porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Komu wynająć mieszkanie? Studentowi, pracującej parze czy rodzinie z dzieckiem
Komu wynająć mieszkanie? Studentowi, pracującej parze czy rodzinie z dzieckiem Sierpień i wrzesień to wzmożony okres poszukiwań mieszkań do wynajęcia. ...
Działka nad jeziorem czy nad morzem?

Ile trzeba zapłacić za ziemię w atrakcyjnych rejonach rekreacyjnych?

Ile trzeba zapłacić za ziemię w atrakcyjnych rejonach rekreacyjnych?
fot.: Henryk Mieszkowski
Często wakacyjny pobyt w jakimś atrakcyjnym miejscu przyczynia się do podjęcia decyzji o kupnie ziemi, by na niej postawić własny dom letniskowy. Ceny gruntów zależą oczywiście od ich podaży w danym regionie, liczy się także poziom atrakcyjności turystycznej, szczególnie w pobliżu wody.

Po pierwsze trzeba liczyć się z tym, że działki rekreacyjne w atrakcyjnych miejscach wakacyjnych nie są duże. Najdroższe działki są w okolicach Zakopanego, gdzie 1 mkw. gruntu jest wart nawet 800 zł. Poza tym „okolice” Zakopanego należy rozumieć dosyć szeroko.

>>> Działka rekreacyjna – jak zagospodarować działkę letniskową? [KLIKNIJ]

Działka nad jeziorem

Mazury zawsze były atrakcyjne, są też ulubionym miejscem wypoczynku wielu celebrytów, którzy chętnie kupują tam działki. Ostatnio dołączył do nich Robert Lewandowski. W tamtym rejonie Mazur (powiat mrągowski, w okolicy jeziora Jełmuń) cena gruntu wynosi około 23 zł za mkw. Jednak eksperci od nieruchomości uważają, że nasz eksportowy piłkarz zapłacił ponad 20 razy więcej od ceny średniej, bo kupił działkę w linii brzegowej jeziora. W przypadku innej działki przy samym brzegu jeziora Tałty cena wyniosła 556 zł za mkw. Koło Giżycka ceny gruntu wahają się około 130 zł mkw., chociaż i tu dochodzi do rekordowych transakcji – na przykład 435 zł za m.kw. 300-metrowej działki znajdującej się 200 m od brzegu jeziora Jagodne.
Popularne, szczególnie dla warszawiaków, są wyjazdy weekendowe, najlepiej nad Zalew Zegrzyński. Tu ceny gruntów w pobliżu wody oscylują na poziomie 125 zł za mkw. Bliżej jeziora są minimum dwukrotnie wyższe.

Działka nad morzem

Amatorzy nadmorskich rejonów też muszą się liczyć ze sporymi wydatkami i nie należy liczyć na zakup gruntu w pobliżu plaży.  W powiecie Nowy Dwór Gdański ceny wynoszą około 35 zł za mkw. Jedna z droższych działek (190 mkw., oddalona 250 m od Zatoki Wiślanej) kosztowała 100 000 zł (to prawie 530 zł za mkw.). Nad Zatoką Pucką grunt może kosztować nawet do 900 zł za mkw., ale dalej od morza cena już wyniesie około 80 zł. W powiecie koszalińskim działka nie przy samej plaży będzie kosztować około 40 zł za mkw. Jak wyliczają eksperci, czy to w przypadku jezior czy morza, działki położone w linii brzegowej czy blisko plaży są 20-krotnie droższe od tych położonych dalej.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 28.08.2014 10:48
Autor: CzeM
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Marianna Durczok - kim jest żona Kamila Durczoka?
Marianna Durczok - kim jest żona Kamila Durczoka?

Marianna Durczok - dziennikarka, wydawca, żona Kamila Durczoka. Co o niej ...

Agent nieruchomości-jak nim zostać? Księga wieczysta nieruchomości – jak ją założyć? Podatek od nieruchomości: jak zgłosić nieruchomość? Egzekucja z nieruchomosci, jak długo? Udział w nieruchomości wspólnej. Sprzedaż nieruchomości – jak obliczyć 5-letni termin? Jak wybrać działkę budowlaną? Sposoby na sprzedaż nieruchomości. Jak zaoszczędzić na podatkach od nieruchomości? Jak założyć agencję nieruchomości? Jak założyć biuro lub agencję nieruchomości? Czy potrzebna jest licencja pośrednika? Jakie są koszty takiej agencji nieruchomości? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.