlepiej znosi temperaturę około 5oC i nie powinien być trzymany w temperaturze wyższej niż 10oC.

Podłoże dla mirtu powinno być żyzne i nie może zawierać wapnia, więc należy go podlewać wodą odwapnioną (miękką, odstaną). Nie można dopuścić do wysuszenia jego korzeni, dlatego trzeba go podlewać regularnie – w lecie, w okresie kwitnienia, dość obficie, zimą mniej. Należy jednak unikać zalegania nadmiaru wody w doniczce. Mirt można też zraszać wodą. Wiosną i latem raz w tygodniu powinno się go nawozić.

Mirt, zwłaszcza młody, należy wiosną przesadzić umieszczając na takiej samej głębokości, na jakiej rósł wcześniej, żeby nie zwiędł. Ta roślina bardzo dobrze znosi przycinanie, więc wiosną można usunąć jej zbyt wyrośnięte pędy, przy okazji formując jej kształt.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 17.04.2018 12:55
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Anna Ilczuk, aktorka – kim jest? KARIERA, RODZINA
Anna Ilczuk, aktorka – kim jest? KARIERA, RODZINA

Anna Ilczuk może wystąpić w "Tańcu z gwiazdami"! Zobaczcie, kim ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.