porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak eksponować rośliny doniczkowe w mieszkaniu?
Jak eksponować rośliny doniczkowe w mieszkaniu? Najmniej efektowne jest stawianie roślin na parapetach. Okno najczęściej zasłonięte ...
Nie wyrzucajmy falenopsisa po przekwitnięciu! Obsypie się kwiatami jeszcze wiele razy.

Phalenopsis, falenopsis – jak pielęgnować storczyka?

Phalenopsis, falenopsis – jak pielęgnować storczyka?

Nie wyrzucajmy falenopsisa po przekwitnięciu! Obsypie się kwiatami jeszcze wiele razy.

fot.: Orchi, CC-BY-SA 3.0
Falenopsis zachwyca urodą oryginalnych i okazałych kwiatów, które przypominają kształtem nocnego motyla – stąd storczyk ten nosi polską nazwę "ćmówka". Falenopsis jest łatwy w uprawie. Jak o niego dbać?

Falenopsis jest epifitem, co oznacza, że w naturalnych warunkach rośnie na innych roślinach, które dostarczają mu składniki pokarmowe. Sprzedawane w kwiaciarniach i hipermarketach falenopsisy to z reguły mieszańce (hybrydy), otrzymane w wyniku krzyżowania dziko rosnących gatunków tych storczyków. Ich niezwykle dekoracyjne kwiaty mają różne barwy i kształty. Ale grube, skórzaste liście również wyglądają efektownie, roślina więc wygląda ładnie także po przekwitnięciu.  

Falenopsis: atuty storczyka

Największym atutem falenopsisa są kwiaty pojawiające się na długich, bezlistnych pędach. U roślin hodowanych w domu najczęściej pojawiają się wiosną. Utrzymują się przez co najmniej kilka tygodni.  Mogą być białe, kremowe, w różnych odcieniach różu, fioletowe, wiśniowe, gładkie lub nakrapiane, prążkowane. Falenopsis może kwitnąć nawet kilka razy w roku. Drugim jego wielkim atutem jest łatwa uprawa.

Uprawa falenopsisa: byle go nie przelać

Falenopsis  potrzebuje przede wszystkim światła, wilgoci i ciepła. Jeśli spełnimy te podstawowe wymagania rośliny, będzie dobrze rosła i kwitła kilka razy w roku. Lubi miejsca widne, ale o świetle rozproszonym. Można ją więc ustawić na parapecie okna wschodniego lub północnego. Jeśli okno wychodzi na południe lub zachód, storczyka nie ustawiamy na parapecie, bo miałby (z wyjątkiem okresu zimowego) za dużo słońca – tylko na meblu stojącym w pobliżu, np. na komodzie.

>>> STORCZYKI. Jak dbać o falenopsis? [KLIKNIJ!]

Falenopsis lubi ciepło, ale nie należy go ustawiać w pobliżu kaloryfera. Trzeba też pamiętać, że źle znosi przeciągi, wybieramy więc dla niego zaciszne miejsce. Potrzebuje dużo wilgoci, ale jego korzenie nie mogą znajdować się w wodzie, bo szybko gniją. Dlatego po podlaniu trzeba usunąć nadmiar wody z podstawki. Można też zanurzyć doniczkę na 5 minut w wodzie, a potem poczekać chwilę, aż jej nadmiar wypłynie. Podlewamy roślinę ponownie, gdy podłoże jest całkiem suche. Nie zraszamy liści przegotowaną wodą, jak podają niektóre źródła, bo przyczynia się to rozwoju chorób. Jeśli chcemy jej zapewnić odpowiednią ilość wilgoci, ustawmy doniczkę  na podstawce z piaskiem i dbajmy o to, aby był cały czas wilgotny.

Falenopsis: nawożenie, przycinanie, przesadzanie

Falenopsis zasila się co 10-14 dni specjalnym nawozem do storczyków, ewntualnie nawozem do roślin zielonych. Kontynuuje bowiem wzrost przez cały rok, potrzebuje więc składników odżywczych niezależnie od fazy wegetacji.  

Niektórzy podają, że po przekwitnięciu pęd trzeba przyciąć nad drugim lub trzecim oczkiem. To nieprawda, ponieważ storczyk może wypuścić pędy kwiatowe z wyżej położonych oczek śpiących. Dlatego pozostawiamy cały pęd i wycinamy go dopiero po zaschnięciu. Nie usuwajmy korzeni napowietrznych. Biorą udział w wegetacji rośliny. Jeśli wypuszcza nowe, jest to oznaką jej zdrowia.

Pewien kłopot jest przesadzaniem falenopsisa. Nowo kupiona roślina tego nie potrzebuje przez kilka lat. Storczyki w ogóle nie lubią przesadzania, ale staje się to konieczne, gdy korzenie szczelnie wypełniają doniczkę. Niestety ziemia do kwiatów nie nadaje się do przesadzania storczyków. One potrzebują specjalnego, lekkiego i przepuszczalnego podłoża.  Można je kupić w sklepie ogrodniczym. 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co zrobić, gdy storczyk Phalaenopsis przekwitnie? Co zrobić, gdy storczyk Phalaenopsis przekwitnie?

Storczyk Phalaenopsis kupujemy, gdy na roślinie jest jeden lub kilka pędów kwiatostanowych z pąkami kwiatowymi lub już rozwiniętymi kwiatami. Co zrobić, gdy storczyk przekwitnie?

Jak pielęgnować skrzydłokwiat? Jak pielęgnować skrzydłokwiat?

Jak dbać o skrzydłokwiat? Ma białe kwiaty o oryginalnym kształcie (tak naprawdę są to tzw. pochwy kwiatostanowe, same kwiaty są zielonkawe i niepozorne) i bujne, podłużne liście – skrzydłokwiat jest...

WIOSENNE KWIATY. Jak pięknie eksponować kwiaty cięte?

Kwiaty w cudowny sposób dodają ciepła i uroku każdemu wnętrzu. Świętujmy kolejne pory roku charakterystycznymi dla nich gatunkami w różnej palecie barw. Niech aranżacje kwiatowe w domu będą...

Aktualizacja: 04.01.2014 20:36
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim był Henryk Kulczyk, ojciec Jana Kulczyka?

Henryk Kulczyk, ojciec najbogatszego Polaka, Jana Kulczyka zmarł rano 19 ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.