porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak TANIO i SKUTECZNIE dogrzać łazienkę?
Jak TANIO i SKUTECZNIE dogrzać łazienkę? Łazienka - jak ekonomicznie dogrzać? Zgodnie z obowiązującymi przepisami, ale ...
Obudowa kominka z czego ją zrobić? jak obudowac kominek jaki materia nadaje się na obudowę kominka?

Czym obudować kominek? Jakich materiałów użyć?

Czym obudować kominek? Jakich materiałów użyć?
fot.: rynekkamienia
Kominek to marzenie wielu z nas. Kominek nie tylko spełnia praktyczną rolę we wnętrzu - ogrzewa pomieszczenie, ale także zdobi i tworzy klimat. Każdy kominek - czy to otwarty czy też z zmaknietym paleniskiem trzeba jednak najpierw obudować. Czym obudować kominek?

Kto z nas nie chciał by mieć kominka? Chyba nie ma na świecie człowieka, który nie lubiłby blasku rzucanego na wnętrze przez żywy ogień, aromatu palonego drewna, wesołego trzaskania iskier. Wielu z nas decyduje się więc na kominek w domu. No i powstaje pytanie: jak obudować wkład kominkowy, by całość konstrukcji pasowała zarówno do architektury domu, jak i stylu wystroju wnętrza?

Obudowa kominka: materiał 

Najpopularniejszym materiałem, którym obudowujemy kominki, jest kamień naturalny - najczęściej marmur, granit lub piaskowiec. Kamień pasuje do każdego rodzaju wnętrz - tych stylowych, eleganckich, rustykalnych, urządzonych w stylu country, jak i do minimalistycznych, nowoczesnych. Tutaj najważniejsza jest forma kominka, a nie wykorzystana okładzina.

Jednak pamiętajmy - lśniące kamienie na dużych płaszczyznach znakomicie nadają się na obudowę kominka w stylu nowoczesnym. Możemy pokusić się nawet o wykończenie nimi dużej powierzchni ściany, w którą wbudowany jest kominek.

Mniejsze kamienie, o nieregularnych krawędziach i fakturze sprawdzą się jako dobry materiał do obudowy kominka w stylu rustykalnym. Do stylu rustykalnego pasują także drewniane belki jako uzupełnienie kamiennej zabudowy. Belki pojawiają się najczęściej jako gzyms kominkowy - dekoracyjna półka nad paleniskiem oraz jako siedzisko obok paleniska.

Kogo nie stać na kamień, może wykończyć kominek tynkiem dekoracyjnym imitującym kamień lub beton. Albo po prostu obudowac kominek ściankami z płyt g-k, a następnie otynkowaną ścianę kryjącą wkład pomalować na wybrany kolor. Pamiętać trzeba by wybrać farbę zmywalną.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
OBUDOWA KOMINKA a WALORY GRZEWCZE. Na co zwrócić uwagę? OBUDOWA KOMINKA a WALORY GRZEWCZE. Na co zwrócić uwagę?

Zazwyczaj kominek grzeje głównie dzięki konwekcji, czyli rozchodzeniu się ciepłego, ogrzanego od wkładu powietrza, ale – gdy będzie miał odpowiednią dobrze akumulującą ciepło obudowę – może większość...

Jaki kominek do stylowego lub zabytkowego wnętrza? PORADY Jaki kominek do stylowego lub zabytkowego wnętrza? PORADY

W przypadku zabytkowej architektury naturalnym rozwiązaniem wydaje się stylowy kominek. A może by tak coś mniej oczywistego? Do wnętrz stylowych i dawnych proponujemy wprowadzić kominek w nowoczesnej...

Aktualizacja: 07.04.2014 13:06
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Małgorzata Domagalik: kim jest? Co osiągnęła? SYLWETKA
Małgorzata Domagalik: kim jest? Co osiągnęła? SYLWETKA

Małgorzata Domagalik jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej utalentowanych dziennikarek ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.